Orszak Trzech Króli 2020. Gdańsk, Gdynia. Barwne korowody, przedstawienia, śpiewanie kolęd i koncerty 6.01.2020

red./tr
Orszak Trzech Króli w Gdańsku, 2019 rok. Karolina Misztal
Orszaki Trzech Króli 2020 przejdą tradycyjnie ulicami Gdańska i Gdyni w poniedziałek, 6 stycznia. Tego dnia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego.

Orszak Trzech Króli 2020 Gdańsk. Trasa i program wydarzeń 6.01.2020

W Gdańsku tym roku uczestnicy przejdą pod hasłem “Cuda, cuda ogłaszają”, nawiązującym do słów pięknej polskiej kolędy, „Dzisiaj w Betlejem”.

10 gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpocznie się zbiórką o godzinie 11:30, wymarsz (poprzedzony modlitwą Anioł Pański) nastąpi o godz. 12.00. "Spotykamy się i ustawiamy na ulicy Piwnej na wysokości okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej. Tradycyjnie już uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki z kolędami." - mówią organizatorzy.

Na czele Orszaku - prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami – pojadą konno Trzej Mędrcy ze Wschodu. W ich role wcielą się: dyrektor gdańskiego zoo Michał Targowski, Larry Okey Ugwu, dyrektor NCK, i Grzegorz Wszelaczyński z Zespołu Szkół Fregata, której młodzież i rodzice szczególnie licznie uczestniczą w Orszaku.

Tak jak w latach ubiegłych po drodze do Gdańskiej Stajenki Orszak spotka Króla Heroda (jego pałacem będzie jeden z najwspanialszych zabytków Gdańska – Wielka Zbrojownia). To tu, Herod kusząc i grożąc będzie próbował zawrócić pielgrzymów z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić to diabły w okolicy Fontanny Neptuna, gdzie dojdzie do walki dobra ze złem.

Czytaj także

Kulminacja będzie miała miejsce na scenie usytuowanej przed Zieloną Bramą na Długim Targu. Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą dary.

W tym roku w role Maryi Józefa i Dzieciątka wcielą się Olek i Cristiana Cavalieri Lukasiewicz oraz ich syn, 5-miesięczny Leonard. Orszakowy Józef jest polskim Kubańczykiem, Maryja – polską Włoszką. Oboje od dzieciństwa mieszkają w Polsce.

Na zakończenie, wspólnie ze chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich oraz dziećmi ze Szkół Fregata uczestnicy odśpiewają przepiękne polskie kolędy. Ok 13.30 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi świąteczny koncert carillonowy.

W tym czasie każdy chętny będzie mógł podejść do stajenki, w której zobaczy Świętą Rodzinę, Mędrców i towarzyszące im prawdziwe zwierzęta.

Czytaj także

Orszak Trzech Króli 2020 w Gdyni. Zbiórka na hospicjum i przedstawienie

Po raz ósmy, 6 stycznia 2020 roku, odbędzie się także Orszak Trzech Króli w Gdyni.

Uczestnicy spotkają się o 12.00 (czyli po Mszy św. o 11.00) pod kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 - w miarę możliwości w przebraniu Anioła i stamtąd za Gwiazdą Betlejemską ruszą w barwnym korowodzie, by uczestniczyć w największych na świecie ulicznych Jasełkach, które zakończą się kolędowaniem i krótkim przedstawieniem w kościele Franciszkanów.

Tradycyjnie wolontariusze będą rozprowadzać śpiewniki, korony i gazety, a zebrane przy tym datki przeznaczone są na gdyńskie Hospicjum św. Wawrzyńca - Bursztynowa Przystań dla dzieci.

Orszak Trzech Króli 2020. Gdańsk, Gdynia. Barwne korowody, p...

FLESZ: Masowo kupujemy mieszkania.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie