Opóźnienia lotów w Polsce. „W najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, opóźnień i odwołań rejsów"

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
Port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Przemyslaw Swiderski / Polska Press / Archiwum
Opóźnienia lotów w Polsce stały się faktem. Masowe odejścia kontrolerów ruchu lotniczego zaczęły paraliżować przestrzeń powietrzną. Urząd Lotnictwa Cywilnego 9 kwietnia 2022 roku wydał komunikat, w którym ostrzega pasażerów przed zaistniałą sytuacją. Podróżni muszą uzbroić się w cierpliwość - loty mogą być opóźnione, a nawet odwołane.

Jakiś czas temu informowaliśmy o trudnej sytuacji, jaka czeka polskie lotniska w związku z masowym odejściem kontrolerów ruchu lotniczego. Przewidywania stały się faktem - 9 kwietnia 2022 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał komunikat, w którym ostrzega pasażerów przed dużymi utrudnieniami, a nawet odwołaniem lotów.

Opóźnienia lotów. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał komunikat

W sobotę 9 kwietnia 2022 roku na stronie internetowej ULC pojawił się następujący komunikat:

Uprzejmie informujemy, że w najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, w tym do opóźnień i odwołań rejsów. Zalecamy pasażerom, żeby byli przygotowani na możliwość wystąpienia opóźnień, jaki i odwołań połączeń lotniczych oraz na bieżąco zasięgali informacji u przewoźników lotniczych o statusie danego rejsu. W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego funkcjonuje infolinia Komisji Ochrony Praw Pasażerów, gdzie można uzyskać informacje dotyczące obowiązków przewoźnika w przypadku odwołanego lub opóźnionego lotu oraz na temat praw przysługujących pasażerom.

Pierwsze informacje o opóźnieniach pojawiły się już tego samego dnia. W nocy z 9 na 10 kwietnia port lotniczy Chopina w Warszawie był zamknięty dla ruchu lotniczego. Pasażerowie mogli w tym czasie przejść proces odprawy i czekać na zaplanowane połączenia. Tablica przylotów udostępniona na stronie internetowej lotniska nie pozostawia wątpliwości - ogromna część zaplanowanych lądowań jest opóźniona.

Dlaczego kontrolerzy masowo odchodzą z pracy?

Jednym z głównych powodów ma być spadek zakresu kultury bezpieczeństwa oraz nowe zasady wynagrodzenia. Kontrolerów ruchu lotniczego w Polsce było do tej pory stosunkowo niewielu, bo ok. 600. Teraz liczba ta mogła uszczuplić się nawet o 175 wykwalifikowanych pracowników. We wcześniejszych przewidywaniach najbardziej dotknięte sytuacją miały być porty lotnicze w Modlinie i Warszawie, co potwierdzają ostatnie wydarzenia.

Podstawą sporu jest organizacja pracy kontrolerów ruchu lotniczego, informatorów służby informacji powietrznej oraz personelu wsparcia operacyjnego. Z powodu drastycznego spadku w zakresie kultury bezpieczeństwa, prowadzonego procesu zwolnień grupowych i wypowiedzeń zmieniających w połączeniu z wprowadzeniem nowych zasad wynagradzania, ponad 86% pracowników APP Warszawa oraz 81% pracowników ACC Warszawa rozwiązało umowy o pracę - brzmi komunikat, który można przeczytać na portalu fly4free.pl.

Jak zapewnia Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej, że zarówno dla przedstawicieli agencji, jak i dla zarządu Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego bezpieczeństwo jest priorytetem.

Nagłe zmniejszenie obsady tak wielu stanowisk kontrolerskich doprowadzi do trwałego paraliżu na polskim niebie. Tych osób nie da się zastąpić z dnia na dzień. Nie da się też po prostu zwiększyć godzin pracy tym nielicznym, którzy zostaną po 1 maja. Nasza praca wymaga dużej koncentracji, skupienia i odpowiedniego wypoczynku. Pracująca w jednym zespole para kontrolerów może obsługiwać jednocześnie nie więcej niż 21 lotów. To są międzynarodowe normy bezpieczeństwa i jakiekolwiek ich zakłócenia grożą poważnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa pasażerów - przewidywał jakiś czas temu przewodniczący ZZKRL.

Okazuje się, że przewidywania stały się faktem, a utrudnienia w ruchu lotniczym to temat zajmujący nie tylko PAŻP i zarząd ZZKRL, ale przede wszystkim pasażerów. Ci, by podróżować bezpiecznie, muszą liczyć się ze zmianą planów, opóźnieniami, a nawet odwołaniem rejsu.

Więcej na temat konfliktu PAŻP i ZZKRL dowiecie się z poniższego artykułu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie