Opłata za wodę w rolnictwie - kto i ile zapłaci?

RedakcjaZaktualizowano 
pixabay.com
Ministerstwo Środowiska wyjaśnia, jak w praktyce ma wyglądać nowe Prawo Wodne dla rolników. Z informacji resortu wynika, że nowymi opłtami zostanie objętych około 8% gospodarstw rolnych w Polsce.

Opłata za pobór wody w rolnictwie będzie dotyczyła sztucznie pobieranych wód, w ilościach, które przekraczają zwykłe korzystanie, co w praktyce oznacza przekroczenie 5000 litrów dziennie.

 

"Za pobór wody do celów rolniczych na potrzeby zaopatrzenia w wodę ludzi i zwierząt gospodarskich, który przekracza 5m3 na dobę (tj. w zakresie niebędącym zwykłym korzystaniem z wód), opłata wyniesie 0,30 zł za 1 m3 pobranej wody podziemnej i 0,15 zł za 1 m3 pobranej wody powierzchniowej. W takim wymiarze opłata nie powinna objąć niewielkich gospodarstw rolnych, a jedynie gospodarstwa wysokotowarowe", tłumaczy ministerstwo.  Jeśli rolnik będzie nawadniał  za pomocą urządzeń pompowych, wówczas takie nawadnianie objęte zostanie opłatą 0,15 zł za 1 m3 pobieranej wody podziemnej.

 

Rolnicy, którzy zaplanowali magazynowanie wody deszczowej, systemy melioracji i naturalnego nawadniania gruntów (przesiąki), nie będą ponosili opłat za wykorzystanie wód, jeśli nie będzie wiązało się to ze sztucznym nawadnianiem i mechanicznym poborem wody.

Według przewidywań nowymi opłatami może być objętych około 60 tys. gospodarstw wielkotowarowych, czyli 8% gospodarstw rolnych.

 

Kogo nie będzie dotyczyła opłata? Rolników korzystających tylko z wody dostarczanej wodociągami i którzy już ponoszą opłaty z tego tytułu. Jeśli gospodarstwo nie przekracza 5m3 w wykorzystaniu wody, to nie poniosą dodatkowych opłat.

 

Skąd w ogóle pomysł wprowadzenia nowej opłaty? Wiąże się z wdrożeniem unijnych przepisów, czyli Ramowej Dyrektywy Wodnej. "Nakłada ona obowiązek ponoszenia opłat za wodę wykorzystywaną przez różne sektory użytkowników wód, w tym m.in. na potrzeby nawadniania użytków rolnych.  Za niewdrożenie tych przepisów grożą Polsce ogromne kary finansowe oraz brak uruchomienia środków na gospodarkę wodną z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020", wyjaśnia Ministerstwo Środowiska.

 

Źródło Ministerstwo Środowiska

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Opłata za wodę w rolnictwie - kto i ile zapłaci? - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie