Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orlen z pozytywną decyzją Komisji Europejskiej na przejęcie Energi. Związkowcy zaniepokojeni

Jacek Klein
Jacek Klein
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
PKN Orlen: "Otrzymaliśmy pozytywną decyzję KE na przejęcie Energi SA. To ważny krok w realizacji długofalowej strategii rozwoju Koncernu". Związki zawodowe w Enerdze są zaniepokojone brakiem informacji jaka przyszłość czeka Energę. Oczekują rozmów z Orlenem.

PKN Orlen otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA. To kolejny krok, po ogłoszeniu wezwania, przybliżający Koncern do dalszej dywersyfikacji działalności i umocnienia pozycji na konkurencyjnym europejskim rynku. Transakcja ma na celu osiągnięcie korzyści dla obu firm, regionów w których działają, akcjonariuszy oraz wzmocnienie polskiej gospodarki w obliczu pojawiających się wyzwań.

- Z zadowoleniem przyjęliśmy pozytywną decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą zgody na zakup akcji Grupy Energa. Dzisiaj jesteśmy krok dalej w realizacji strategicznego celu, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Jest to szczególnie ważne w tak trudnej sytuacji, w której znajdujemy się teraz z powodu epidemii koronawirusa. Połączenie PKN ORLEN z Grupą ENERGA to szansa na wzmocnienie obu firm, jak również polskiej gospodarki. Zdywersyfikowanie źródeł przychodów zwiększy stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Konsolidacja branży energetycznej i paliwowo-naftowej stała się dźwignią rozwoju oraz konkurencyjności narodowych firm w Europie i na świecie – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen.

Płocka firma przekonuje że wejście do zintegrowanej grupy to duża szansa rozwojowa dla Grupy Energa. Tworzenie koncernów multi-utility wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej. Dywersyfikacja źródeł przychodów zwiększa bowiem odporność spółki na wahania rynkowe i zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. Transakcja umożliwi również wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych PKN Orlen przez Grupę Energa. Pozwoli to na ograniczenie kosztów operacyjnych związanych z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Połączone firmy mają rozwijać inwestycje w źródła energii odnawialnej oraz w elektromobilność.

Związki zawodowe w Enerdze są tymczasem mocno zaniepokojone. Fuzja szybko postępuje, a strona pracownicza alarmuje, że nie jest informowana o planach wobec Energi.

- Od zapoczątkowania procesu tkwimy w niewiedzy. Mimo wielu monitów do Orlenu i ministerstwa aktywów państwowych nikt z nami jeszcze nie rozmawiał - mówi Edyta Górecka, przewodnicząca Kolegium Związków Zawodowych Grupy Kapitałowej Energa. - liczyliśmy na to, że KE będzie miała zastrzeżenia. Orlen i Energa działają na tym samym rynku. Orlenowi brakuje sieci dystrybucji, którą posiada Energa. Przyszłość pozostałych obszarów to wielka niewiadoma. Tak samo przyszłość pracowników, warunków pracy, inwestycji. Kiedy prezes Obajtek kierował Energą zapoczątkował zmiany, które miały jakiś sens. Dzisiaj kiedy przeszedł do Orlenu nie mamy żadnych informacji o naszej przyszłości.

Związkowcy są przeciwni fuzji na nieznanych warunkach, boją się, że kiedy Energa przestanie być spółką skarbu państwa straci na znaczeniu. Będą zabiegać o spotkanie z ministrem aktywów państwowych.

26 lutego PKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej wniosek stanowiący zgłoszenie koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli nad Energą. Złożony przez spółkę wniosek inicjuje formalne postępowanie w sprawie kontroli koncentracji.

5 grudnia roku zarząd Orlenu wyraził zgodę na nabycie akcji spółki Energa w trybie ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji. Cena to 7 zł za sztukę.

Orlen do końca kwietnia chciałby sfinalizować przejęcie Energi SA. Równolegle płocki koncern prowadzi proces przejęcia Lotosu.
2 marca koncern paliwowy poinformował, że Komisja Europejska przedłużyła termin na rozpatrzenie wniosku Orlenu o zgodę na przejęcie Lotosu do 30 czerwca tego roku. Zakończyła procedurę trzymania zegara i wznowiła negocjacje z płocka firmą. Pojawiają się jednak doniesienia, że KE może mieć formalne zastrzeżenia co do fuzji.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki