Nasza Loteria

Orszak Świętej Łucji po raz 27. odwiedzi Gdańsk. Parada dziewcząt w białych sukniach na Długim Targu

AK
Parada dziewcząt w długich, białych sukniach, koncert szwedzkich kolęd i poczęstunek szwedzkimi ciasteczkami. W poniedziałek, 2 grudnia, do Gdańska po raz 27. zawita Orszak Świętej Łucji.

Mieszkańcy Gdańska będą mogli spotkać dziewczęta z południowej Szwecji już w poniedziałek, 2 grudnia. Orszak Świętej Łucji pojawi się na Jarmarku Bożonarodzeniowym oraz na ulicy Długiej i Długim Targu między 16.30 a 17.15.

Coroczna wizyta orszaku (od 1992 roku) ma przybliżyć mieszkańcom Gdańska szwedzką bożonarodzeniową tradycję oraz promować partnerską współpracę Gdańsk – Kalmar. Kalmar jest miastem w południowo-wschodniej Szwecji.

Poza pochodem ulicami Gdańska, Orszak Świętej Łucji. tradycyjnie spotka się z Prezydent Miasta Gdańska, Przewodniczącą Rady Miasta Gdańska, a także odwiedzi szkoły podstawowe i firmy.

Orszak św. Łucji na Długim Targu w Gdańsku 03.12.2018. Miesz...

Dzień Św. Łucji (Luciadagen) uważany jest zarówno w Szwecji jak i poza jej granicami za jeden z najbardziej rdzennie szwedzkich obyczajów. Według szwedzkiej tradycji najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia. Z dniem Św. Łucji rozpoczyna się czas światła.

Tego wieczora na ulicach całej Szwecji można podziwiać pochody ludzi ubranych w sięgające do ziemi białe koszule przewiązane w pasie czerwoną szarfą, którzy niosą palące się świece. Na ich czele kroczy ubrana na biało młoda dziewczyna (Lussibrut) z koroną ze świec, które rozświetlają zimowy mrok.

Cały pochód śpiewa kolędy, pozdrawia przechodniów, odwiedza szpitale i domy spokojnej starości. Wizyta Orszaku Św. Łucji zwiastuje nadejście Świąt Bożego Narodzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kiermasz Mikołajkowy w Kłecku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki