Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ORP Gen. K. Pułaski wrócił do gdyńskiego portu. Jednostka brała udział w szkoleniu ORCA

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
mł. chor. mar. Karol Sztonder / 3. FO
Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski powróciła do Portu Wojennego w Gdyni. Jednostka gdyńskiej Flotylli reprezentowała Polską Marynarkę Wojenną w ćwiczeniu „ORCA" na wodach Oceanu Atlantyckiego.

Ćwiczenia zorganizowała Francuska Marynarka Wojenna. Było to międzynarodowe szkolenie pod kryptonimem ORCA, w którym udział wzięły m.in. okręty państw sojuszniczych Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Polski oraz wchodzące w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group 1) okręty Marynarki Wojennej Portugalii, Kanady i Belgii. Jednostki pływały od 4 do 6 listopada u wybrzeży Brestu.

Załoga ORP Pułaski ćwiczyła zwalczanie okrętów podwodnych

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski jest już z powrotem w macierzystym Porcie Wojennym w Gdyni. Podczas szkolenia na morzu gdyński okręt musiał się zmierzyć z różnymi symulowanymi zagrożeniami, które potencjalnie mogą się przydarzyć podczas pracy okrętów podwodnych i lotnictwa. Głównym celem ćwiczenia było doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia jednych z trudniejszych operacji na morskim teatrze działań - zwalczania okrętów podwodnych.

Dlaczego ćwiczenia dotyczące eliminacji okrętów podwodnych są takie istotne? Siły zdolne do prowadzenia skutecznego poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych mogą przeważyć o utrzymaniu bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych w sytuacjach kryzysowych. Okręt podwodny to jeden z najefektywniejszych środków bojowych na morzu. Zapewnia skrytość działania i może być wykorzystany do szerokiego spektrum zadań: rozpoznania, operacji uderzeniowych oraz przerywania i tworzenia blokad. Autonomiczność i nieograniczona dzielność pozwala mu na prowadzenie działań nawet w dużej odległości od macierzystych baz. Już pojedynczy okręt podwodny może skutecznie sparaliżować funkcjonowanie dużego portu lub zaangażować do działań znaczne siły okrętowe i lotnicze.

ORP Pułaski służy Polsce już od 20 lat

Okręt Polsce przekazała w 2000 roku marynarka Stanów Zjednoczonych, w celu zaznajomienia polskiej Marynarki Wojennej z zachodnim wyposażeniem i standardami oraz zapewnienia jej interoperacyjności z NATO. Imię gen. Kazimierza Pułaskiego nadano mu dla podkreślenia więzi obydwu narodów. ORP Pułaski to fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry. Jej głównym przeznaczeniem jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłona własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczanie celów powietrznych na dużych i średnich dystansach. Jednostka jest przygotowana do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki