reklama

ORP Sokół nowym nabytkiem Muzeum Marynarki Wojennej? Okręt podwodny mógłby zacumować w okolicy skweru Kościuszki

Piotr Kallalas
ORP Sokół przekazany zostanie Muzeum Marynarki Wojennej
ORP Sokół przekazany zostanie Muzeum Marynarki Wojennej 3fo.wp.mil.pl
Wszystko na to wskazuje, że okręt podwodny ORP Sokół będzie nowym nabytkiem Muzeum Marynarki Wojennej. Właśnie kończy się okres 16-letniej służby jednostki w polskiej Marynarce Wojennej. Okręt podwodny typu Kobben nie jest jednak wcale taki młody – wcześniej, od 1967 roku służył pod norweska banderą. Wycofanie okrętu ma odbyć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a Ministerstwo Obrony wyraziło zgodę na stworzenie obiektu muzealnego.

Muzeum Marynarki Wojennej informuje, że proces sprowadzenia jednostki nie będzie szybki. Jesteśmy jednak na dobrej drodze, aby wzbogacić się o kolejny, obok ORP Błyskawicy obiekt przeznaczony dla turystów. Byłaby to wielka gratka szczególnie dla miłośników historii polskiej floty.

- ORP Sokół po wycofaniu ze służby stanie na lądzie jako okręt-muzeum. Otrzymaliśmy na to zgodę Ministerstwa Obrony Narodowej. Nie wydarzy się to jednak od razu. To początek skomplikowanego procesu. Przygotowanie jednostki do nowej roli, jak i miejsca, w którym miałby zostać wyeksponowany, może zająć nawet 2-3 lata. Trzeba stworzyć dokumentację przystosowania jednostki do nowej funkcji, opracować całą ścieżkę zwiedzania, a także sporządzić koncepcję jej przetransportowania - powiedział Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

ORP Sokół został skonstruowany i zwodowany w 1966 roku w niemieckiej stoczni Nordseewerke na zamówienie norweskiej marynarki wojennej. Po zakończeniu służby w Skandynawii został przekazany polskim siłom zbrojnym w 2002 roku. Teraz jego służba dobiega końca. Gdzie miałby ostatecznie zacumować okręt?

- Najbardziej optymalnym miejscem do wyeksponowania okrętu byłoby Molo Południowe, w okolicy skweru Kościuszki, gdzie znajduje się już Dar Pomorza i ORP Błyskawica. Większą ilością informacji na pewno będziemy dysponować w ciągu najbliższych kilku miesięcy – powiedział Aleksander Gosk.

Polska Marynarka Wojenna dysponuje jeszcze dwoma innymi okrętami tego tego typu. Są to ORP Bielik i ORP Sęp – jednostki są podobnego wieku i mają już przeszło 50 lat.

Zobacz też: 80 lat temu wszedł do służby w Marynarce Wojennej. Jubileusz na pokładzie ORP Błyskawica

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie