Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

ORP Kormoran Statkiem Roku! To najlepsza jednostka wybudowana w polskiej stoczni. Nagrodę przyznano podczas Forum Morskiego Radia Gdańsk

OPRAC.:
Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
ORP Kormoran Statkiem Roku!
ORP Kormoran Statkiem Roku! Archiwum
ORP Kormoran Statkiem Roku! Nagrodę Stoczni Remontowej Shipbuilding przyznano pierwszego dnia Forum Morskiego Radia Gdańsk, podczas wieczornej gali. Celem konkursu było wyłonienie najlepszej jednostki wybudowanej w polskich stoczniach. Zwycięzcę wskazały media z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego zajmujące się tematyką morską, w tym redakcja „Dziennika Bałtyckiego”.

ORP Kormoran Statkiem Roku! Nagrodę wręczono podczas Forum Morskiego Radia Gdańsk

Stocznia Remontowa Shipbuilding laureatem nagrody Statek Roku za pływający pod banderą Marynarki Wojennej okręt ORP Kormoran. Celem konkursu było wyłonienie najlepszej jednostki wybudowanej w polskich stoczniach.

– Szeroko rozumiana tematyka morska to jeden z najważniejszych elementów gospodarki i życia społecznego na Pomorzu, a także jeden z głównych tematów wielu audycji Radia Gdańsk. A jednym z najważniejszych problemów branży morskiej jest sytuacja przemysłu stoczniowego[/i]. Pomysł, aby przyznawać nagrodę Statek Roku wziął się z tego, że chcemy wyraźnie wesprzeć polskie stocznie, chcemy pokazać, co się w nich dzieje dobrego – mówi Adam Chmielecki, prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk.

– Bardzo się cieszę, że zarówno organizacje branżowe, jak też inne media włączyły się w naszą inicjatywę. Nagroda Statek Roku jest wręczana podczas Forum Morskiego Radia Gdańsk, ale to nagroda od środowiska medialnego.

Zwycięzcę wyłoniły media z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego zajmujące się tematyką morską, w tym redakcja „Dziennika Bałtyckiego”. Procedura wyboru najlepszej jednostki była dwuetapowa.

– W pierwszym etapie organizacje branżowe nominowały statki, które w ich opinii zasługiwały na nagrodę. W drugim etapie głosowały redakcje. Tworząc taki model wyboru, kierowaliśmy się przekonaniem, że następuje tu podwójna weryfikacja. Po pierwsze, mamy gwarancję, że nominowano jednostki nieprzypadkowe, o określonych walorach technicznych. A oddając decyzję w ręce współpracujących mediów, chcieliśmy poddać te statki ocenie pod względem oddziaływania na społeczeństwo i ich wpływu na całą branżę – wyjaśnia Artur Kiełbasiński, sekretarz redakcji Radia Gdańsk.

ORP Kormoran Statkiem Roku! Co to za jednostka?

ORP Kormoran to pierwszy z trzech okrętów projektu 258 Kormoran II, przeznaczonych do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich oraz innych materiałów wybuchowych w toni wodnej i na dnie. Został zwodowany 4 września 2015 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Kadłub ze stali amagnetycznej zapewnia jednostce bardzo niską sygnaturę pól fizycznych. Okręt wyposażony jest w:

 • zintegrowane systemy:

  • dowodzenia,
  • obrony biernej,
  • obserwacji podwodnej,
 • stacje hydrolokacyjne,

 • zdalnie sterowane pojazdy,

 • ładunki do niszczenia min.

W Marynarce Wojennej jednostka służy od 2017 r.

Nagroda Statek Roku. Zasady

Do nominowania statków zaproszono trzy organizacje branżowe:

 • Polskie Forum Technologii Morskich,
 • Forum Okrętowe,
 • Klaster Morski i Kosmiczny.

Kryteria zgłoszeń zostały jednoznacznie określone. Pojęcie „statek” było traktowane rozszerzająco. Organizatorzy dopuszczali nominację także jachtów, okrętów i np. pływających jednostek technicznych. Warunkiem było jednak, aby jednostka była przekazana armatorowi, czyli nominować nie można było fragmentów statków wykonywanych np. na zlecenie innych stoczni. Jednostka miała także charakteryzować się innowacyjnością techniczną.

Nie miało natomiast znaczenia, w której polskiej stoczni statek był zbudowany. W efekcie pojawiły się nominacje statków zbudowanych w stoczniach morskich i rzecznych. Regulamin dopuszczał także nominowanie do nagrody szczególnie złożonych, innowacyjnych prac remontowych i przebudowy statków.

Nagroda była przyznawana po raz pierwszy, więc organizatorzy elastycznie potraktowali także czas budowy statku i oddania go armatorowi.

– Rok 2020 był specyficzny z powodu pandemii COVID-19, więc dopuszczaliśmy do rywalizacji statki zbudowane przed 2020 r. – mówi Kiełbasiński.

Spośród zgłoszonych propozycji, redakcje zaproszone do współpracy wskazywały po 2 jednostki, przy czym pierwsza otrzymuje 2 pkt., a druga 1 pkt.

W wyłanianiu Statku Roku uczestniczyły:

 • rozgłośnie regionalne: Radio Gdańsk, Radio Koszalin, Radio Szczecin,
 • ośrodki TVP”: TVP Gdańsk, TVP Szczecin,
 • gazety regionalne Polska Press z siedzibą w Gdańsku i w Szczecinie („Dziennik Bałtycki”, „Głos Szczeciński”),
 • „Gazeta Gdańska”,
 • media branżowe:

  • wydawca dwutygodnika „Namiary na Morze i Handel”,
  • wydawca BTJ,
  • portalmorski.pl,
  • gospodarkamorska.pl,
  • portalstoczniowy.pl.
Wodowanie niszczyciela ORP Kormoran

W Stoczni Remontowa Shipbuilding SA zwodowano polski niszczy...

TOP 100 POMORSKICH FIRM – RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki