Opony premium oraz opony ekonomiczne - czym się różnią?

Materiał informacyjny Oponyprofi
Udostępnij:
Wiele osób zastanawia się, które opony do swojego samochodu warto wybrać. Często największym kompromisem są opony klasy średniej, jednak aby ukazać realne różnice między poszczególnymi oponami, warto porównać najtańsze, ekonomiczne i budżetowe opony, z tymi z klasy premium.

Czym różnią się opony ekonomiczne od opon klasy premium?

Różnic jest naprawdę wiele, skupimy się więc jedynie na tych najważniejszych. Opony klasy premium wykorzystują najnowsze technologie, w tym najnowsze mieszanki czy najnowsze i najbardziej zaawansowane wzory bieżników. Często są to opony lżejsze, bardziej wytrzymałe, sprawiające, że samochód zużywa mniejsze ilości paliwa. Dodatkowo będą się one dłużej zużywały, a także będę generować mniej hałasu, zwłaszcza podczas jazdy w autostradowych prędkościach. Dodatkowo, opony te będą sprawdzać się lepiej w trudnych warunkach, w tym podczas zagrożenia na drodze, np. w momencie poślizgu, ich droga hamowania, w tym na mokrej nawierzchni, również będzie krótsza.

Reasumując, opony te są bardziej zaawansowane technicznie, wykonane z lepszych materiałów i zapewniają lepsze bezpieczeństwo na drodze.

Inaczej jest w przypadku opon ekonomicznych. Są to oczywiście rozwiązania sprawdzone i bezpieczne – również one przechodzą bardzo restrykcyjne testy, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży, jednak ich parametry będą sporo gorsze. Opony będą cięższe, wykonane z mniej odpornej na ścieranie mieszanki, będą również mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo nie możemy oczekiwać, że będą one generowały mały hałas czy będą korzystanie wpływały na ilość zużywanego przez samochód paliwa. Stosowane w nich technologie czy wzory bieżników to te, które kiedyś były wykorzystywane w klasie premium, później w oponach klasy średniej, ale gdy i tutaj zostały one zastąpione przez bardziej zaawansowane rozwiązania, trafiły właśnie do opon klasy budżetowej.

Opony klasy ekonomicznej będą więc dobrym wyborem jedynie dla bardzo mało wymagających kierowców, którzy poruszają się mało dynamicznie, dysponują raczej niewielkim samochodem z małym silnikiem, a do tego poruszają się głównie w miastach, rzadko wyruszając w trasę, a jednocześnie rzadko narażając się na bardzo wymagające warunki atmosferyczne. Opony te po prostu nie są tak bezpieczne, przez co trzeba bardziej uważać lub unikać wysokich prędkości i wszelakich zagrożeń na drodze.

Dodatki tylko w klasie premium

Niektórzy producenci opon klasy premium charakteryzują się cechami, które tyczą się głównie ich produktów. Ma to miejsce m.in. w przypadku Nokian Tyres. Ten producent opon znany jest z produkowania znakomitych opon zimowych. Są one ponadprzeciętnie, nawet jak na klasę premium, odporne na działania niskich temperatur, a dodatkowo są to opony bardzo wytrzymałe. To przykład cechy, która wyróżnia już samego producenta i jego produkty – próżno szukać takich rozwiązań w tańszych, budżetowych oponach.

nokian tyres

Ponadprzeciętna jakość opon ekonomicznych – czy to możliwe?

Czy istnieje szansa, na to, by tanie opony mogły zachowywać się jak opony klasy średniej, lub nawet premium? Niestety nie. W przypadku opon samochodowych zawsze płacimy za ich jakość. Modele opon w danym budżecie cenowym mogą się od siebie różnić, jednak co do zasady będą one prezentowały bardzo podobną jakość. Nie można więc oczekiwać, że któryś z producentów zrobi kierowcom prezent, i w cenie niskiej, przeznaczonej dla opon klasy ekonomicznej, przygotuje opony znacznie poza tę klasę – w kontekście jakości – wykraczającą. W praktyce jeżeli kupujemy opony ekonomiczne, są one tanie i oferują one po prostu przeciętną jakość, za to wysokie koszty, które ponosimy, kupując opony klasy premium, rekompensowane są przez ponadprzeciętną jakość tych produktów.

Czy zakup opon premium zawsze ma sens?

W skrajnych przypadkach – takich jak mało dynamiczna jazda w mieście z pomocą samochodu o skrajnie małej mocy – zakup opon premium niekoniecznie ma sens. W takich warunkach trudno będzie bowiem wykorzystać te funkcje, za które zapłaciliśmy, wybierając opony klasy premium.

Jeżeli jednak przynajmniej od czasu do czaru ruszamy w trasę, osiągamy autostradowe prędkości, warunki na drogach bywają różne, a do tego samochód ma już większy silnik i więcej KM – już w takim przypadku jak najbardziej opony premium będą pokazywały to, za co zapłaciliśmy. W praktyce więc większość kierowców jak najbardziej może inwestować w opony klasy premium, o ile oczywiście budżet im na to pozwala.

W kontekście ceny warto zwrócić uwagę, że opony premium są droższe, lecz zużywają się wolniej, a dodatkowo czasem korzystanie wpływają na zużycie paliwa przez samochód, dzięki czemu w perspektywie czasu koszty początkowe są częściowo rekompensowane przez późniejsze oszczędności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Dodaj ogłoszenie