Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłacalność produkcji trzody chlewnej jest najniższa od lat. Dlaczego?

opr. (koci)
Na wzrost pogłowia trzody wpłynął  import zwierząt żywych
Na wzrost pogłowia trzody wpłynął import zwierząt żywych Polska Press
Obecna sytuacja na rynku trzody chlewnej wynika z kilku czynników: rosnącego importu mięsa wieprzowego oraz żywych zwierząt, rosnącego pogłowia trzody chlewnej, niskiej dynamiki wzrostu eksportu oraz wysokiego poziomu cen pasz.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. import wieprzowiny w ujęciu wolumenowym wzrósł o 8,5 proc. (r/r) do poziomu 498 tys. t. Import wzrósł głównie z takich krajów jak Belgia (+17,5 proc.) oraz Dania (+ 6,3 proc.). W krajach tych nastąpiła mocna obniżka cen w wyniku ograniczeń w eksporcie na rynki trzecie, w związku z ASF. A to przełożyło się na zwiększoną sprzedaż wieprzowiny o niższej cenie do krajów UE. Cena za 1 kg zaimportowanego mięsa była o 14,2 proc. niższa rok do roku w przypadku Belgii oraz 12,5 proc. w przypadku Danii. Przy wzroście eksportu z Polski o 1,6 proc. (r/r), deficyt handlowy w omawianym okresie zwiększył się o 23 proc. do 179 tys. t.

To właśnie import żywych zwierząt w dużym stopniu wpłynął na wzrost pogłowia w Polsce. Według danych MRiRW w omawianym okresie import żywych zwierząt wzrósł o 7,8 proc. Odpowiada za to głównie import z Danii, głównego dostawcy warchlaków, który zwiększył się o 13,9 proc. Import z pozostałych krajów, takich jak Niemcy czy Litwa zmniejszył się.

- Rosnące pogłowie zwiększa podaż wieprzowiny na rynku, utrudniając wzrost cen - mówi Łukasz Czech, analityk rynków rolnych BGŻ BNP Paribas .

Bazując na danych GUS, pogłowie trzody chlewnej w czerwcu 2018 r. było o 4,3 proc. wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wzrost ten wynikał głównie z wzrostu pogłowia warchlaków oraz tuczników. Pogłowie loch zmniejszyło się o 1,6 proc., głównie w wyniku redukcji stada w województwach; wielkopolskim i lubelskim.

- Jest to kolejny rok, w którym produkcja trzody chlewnej w coraz większym stopniu opiera się na warchlakach i prosiętach importowanych zza granicy - zauważa Łukasz Czech.

Według danych MRiRW mieszanki pełnoporcjowe dla trzody chlewnej we wrześniu były droższe o 6,2 proc. w relacji rocznej, zaś ceny żywca były o 16,7 proc. niższe, w wyniku czego stosunek ceny żywca do cen pasz wyniósł 3,73, o 21,6 proc. mniej niż rok wcześniej – jest to najniższa wartość od 2015 r.

Ministerstwo nie opublikowało nowszych danych na temat poziomu cen pasz, należy się jednak spodziewać, że wskaźnik opłacalności produkcji będzie dalej spadać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Opłacalność produkcji trzody chlewnej jest najniższa od lat. Dlaczego? - Gazeta Współczesna

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki