Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkan Ksawery na Pomorzu. Kto zapłaci za szkody?

Tomasz Turczyn
Orkan poczynił duże spustoszenie także w centrach miast.  Na zdjęciu  powalone drzewo w Sławnie, które zniszczyło auto. Na szczęście w pojeździe nikogo nie było, gdy stał on zaparkowany na parkingu
Orkan poczynił duże spustoszenie także w centrach miast. Na zdjęciu powalone drzewo w Sławnie, które zniszczyło auto. Na szczęście w pojeździe nikogo nie było, gdy stał on zaparkowany na parkingu Ryszard Pietrasz
Ponad 2200 drzew zostało powalonych. W Łebie uszkodzony jest falochron. Zniszczone są też zjazdy technologiczne na plaże. W Darłowie żywioł porwał ponad 20 potężnych gwiazdobloków w morze, a jeden - pięciotonowy - poderwał w górę i cisnął go w falochron niedaleko wejścia do portu... Urząd Morski podsumował straty powstałe w wyniku orkanu Ksawery i są one bardzo dotkliwe finansowo.

Na ponad 43 miliony złotych Urząd Morski w Słupsku oszacował zniszczenia w pasie nadmorskim po przejściu grudniowego orkanu Ksawery. Początkowo podawano niższą kwotę - 22 miliony złotych.

- Wszystko zostało dokładnie podliczone i straty okazały się zdecydowanie dotkliwsze niż pierwsze szacunki - komentuje Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego.
Urzędnicy wystąpili o dotację z budżetu państwa, z rezerwy celowej na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Starają się o 43 mln zł.

- Szkody są różnego rodzaju - mówi Bobin. - Między innymi powalonych i połamanych jest ponad 2200 drzew. W Łebie uszkodzony jest falochron. Zniszczone są też zjazdy technologiczne na plaże. W Darłowie żywioł porwał ponad 20 potężnych gwiazdobloków w morze, a jeden - pięciotonowy - poderwał w górę i cisnął go w falochron niedaleko wejścia do portu.
Sztorm, sięgający w porywach 11 w skali Beauforta, wypłukał piasek z plaż. Zaś w Jarosławcu niemal zniszczył przystań rybacką.

- To uniemożliwiło pracę naszym kutrom - mówi Piotr Żuchrowski, miejscowy rybak. - Teraz jest już trochę lepiej, gdyż wykonano roboty naprawcze, ale do ideału jest daleko.

Urząd Morski podkreśla, że część szkód usuwa we własnym zakresie.
- To, co możemy, to robimy, ale aby myśleć o doprowadzeniu wybrzeża do stanu sprzed orkanu, potrzeba znacznych pieniędzy - podkreśla Bobin. - Część zniszczeń zostanie naprawiona - np. w Jarosławcu, gdy uzyskamy dotacje unijne na zabezpieczenie wybrzeża - zaznacza.

Po przejściu Ksawerego trzeba było udrożnić tory wodne w portach: Łeba - 6 tys. metrów sześciennych urobku i Darłowo - 3 tys. metrów sześciennych.

- Prace w najbardziej zniszczonych przystaniach rybackich, to jest w Jarosławcu i Chłopach, kosztowały pół miliona zł - podsumowuje dyrektor UM w Słupsku. - Jednakże w wielu częściach wybrzeża nadal konieczne są poważne naprawy. Stąd nasz wniosek o dodatkowe środki.
Urząd Morski ma pod swoją pieczą 170 km wybrzeża.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki