Opłata mocowa. Czym jest? Dlaczego wzrosną rachunki za prąd? Jak firmy mogą zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Materiał powstał we współpracy z FREEEN
1 stycznia 2021 roku wprowadzona zostanie opłata mocowa. Czym jest? Co oznacza dla przedsiębiorców? O ile wzrosną opłaty za energię elektryczną? Jak stać się świadomym użytkownikiem, tak by wiedzieć, za co płacimy, a jednocześnie nasze przedsiębiorstwo zbytnio nie ucierpiało? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym materiale.

Czym jest opłata mocowa i dlaczego ją wprowadzono?

Od przyszłego roku w Polsce rusza tzw. Rynek Mocy. Wszyscy, zarówno w wielkich przedsiębiorstwach, jak i gospodarstwach domowych, zostaniemy dodatkowo obciążeni tzw. opłatą mocową, która pojawi się na naszych rachunkach. Czym właściwie jest nowa danina?

Ta opłata nazywana jest często przez specjalistów podatkiem mocowym. To „dobrowolna” składka mająca w założeniu zdobyć fundusze na budowę nowych elektrowni oraz szeroko rozumianą transformację energetycznej kraju – Twierdzi Mirosław Tworek, prezes zielonogórskiej firmy FreeEn i specjalista branży energetycznej

Na razie nie zapadły żadne wiążące decyzje, czy to będą np. elektrownie atomowe czy gazowe. Mówi się jednak o tym, że w Polsce brakuje nowoczesnych źródeł energii, więc należy zrobić zrzutkę, która pozwoli zmienić ten stan rzeczy. Generalnie idea jest taka, żeby te elektrownie były wykorzystywane podczas tzw. niedoborów mocy, popularnie nazywanych blackoutemtłumaczy Tworek

Jak wskazuje nasz specjalista takie sytuacje mogą wynikać ze zmieniających się warunków pogodowych, np. podczas upałów lub też skrajnie niskich temperatur. – Wtedy wszyscy korzystamy z większej liczby urządzeń, klimatyzatorów czy też pieców. Wtedy też pobór energii może być większy niż możliwość dostarczania mocy przez operatorów na polski rynek. W konsekwencji może to skutkować wstrzymaniem produkcji w naszych zakładach czy też fabrykach. Aby tego uniknąć powstał pomysł, abyśmy złożyli się na elektrownie, które będzie można uruchomić w sytuacjach krytycznychtwierdzi prezes FreeEn.

O ile mogą wzrosnąć rachunki za energię elektryczną?

Co warto podkreślić, nowa opłata będzie się wiązała z dodatkowymi kosztami. O ile w przypadku gospodarstw domowych podwyżki nie będą tak dotkliwe, to jednak przedsiębiorcy muszą przygotować się na rosnące opłaty. Jak wysokie? Osoby związane ze stroną rządową twierdzą, że podwyżki mają wynieść minimalnie 50 zł za każdą zużytą MWh. Eksperci wskazują, że wzrosty mogą sięgnąć nawet 80 zł!

Według wstępnych szacunków przeciętny Kowalski będzie płacił rocznie około 150-180 zł więcej – twierdzi prezes Tworek. - Z kolei w przypadku firm wszystko będzie zależało od tego, w których godzinach w ciągu dnia zużywają największą ilość energii. Od tego będzie zależała wysokość naliczanej taryfy. Na przykład, koncentrując produkcję w strefach czasowych poza godzinami szczytu będziemy płacili mniej. Biorąc jednak pod uwagę opłatę średnią za prąd, liczymy, że przedsiębiorcy będą musieli płacić o ok. 15 do 20 proc. więcej za energię. Dla wielu to może być prawdziwy szok, szczególnie, gdy ktoś teraz płaci za energię rachunek rzędu np. miliona złotych. To są pieniądze, które przedsiębiorcy będą tracić nie inwestując ani nie zwiększając produkcji – przekonuje nasz rozmówca.

Jak zminimalizować wysokość opłaty mocowej?

Co więc można zrobić, aby przygotować się na wprowadzenie opłaty mocowej? – Po pierwsze musimy być świadomym odbiorcą energii. Żeby oszczędzać musimy wiedzieć, co dokładnie się z nią dzieje w naszej firmie, w jaki sposób i w jakich godzinach ją zużywamy. Dopiero wtedy będzie można wprowadzić pewne zmiany, możemy regulować poziom jej zużycia, tak aby korzystać z najbardziej atrakcyjnych taryf w odpowiednich strefach czasowych. Oczywiście, nie da się wszystkiego zmienić w danym zakładzie, ale pewne korekty w procesie produkcji można wprowadzić. W przypadku większych przedsiębiorstw może się to przełożyć na setki tysięcy złotych oszczędnościprzekonuje Tworek.

W tym kontekście warto zaznaczyć, że FreeEn stworzyła przyjazny system informatyczny oparty o aplikacje, dzięki którym przedsiębiorcy wiedzą wszystko o zużyciu mediów (energii, gazu, ciepła czy wody) w swoich firmach oraz zakładach przemysłowych. Wdrożenie platformy informatycznej od FreeEn pozwala na 100 proc. kontrolę procesu zakupu oraz konsumpcji energii. Jest on bardzo prosty w obsłudze, wszystkie dane czy też odpowiednie komunikaty możemy odczytać z poziomu smartfona.

Takie narzędzie prognozuje zużycie energii i podpowiada, kiedy w większym stopniu można obciążyć firmę. Sygnalizuje również, gdy zbliżamy się niebezpiecznie do granicy zakontraktowanej mocy – zauważa nasz ekspert. – W moim przekonaniu jest to rozwiązanie, które pozwala zmniejszyć wysokość opłat oraz złagodzić skutki wprowadzonego podatku. Nasz system umożliwia również zdobycie danemu przedsiębiorstwu tzw. białego certyfikatu, który jest dowodem na to, że firma jest efektywna energetycznie.

Usługa DSR, czyli odsprzedaż mocy

Regulacja zużycia energii nie jest jedynym sposobem na złagodzenie rosnących opłat. Warto pamiętać, że od pewnego czasu w Polsce działa usługa DSR (z ang. Demand Side Response), dzięki której firmy mogą usprawnić swoje relacje z dostawcami energii. Jest to tzw. odsprzedaż mocy, która stanowi atrakcyjne rozwiązanie na poprawę rachunku ekonomicznego pod warunkiem, że
posiadamy potencjał do redukcji mocy na żądanie i możliwość skalkulowania opłacalności usługi. Na czym dokładnie to polega?

W ramach usługi DSR przedsiębiorstwa oraz operatorzy energii znajdują się w stałym, zdalnym kontakcietłumaczy Mirosław Tworek. - Dostawca śledzi pobór mocy firmy oraz zapotrzebowanie całej sieci. Jeśli zobaczy, że w całej sieci zaczyna brakować energii, ale nasze przedsiębiorstwo wykorzystuje tylko część z tego, co zakontraktowaliśmy to może poprosić nas o zwolnienie tej mocy na określony czas. Jeśli się na to zgodzimy to przełoży się to na konkretne oszczędności. Dzięki temu wygrywają wszyscy, my bo zarabiamy na odsprzedaży, dostawca, bo nie ma problemów z energią i inne firmy, bowiem nie zabrakło im prądu!

Aby jednak DSR mógł działać w praktyce potrzebna jest platforma, dzięki której będzie można zbierać wiarygodne dane zużycia energii oraz komunikować się z operatorem. – System FreeEn umożliwia nam podpisanie z dostawcą energii umowy na usługi w ramach DSR. Ale to nie jedyne zalety. Już w trakcie samych negocjacji zyskujemy atut w kwestii dokładnych pomiarów, co może się przełożyć na atrakcyjniejszą cenę umowy. A w przypadku pewnych awarii możemy łatwo potwierdzić, że operator nie wywiązał się z kontraktu i zażądać reklamacji - przekonuje ekspert.

Wideo

Materiał oryginalny: Opłata mocowa. Czym jest? Dlaczego wzrosną rachunki za prąd? Jak firmy mogą zaoszczędzić na energii elektrycznej? - Polska Times

Dodaj ogłoszenie