Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli przeszedł przez Gdańsk (ZDJĘCIA)

A. Werońska, G. Antoniewicz
Orszak na ulicach Gdańska
Orszak na ulicach Gdańska Przemek Świderski
Kilkadziesiąt osób w koronach i kolorowych strojach spotkało się w czwartek przy ul. Cystersów w Gdańsko Oliwie, gdzie rozpoczął się pierwszy w historii Gdańska przemarsz Orszaku Trzech Króli. Uczestnicy śpiewając kolędy przeszli przez Starą Oliwę i Park Oliwski, by znaleźć się przy stajence w Katedrze Oliwskiej, gdzie rozpoczął się wspólny bożonarodzeniowy koncert.

- Orszak był zorganizowany przez rodziców uczniów Szkoły i Przedszkola Fregata, przy wsparciu Fundacji Orszak Trzech Króli z Warszawy - mówi organizator Orszaku w Gdańsku Grzegorz Meck. - W stolicy inicjatywa taka szybko przerodziła się w wielką miejską imprezę, która gromadzi wielotysięczny tłum warszawiaków.

Celem imprezy jest promocja postawy obywatelskiej, poczucia więzi z miastem oraz uczczenie tradycji i święta Trzech Króli - twierdzą organizatorzy.
- W okresie Bożego Narodzenia kolędy w sposób szczególny łączą całe społeczności, a wspólny śpiew jest właśnie głównym elementem naszego przemarszu - tłumaczy Grzegorz Meck.

Orszak jest także przedstawieniem teatralnym, podczas którego młodzi artyści wraz z rodzicami odgrywają jasełkowe scenki.

- Choć trochę się denerwowałem, nie mogłem się doczekać dzisiejszego dnia - mówi 10-letni Paweł ze Szkoły Podstawowej Fregata. - W przyszłym roku chciałbym być przebrany i odegrać rolę rycerza.

Organizatorzy oprócz tekturowych koron, które rozdawane były wszystkim uczestnikom, przygotowali także dwadzieścia rycerskich tunik, srebrnych hełmów, kilkadziesiąt mieczy, włóczni i tarczy, które własnoręcznie wykuwali w szkolnej zbrojowni.

Wiodła ich Gwiazda Betlejemska

Podążyli za nią, by oddać hołd nowo narodzonemu i złożyć mu dary. Kacper niósł kadzidło - symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci. Czy ci Trzej Królowie to znani w Babilonii magowie, którzy się zajmowali interpretacją snów? A może byli to monarchowie z trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki?

6 stycznia w Kościele przypada Dzień Objawienia Pańskiego, nazywany świętem Trzech Króli. Podczas nabożeństwa poświęcone zostaną symboliczne dary, które złożyli Jezusowi mędrcy, oraz kreda, którą wierni napiszą na drzwiach domów i mieszkań "K+M+B ". Ten napis ochroni domostwo przed nieszczęściami i złem, sprowadzi radość i spokój na jego mieszkańców.

Kacper, Melchior i Baltazar szybko się stali wdzięcznym tematem wielu obrazów. Spotkanie mędrców z Maryją i Jezusem artyści przedstawiali w różnych wersjach. Im bliżej XVI wieku, tym wyraźniej zaznaczana była odmienność rasowa. Najmłodszego, Baltazara, mniej lub bardziej udolnie przedstawiano jako Murzyna, średni - Melchior, miał rysy Azjaty, a najstarszy Kacper - białą cerę Europejczyka. Zdarzało się też, że mędrcom użyczali swoich twarzy historyczni władcy Europy.

W katedrze wawelskiej, na ołtarzu Matki Boskiej Bolesnej, Władysław Jagiełło występuje od kilku wieków w roli króla Baltazara. Szczególną cześć odbierali Trzej Królowie w Kolonii. Ołtarz pod ich wezwaniem namalował w połowie XV wieku sam Stefan Lochner. Wbrew pozorom mędrcy nie są jego głównymi postaciami, lecz Dzieciątko, błogosławiące z kolan Maryi - Cesarzowej jak z tronu. Malarz nie zapomniał, że celem wędrówki mędrców było poszukiwanie Boga. Obraz ilustruje radosną prawdę, że go odnaleźli. Do piękniejszych dzieł z tym motywem zaliczana jest też "Adoracja trzech króli" Paolo Veronese'a. Równie często malarze przedstawiali leżącą na posłaniu Maryję, a obok zasupłane w powijaki Dzieciątko. Z czasem przedstawiano wydarzenie bardziej ciepło i lirycznie. Dzieciątko tulone było przez Maryję, a wół i osioł ogrzewały je swoim oddechem, chuchając co sił w nozdrzach.

Na Pomorzu wiele jest ołtarzy, rzeźb i obrazów o tej tematyce. W Muzeum Narodowym w Gdańsku jest średniowieczna rzeźba "Pokłon Trzech Króli". W kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP w Żukowie warto zobaczyć XV-wieczną, pochodzą z Anglii płaskorzeźbę z alabastru przedstawiającą "Pokłon Trzech Króli". Interesujący jest ołtarz Hołdu Trzech Króli, który się znajduje obok wejścia do Złotej Kaplicy w kościele poklasztornym w Kartuzach. Interesujący jest "Pokłon pasterzy" Hermana Hana, umieszczony w predelli ołtarza Wniebowzięcia Matki Boskiej katedry pelplińskiej, namalowany w 1618 roku. W gdańskim Dworze Artusa można podziwiać obraz Andreasa Stecha "Pokłon Trzech Króli". Oprócz Trzech Króli, jest tam także Indianin, który na obrazie symbolizuje Nowy Świat - Amerykę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki