ORLEN dla Pomorza

Materiał informacyjny Grupy ORLEN
Projekty edukacyjne, sportowe, ale też i te związane z ochroną zdrowia to tylko część aktywności, jakie na Pomorzu podejmują podmioty należące do Grupy ORLEN. Dzięki skoordynowanej polityce CSR połączonego koncernu multienergetycznego lokalne społeczności zyskują większe i bardziej kompleksowe wsparcie.

Kierunki działań z zakresu społecznej odpowiedzialności od września 2021 r. wyznacza „Strategia Zrównoważonego Rozwoju”, która jest spójna z aktualną strategią biznesową uwzględniającą budowę koncernu multienergetycznego. Istotnym jej elementem jest „Polityka dobroczynności” – jedno z narzędzi umożliwiających jak najlepsze wywiązywanie się z roli odpowiedzialnego przedsiębiorcy i pracodawcy, członka społeczności oraz dobrego sąsiada.

#IGNACYteam

Jednym z priorytetów są działania dotyczące edukacji. Przykładem jest #IGNACYteam, przygotowany z okazji obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza, który pod koniec września br. wyruszył w trasę po Polsce. To projekt dla dzieci i młodzieży, którego celem jest pokazanie zmian cywilizacyjnych od czasu wynalezienia lampy naftowej do epoki odnawialnych źródeł energii oraz zachęcanie do działań ekologicznych.

Mobilna strefa edukacyjna do końca października odwiedziła 31 miejscowości, zatrzymując się m.in. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie oraz Zespole Szkolno-Przedszkolny im. Unii Europejskiej w Choczewie. W ramach projektu #IGNACYteam uczestnicy zobaczyli jak działa pompa wodna, elektrownia wiatrowa i jak uzyskiwana jest energia solarna. Mogli też pozyskać prąd z ziemniaka i roślin, zasilając w ten sposób elektroniczny zegar, oraz przekonali się, że sami również są nośnikiem energii.

ORLEN dla Pomorza

Dużą popularnością cieszył się generator Van de Graaffa, na przykładzie którego dzieci i młodzież mogli poznać zasady działania elektrostatyki. Atrakcją były także gogle VR pozwalające sprawdzić się w poprawnej segregacji śmieci czy też specjalny rower, dzięki któremu uczestnicy projektu doświadczali ile energii potrzeba do zgniecenia butelki pet, a także zobaczyli, co z tej butelki może potem powstać, przekonując się, dlaczego tak ważny jest recykling.

Akcję edukacyjną #IGNACYteam przygotowała Fundacja ORLEN przy wsparciu m.in. spółki ORLEN Laboratorium, która poprowadziła eksperymenty chemiczne dla dzieci oraz z pomocą spółki Baltic Power, która zapewniła symulator statku transportującego ekipy serwisowe na morskie farmy wiatrowe.

Kuźnia talentów naukowych

Pierwsza na świecie programowalna klawiatura dla osób z niepełnosprawnością, innowacyjne odkrycie w miRNA czerwonego wina oraz drogocenne właściwości propolisu w leczeniu trądziku – oto projekty zdobywców nagród głównych w Programie Explory – największego i najbardziej prestiżowego w Polsce konkursu dla młodych badaczy i innowatorów w wieku 13-20 lat. Program składa się z cyklu wydarzeń takich jak: konkurs na najlepsze projekty naukowe, regionalne festiwale naukowe, warsztaty i kongresy naukowe. Wyniki kolejnej edycji tej inicjatywy ogłoszono 21 października br. podczas Gdynia Explory Week, gdzie prezentowane są najlepsze projekty naukowe młodzieży z całej Polski. Mecenasem programu jest PKN ORLEN.

ORLEN dla Pomorza

To największa w Polsce inicjatywa, wpierająca utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promująca ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej. To także flagowe przedsięwzięcie Fundacji Zaawansowanych Technologii, łączące młodych naukowców i autorytety naukowe, start-up’y oraz duże przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, ogólnopolskie i regionalne media, szkoły, edukatorów i najlepsze uczelnie wyższe, duże miasta i małe miejscowości.

Młodzi adepci futbolu

PKN ORLEN dba również o rozwój fizyczny najmłodszych mieszkańców Pomorza. Jednym z przykładów jest realizowany wspólnie z Akademią Piłkarską LG program „Piłkarska Przyszłość z ORLENEM”, który koncentruje się na upowszechnianiu futbolu. W ramach tej inicjatywy funkcjonuje 16 ośrodków w formie klubów partnerskich, w tym dwa kluby kobiece. Znakomita większość z nich zlokalizowana jest na Pomorzu.
Jednym z najistotniejszych elementów programu jest to, że nie koncentruje się on wyłącznie na wyszukiwaniu największych talentów wśród najmłodszych – z predyspozycjami do wyczynowego uprawiania sportu, ale obejmuje też swoim oddziaływaniem szeroką grupę dzieci i młodzieży, która chce grać w piłkę na poziomie amatorskim i realizować swoją pasję sportową w atmosferze fair play.

ORLEN dla Pomorza

Program obejmuje także takie działania jak szkolenia dla trenerów, zakup sprzętu treningowego i sportowego, wspólne wyjazdy na obozy, stypendia sportowe zarówno dla najzdolniejszych zawodników. Aktualnie metodycznym i wieloletnim treningiem objętych jest blisko 4000 dzieci (w tym profesjonalnym szkoleniem zamiejscowym około 400 młodych adeptów z największym potencjałem sportowym). Docelowo zawodnicy i zawodniczki mają zasilać młodzieżowe reprezentacje Polski oraz zawodowe kluby piłkarskie.

Oddech Pełen Energii

Dobra kondycja psychiczna, odpowiednia fizjoterapia, ale też aktywność sportowa ma ogromny wpływ na kondycję zdrowotną chorego. To właśnie na tym ostatnim postanowiono skupić się podczas II edycji projektu „Oddech pełen energii”, którego celem jest wsparcie chorych na mukowiscydozę. Projekt dla wielu pacjentów jest szansą na przełamania barier, a także pokazuje, że kompleksowe podejście daje lepsze rezultaty.

Dzięki inicjatywie chorzy mogli bowiem skorzystać z konsultacji ze specjalistami od fizjoterapii oddechowej, psychologami oraz różnych form aktywności fizycznej, do której zachęcano poprzez refundacje kosztów zajęć. Projektowi towarzyszyła akcja skakania na skakance #PrzeskoczMukowiscydozę, zorganizowana 8 września z okazji Światowego Dnia Mukowiscydozy.
Adresatami projektu „Oddech pełen energii” byli chorzy na mukowiscydozę dzieci i dorośli z terenu działania Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Oddział Gdańsk, województwa: pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko- pomorskie, warmińsko-mazurskie. Mecenasem głównym projektu była ENERGA z Grupy ORLEN.

Wsparcie dla gdańskiego hospicjum

W listopadzie br. ruszyła kolejna akcja wolontariacka zorganizowana przez Fundację ORLEN. Tym razem celem jest odnowienie sal Gdańskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Pracownicy Grupy ORLEN sukcesywnie odmalowują kolejne pokoje tej placówki.

Gdańskie hospicjum prowadzi powstała w 2004 r. Fundacja Hospicyjna. Jest ona zaangażowana w wiele działań, przy realizacji których kieruje się hasłem „Hospicjum to też Życie!”. Pomocą obejmuje nie tylko pacjentów gdańskiego hospicjum, ale także dzieci osierocone, rodziny spodziewające się przyjścia na świat ciężko chorego dziecka, osoby opiekujące się chorymi bliskimi w domach, a także tych, którzy walczą z chorobą nowotworową.
Wiosną tego roku Fundacja Hospicyjna rozpoczęła budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej. To placówka czasowego oraz dziennego pobytu dla niesamodzielnych i chorych dzieci oraz dorosłych. Dzięki niej opiekunowie osób chorych i niesamodzielnych będą mogli odpocząć od trudu całodobowej opieki. To dla nich nieocenione wsparcie, gdyż często narażeni są na przemęczenie i wypalenie wieloletnim sprawowaniem opieki.

ORLEN dla Pomorza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie