Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkan Aleksandra zbliża się do wybrzeży Bałtyku. Ma wiać z prędkością 90 km/godz.

Jacek Wierciński
Nad obszarem Pomorza prędkość wiatru wzrośnie w piatek późnym popołudniem i wieczorem do 90 km/h - ostrzegają służby meteo.
Nad obszarem Pomorza prędkość wiatru wzrośnie w piatek późnym popołudniem i wieczorem do 90 km/h - ostrzegają służby meteo. adam pluta/archiwum db
Uderzenie orkanu Aleksandra następuje rok po orkanie Ksawery, który wyrządził na Pomorzu wiele szkód. Rok temu w wypadkach zginęły cztery osoby, w wielu miejscach były awarie energii. Służby już szykują się kryzys. Na bieżąco aktualizujemy informacje dotyczace sytuacji na Pomorzu.

aktualizacja, 13.12, godz. 17:00

Na Pomorzu od rana Wojewódzka Stacja Koordynacji Ratownictwa zanotowała 21 interwencji związanych ze skutkami silnych wiatrów. Służby wyjeżdzały przede wszystkim do połamanych konarów drzew. najwięcej interwencji było w powiecie wejherowskim (3), tczewskim (2), sztumskim (2), kwidzyńskim (2) oraz w Gdańsku (2).

Orkan Aleksandra bardoz powoli zmierza na wschód kontynentu:

(źródło: x-news/ TVN24)

Prognoza pogody na 13.12 (sobota) i 14.12 (niedziela). IMGW w sprawie podaje komunikaty w sprawie orkanu Aleksandra:

13.12.2014 (sobota)

Na północy kraju wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h.

Na pozostałym obszarze kraju wiatr umiarkowany i dość silny, od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 75 km/h. Wiatr południowy i południowo-zachodni w od północnego zachodu kraju stopniowo skręcać będzie na zachodni.

W godzinach popołudniowych stopniowy spadek prędkości wiatru.

14.12.2014 (niedziela)

Wiatr osłabnie. Wiatr umiarkowany, na Wybrzeżu okresami dość silny, od 20 do 30 km/h, w porywach do 60 km/h, a na Wybrzeżu u do 70 km/h.

Aktualizacja, 13.12, godz. 7.30
Przez ostatnie 24 godziny strażacy musieli interweniować w 12 przypadkach na terenie całego Pomorza. Jak informuje WSKR w Gdańsku, w związku z silnym wiatrem nikt nie został poszkodowany.

- Większość interwencji dotyczyła złamanych konarów drzew, mieliśmy też jeden przypadek oderwanego banera. Najwięcej interwencji zanotowaliśmy w powiecie wejherowskim, gdzie musieliśmy wyjeżdżać trzykrotnie - informuje oficer WSKR.

Aktualizacja godz. 22
Strażacy interweniowali w kilku miejscach - usuwali nadłamane konary drzew, gasili pożar sadzy w kominach i demontowali uszkodzony przez wiatr znak drogowy.

Aktualizacja godz. 19.12
- Sytuacja jest dynamiczna - informuje dyżurny z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni. - Jednak to, co w tej chwili jest nad Polską, nie jest właściwą Aleksandrą, tylko raczej znacznie słabszą jej "córką". W tej chwili siła wiatru to 60-70 km/h, co nie jest nic nadzwyczajnym nad morzem. Niż szybko się przemieszcza znad Danii na północny wschód w kierunku Skandynawii. W nocy maksymalnie wiatr może wiać u nas z prędkością 90 km/h, ale już rano zdecydowanie osłabnie.

Aktualizacja godz. 17.35
W związku z prognozowanym pogorszeniem pogody odwołano 4 rejsy statków Stena Spirit i Stena Vision w piątek wieczorem 12.12.2014 oraz sobotę rano 13.12.2014 r.:

  • z Gdyni o 21:00 w piątek 12.12.2014 (Stena Vision)
  • z Gdyni o 09:00 w sobotę 13.12.2014 (Stena Spirit)
  • z Karlskrony o 21:00 w piątek 12.12.2014 (Stena Spirit)
  • z Karlskrony o 09:00 w sobotę 13.12.2014 (Stena Vision)

Trzeci statek na linii, Stena Baltica (jednostka frachtowa przewożąca towary) pływa ze zwiększoną liczbą kursów.

Statki Stena Line mają wrócić do kursowania zgodnie z rozkładem rejsów w sobotę 13.12.2014 wieczorem.

Aktualizacja godz. 17.25
Kapitanat Portu Północnego w Gdańsku poinformował nas, że obecna siła wiatru wynosi 6 w skali Beauforta, co nie zagraża bezpieczeństwu jednostek na morzu. W miarę wzrastania siły wiatru będą podejmowane decyzje o ewentualnym wstrzymywaniu wypływających na morze jednostek.

Aktualizacja godz. 14
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało ostrzeżenie ważne od 2014-12-12 godz. 13 do 2014-12-13 godz. 06.
Przewiduje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodniego i południowego. Wiatr od zachodu będzie się wzmagał.

Późnym popołudniem na wybrzeżu a w nocy w całym województwie osiągnie prędkość od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h.

W drugiej połowie nocy, z piątku na sobotę, wiatr od zachodu stopniowo będzie słabł, rano osiągając średnią prędkość od 30 do 45 km/h, w porywach do 70 km/h.

Wcześniej pisaliśmy
Najgroźniejsza, druga fala orkanu Aleksandra ma w województwie pomorskim uderzyć w piątek po południu. Synoptycy przestrzegają, że wieczorem porywy wiatru osiągać będą nawet 90 km/h. Na Bałtyku oznaczać to może sztorm, a na lądzie uszkodzenia sieci energetycznych, budynków i połamane drzewa.

Czytaj też: Orkan Aleksandra zbliża się do wybrzeży Bałtyku. Jak się zabezpieczyć?

Głęboki niż znad Morza Norweskiego przemieszcza się nad Europę i na wschód. Podmuchy powodowanego przez różnicę ciśnień orkanu Aleksandra odczuwalne były na Pomorzu już wczoraj, ale zdaniem ekspertów na najpotężniejsze uderzenie wichury powinniśmy przygotować się dziś i to nie tylko spowodowane przez norweski niż.

- W piątek do południa wiatr będzie dość silny i porywisty, ale nie powinien nam zagrażać. Natomiast od godzin popołudniowych będzie się wzmagał, co spowoduje nawet nie tyle obecny niż, ale kolejna fala niżu tworząca się nad Wielką Brytanią i bardzo szybko przemieszczająca się na wschód - relacjonuje Agnieszka Drwal-Tylmann, synoptyk z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
I dodaje: - Nad obszarem Pomorza prędkość wiatru wzrośnie do 30-40 km na godzinę w porywach do 80 km/h, a na Wybrzeżu późnym popołudniem i wieczorem do 90 km/h. Tak będzie też w nocy z piątku na sobotę, ale po północy wiatr powinien zacząć słabnąć.

Według prognozy, której prawdopodobieństwo jeszcze wczoraj IMGW szacowało na 90 procent, w drugiej połowie nocy z piątku na sobotę wiatr od zachodu stopniowo będzie słabł, rano osiągając średnią prędkość od 30 do 45 km/h, w porywach do 70 km/h.

Także sobota i niedziela zapowiada się wietrznie, choć nie aż tak jak dzisiejszy wieczór i najbliższa noc.

Lokalne władze przygotowują się na konieczność interwencji służb.
- Podległe wojewodzie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na Pomorzu. Na bieżąco analizowane są prognozy pogody dla województwa pomorskiego - zapewnia Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego.

Sam wojewoda Ryszard Stachurski apeluje z kolei o zachowanie ostrożności, zabezpieczenie mebli ogrodowych, okien i drzwi przed otwarciem przez wiatr, niepozostawianie samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi i tablicami reklamowymi, a w razie konieczności zatrzymanie samochodu w trakcie jazdy i wybór miejsca z daleka od drzew, kominów i słupów elektrycznych.

Władze województwa zachęcają do czerpania informacji w sprawie bieżącej sytuacji z Regionalnego Systemu Ostrzegania.
Instrukcję o tym, jak korzystać z systemu, znaleźć można m.in. na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego www.gdansk.uw.gov.pl po kliknięciu na zakładkę RSO. Komunikaty otrzymywać można dzięki darmowej aplikacji na smartphony, w telegazecie TVP Gdańsk i "na pasku" w telewizyjnych informacjach.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki