Opuszczona mleczarnia w Głodowie. Przed wojną należała do Augusta Bauermeistera. Jak dziś wygląda? [ZDJĘCIA]

red
Mleczarnia parowa w małej kaszubskiej wiosce Głodowo została wybudowana przez Augusta Bauermeistera. Przetrwała wojnę i PRL, ale pokonały ją zmiany ustrojowe. W opuszczonym dziś budynku czas się zatrzymał, nadal można znaleźć tu aparaturę, meble i dokumentację. Anna Kazińska-Olejniczak
Mleczarnia parowa w małej kaszubskiej wiosce Głodowo została wybudowana przez Augusta Bauermeistera. Przetrwała wojnę i PRL, ale pokonały ją zmiany ustrojowe. W opuszczonym dziś budynku czas się zatrzymał, nadal można znaleźć tu aparaturę, meble i dokumentację.

Głodowo to stara kaszubska wieś położona na Pojezierzu Bytowskim, nad jeziorami Bluj i Kołoleż, przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia. Przez wojną przebiegała tędy linia kolejowa Bytów – Miastko, rozebrana po 1945 roku.

Głodowo zostało założone po 1558 r. przez rodzinę von Puttkamerów. Przed wojną w Głodowie (niem. Gloddow) znajdował się zajazd, mleczarnia parowa Augusta Bauermeistera, szkoła i cmentarz.

Ponieważ Głodowo znajdowało kilka kilometrów od granicy polsko – niemieckiej, mieściły się tu dwa punkty celne. Stary punkt celny usytuowany był do gospodarstwa Limberg niedaleko nasypu kolejowego, nowy budynek celny został wybudowany w latach 30 i stał przy wjeździe po zachodniej stronie wioski na południe od Bluggensee (najprawdopodobniej mowa o punkcie celnym w dzisiejszej miejscowości Znakowo). Celnicy spełniali swój obowiązek zabezpieczając granicę z polską.

Opuszczona mleczarnia w Głodowie. Przed wojną należała do Au...

W mleczarni Augusta Bauermeistera przetwarzano mleko. Rolnicy mogli tam nabyć masło i ser tylżycki (półtwardy ser produkowany z krowiego mleka). Niesprzedane towary trafiały do Miastka. Do mleczarni mleko zwożono również z majątku słynnego boksera Maxa Schmelinga z Ponikły – jak czytamy we wspomnieniach Waltraut Thalheim z domu Donner, której dziadek Karl Jeremias był pasterzem w Głodowie.

Więcej na ten temat czytaj tu: Waltraut Thalheim z domu Donner opowiada o życiu w przedwojennym Głodowie

Po wojnie mleczarnia została upaństwowiona i funkcjonowała przez cały okres PRL-u. Nie oszczędziły jej jednak ustrojowe zmiany w Polsce i obecnie budynek jest opuszczony, choć nadal można w nim znaleźć sprzęty, aparaturę i dokumentację.

Zobaczcie, jak obecnie wygląda dawna mleczarnia w Głodowie

MŁYNY W STAROGARDZIE GDAŃSKIM - GALERIE ZDJĘĆ:

Zabytkowe młyny w Starogardzie Gdańskim - galeria cz.1

Dawne zakłady na Pomorzu. Zabytkowe młyny Wiecherta w Starog...

Dawne zakłady na Pomorzu. Zabytkowe młyny Wiecherta w Starog...

Dawne zakłady na Pomorzu. Przedsiębiorstwo Robót Wiertniczyc...

Dawne Zakłady Mięsne w Gdańsku. Gdańska Rzeźnia Miejska pows...

Dawny zakład mleczarski na Dolnym Mieście w Gdańsku. Lokal p...

Najważniejsze inwestycje w 2018 roku na Pomorzu

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie