reklama

ORP Ślązak przekazany Marynarce Wojennej. Wkrótce podniesienie bandery. Pierwsze misje bojowe okrętu już w 2021 roku. [Zdjęcia, wideo]

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (33 zdjęcia)
ORP Ślązak za nieco ponad rok wyruszy w swoją pierwszą, bojową misję. Dziś budowany od 19 lat okręt został przekazany siłom zbrojnym. - To największa, najbardziej skomplikowana technologicznie broń, jaka została wyprodukowana przez polski przemysł zbrojeniowy - mówi o Ślązaku Konrad Konefał, prezes Stoczni Wojennej w Gdyni.

Do końca zbliża się prawdziwa epopeja. Budowana od 19 lat korweta patrolowa ORP Ślązak niedawno przeszła pomyślnie próby morskie. 28 listopada, w rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej, na okręcie odbędzie się uroczyste podniesienie bandery.

W piątek 8 listopada w Gdyni, przy aplauzie stoczniowców, przedstawiciele Marynarki Wojennej i Stoczni Wojennej podpisali protokół zdawczo-odbiorczy okrętu. Oznacza to, że formalnie budowa jednostki została zakończona a ORP Ślązak został przejęty przez siły zbrojne.

Jednostka w ostatnich miesiącach przechodziła intensywne testy - w porcie i na morzu. Wypróbowano działanie wszystkich systemów okrętu, napędowych, nawigacyjnych, telekomunikacyjnych, a także bojowych. Łącznie odbyło się kilkaset testów, w ciągu 283 dni, z czego 66 okręt spędził na morzu. Marynarze chwalili jednostkę, zwłaszcza jej zwrotność w czasie dużych prędkości i odporność na warunki sztormowe.

Intensywne szkolenie, w kraju i za granicą przeszła załoga okrętu, teraz czeka ją "zgrywanie" - mówił wiceadmirał Jarosław Ziemiański, Inspektor Marynarki Wojennej. - Sądzę, że w roku 2021 ORP Ślązak będzie mógł być wydzielany do zadań bojowych.

Przypomnijmy, budowa jednostki, planowanej jako korweta wielozadaniowa rozpoczęła się w 2001 roku. Z powodów m.in. finansowych przerwano ją w 2011 roku, wznowiono w 2012, a niespełna rok temu znowu zatrzymano i ponownie wznowiono na wniosek Inspektoratu Uzbrojenia, po zawarciu porozumienia na dokończenie budowy.

Okręt patrolowy Ślązak, po wielu latach budowy, zostanie wreszcie oddany na wyposażenie Marynarki Wojennej - mówi Sebastian Chwałek, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - To wręcz historyczna chwila, gdy spojrzymy na całą historię budowy tego okrętu. Podziękować należy załodze stoczniowej, która dołożyła wielu wysiłków, starań, by oddać w ręce marynarzy najnowocześniejszy w polskiej Marynarce Wojennej okręt. Udowodniliśmy, że w kilkanaście miesięcy dokończyliśmy prace, które trwały o wiele za długo. Dziś jesteśmy w stanie realizować takie kontrakty w bardzo krótkim okresie i jakości, której nie ma się co wstydzić.

- Przekazujemy Marynarce Wojennej największą, najbardziej skomplikowaną technologicznie broń, jaka została wyprodukowana przez polski przemysł zbrojeniowy - mówi Konrad Konefał, prezes Stoczni Wojennej w Gdyni.

Podstawowym uzbrojeniem jest 76-mm armata. Uzupełniają ją dwa działka 30-mm. Okręt został zbudowany w taki sposób, że można było zamontować zestaw rakiet woda - woda oraz woda - powietrze, umożliwiających obronę tego okrętu (jak i jednostek znajdujących się w pobliżu), a także uzbrojenia do zwalczania okrętów podwodnych. W takiej sytuacji obecny patrolowiec będzie mógł spełniać rolę korwety wielozadaniowej.

Wiceadm. Ziemiański podkreślił, że ORP Ślązak (czwarta jednostka polskiej Marynarki Wojennej o tej nazwie), będzie mogła być wykorzystywana do działań nie tylko na wodach Bałtyku. Współpracować ma z okrętami rakietowymi typu Oliver Hazard Perry. ORP Ślązak wejdzie w skład III Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej, Dywizjonu Okrętów Bojowych.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
to tylko skorupa

to tylko skorupa a kto załaduje na niego jakieś uzbrojenie tylko sie kadra bwdzie woziła na wycieczki po zatokach z rodzinkami

G
Gość
9 listopada, 15:55, oficer rezerwy:

No niestety, ORP Ślązak nadal nie ma szczęścia do decydentów. Na filmie widać, że w polskiej Marynarce Wojennej nikt już nie pamięta, jak wygląda bandera wojenna na okręcie. To co wisi na rufowym flagsztoku to bandera ze statku handlowego, bandera okrętu Mar. Woj. zawsze miała i ma wycięty z tyłu trójkąt. Wstyd panowie!!!

Bo to jeszcze nie jest ORP, a jedynie Ślązak. Banderę podniesie po raz pierwszy 28 listopada i wtedy dopiero będzie ORP Ślązak.

o
oficer rezerwy

No niestety, ORP Ślązak nadal nie ma szczęścia do decydentów. Na filmie widać, że w polskiej Marynarce Wojennej nikt już nie pamięta, jak wygląda bandera wojenna na okręcie. To co wisi na rufowym flagsztoku to bandera ze statku handlowego, bandera okrętu Mar. Woj. zawsze miała i ma wycięty z tyłu trójkąt. Wstyd panowie!!!

Dodaj ogłoszenie