Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opieka wytchnieniowa to szansa dla rodzin, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi. Sprawdź, co trzeba zrobić, aby skorzystać z programu

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Z programu opieki wytchnieniowej mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie, którzy mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawują nad nią całodobową opiekę.
Z programu opieki wytchnieniowej mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie, którzy mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawują nad nią całodobową opiekę. Arch. Polskapress
14 rodzin z gminy Stara Kiszewa, które na co dzień zajmują się osobami niepełnosprawnymi, będzie mogło liczyć na pomoc w opiece.

Kto może skorzystać z opieki wytchnieniowej

Program opieki wytchnieniowej jest szansą dla rodzin, które każdego dnia zajmują się osobami niepełnosprawnymi. Gmina Stara Kiszewa przystąpiła do projektu, a na jego realizację otrzyma dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego w wysokości 102 990 zł.

Osoby, które są zainteresowane skorzystaniem z takiej formy wsparcia mogą już składać wnioski w Ośrodku Pomocy Społecznej w Starej Kiszewie przy ul. Ogrodowej 1.
Dodajmy, że gmina będzie realizowała program w formie świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego, tj. w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub w innym miejscu wskazanym przez opiekuna. Szacuje się, że z tej możliwości skorzysta 14 rodzin, na rzecz których zostaną przepracowane łącznie 2574 godziny.

- Celem programu jest przede wszystkim wsparcie członków rodzin lub opiekunów, którzy sprawują opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności, poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej - informują pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Starej Kiszewie. - Opieka wytchnieniowa ma za zadanie doraźne odciążenie członków rodzin lub opiekunów, wsparcie ich w codziennych obowiązkach sprawowania bezpośredniej opieki. Taka czasowa przerwa pozwoli im na dysponowanie czasem dla siebie, na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.

Trzeba pamiętać, że z programu opieki wytchnieniowej mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie, którzy mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawują nad nią całodobową opiekę.

- Gmina przyznając usługi opieki wytchnieniowej bierze pod uwagę stan zdrowia, sytuację życiową uczestników programu - dodają pracownicy OPS w Starej Kiszewie. - Uwzględnia też potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną.

Jeden uczestnik może wykorzystać 240 godzin rocznie. Ten limit dotyczy również więcej niż jednego opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad jedną osobą niepełnosprawną oraz opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad więcej niż jedną osobą niepełnosprawną.

- Opieka nad osobą niepełnosprawną to szczególne zadanie, które jest bardzo wymagające dla całej rodziny - mówi Katarzyna Zakrzewska z powiatu kościerskiego. - Odciążenie chociaż prze kilka godzin w tygodniu to duża pomoc.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki