Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłata recyklingowa 2018. Darmowe "foliówki" znikają ze sklepów. Ile kosztuje reklamówka (zrywka)? [cena torebki foliowej w sklepie]

Szym/AIP
Piotr Hukało/Archiwum
Opłata recyklingowa zaczęła obowiązywać od 1.01.2018. To koniec darmowych "foliówek" (zrywek / reklamówek) w sklepach.

To koniec darmowych "foliówek" w sklepach. Wraz z nowym rokiem zmieniły się przepisy wprowadzające tzw. opłatę recyklingową. O zmianach przypomina Ministerstwo Finansów.

Kolejne zakupy będą droższe o opłatę recyklingową. Ile dopłacimy?

Jak tłumaczą urzędnicy, wraz z 1 stycznia 2018 roku, w życie weszły przepisy wprowadzające opłatę recyklingową, która będzie pobierana "od lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, oferowanych przy zakupach".

- Opłata ta będzie pobierana przez przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego - tłumaczą przedstawiciele resortu finansów.

Sprzedaż toreb z tworzywa sztucznego na zakupy dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących na zasadach ogólnych – na paragonie fiskalnym umieszczana jest kwota zapłaty z tytułu sprzedaży torby (podobnie w przypadku faktury), nie ma konieczności wyodrębniania samej kwoty opłaty recyklingowej.

Ponieważ paragon i faktura, które potwierdzają sprzedaż toreb, zawierają informacje o liczbie sprzedanych toreb, kwota opłaty recyklingowej będzie możliwa do ustalenia w łatwy sposób – przez przemnożenie liczby toreb i stawki tej opłaty za 1 sztukę torby (0,20 zł).

Ministerstwo Finansów przypomina, że opłata recyklingowa jest dochodem budżetu państwa i powinna być wpłacana do 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana – na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Środowiska. Z uwagi na termin przekazywania opłaty recyklingowej (nastąpi to po raz pierwszy do 15 marca 2019 r.) w chwili obecnej taki rachunek jeszcze nie został utworzony.

TOP 100 najlepszych firm na Pomorzu
Kliknij w obrazek, aby dowiedzieć się więcej!
Najbogatsze firmy na Pomorzu

Opłata recyklingowa. Skąd ten pomysł?

Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego (czyli torby o grubości poniżej 15 mikrometrów) pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.), gdy zapobiega to jej marnowaniu.

Jednocześnie prowadzący jednostki handlowe (wydające torby na zakupy z tworzywa sztucznego) – nie będą musieli prowadzić ewidencji i sprawozdawczości dotyczącej wydanych toreb. Liczba toreb wydanych użytkownikom w danym roku będzie określana na podstawie informacji o wpływach z opłaty recyklingowej, którą będą przekazywać ministrowi środowiska marszałkowie województw za pomocą Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Informacje o wydanych w danym roku lekkich torbach na zakupy będą corocznie przekazywane przez Polskę Komisji Europejskiej.

Z doświadczeń państw członkowskich Unii Europejskiej (np. Bułgarii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy i Węgier) wynika, że wprowadzone opłaty w dużym stopniu skłaniają konsumentów do ograniczenia używania torebek foliowych. Oczekuje się, że i w Polsce zmniejszy się ich wykorzystanie. W rezultacie mniej torebek foliowych będzie trafiać na składowiska odpadów, co powinno przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Jednocześnie spodziewany jest wzrost zapotrzebowania na torby ekologiczne, które będą bardziej przyjazne środowisku.

- Zmiana profilu produkcji przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma działaniami, takimi jak badania rynku, poszukiwanie potencjalnych kontrahentów i odbiorców na nowe produkty. Pociąga to za sobą również konieczność zamówienia nowych maszyn i oprzyrządowania. To wymaga czasu. Przyśpieszenie wejścia w życie przepisów spowoduje straty przedsiębiorstw związane z niewykorzystanymi materiałami i surowcami przeznaczonymi do produkcji lekkich torebek foliowych (farby do druku, granulat, wypełniacze kredowe) – podkreśla Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki