Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opieka nad dzieckiem podczas strajku nauczycieli 2019. Jak zapewnić dzieciom opiekę w dni, w których nie ma lekcji w szkole

Kamila Kubik
Opieka nad dzieckiem podczas strajku nauczycieli 2019. Jak zapewnić dzieciom opiekę w dni, w których nie ma lekcji w szkole
Opieka nad dzieckiem podczas strajku nauczycieli 2019. Jak zapewnić dzieciom opiekę w dni, w których nie ma lekcji w szkole Karol Makurat
Opieka nad dzieckiem podczas strajku nauczycieli 2019 - co zrobić w dni, w których szkoły nie działają? Urlop, praca zdalna, a może pomoc bliskich? Choć kuratorzy oświaty przypominają, że obowiązek zapewnienia uczniom opieki spoczywa na dyrektorach szkół i przedszkoli, w strajkowej rzeczywistości nie zawsze jest to możliwe. Jak więc mają sobie poradzić pracujący rodzice?

Opieka nad dzieckiem podczas strajku nauczycieli 2019. Niezbędne informacje dla rodziców

W bardziej komfortowej sytuacji są przedsiębiorcy, osoby prowadzące firmy, które same decydują, jak wygląda dzień ich pracy. Plan mogą układać elastycznie, rezerwując czas potrzebny na opiekę nad dziećmi. Zatrudnieni na umowę o pracę mogą korzystać z uprawnień, jakie gwarantuje Kodeks pracy. W zapisach przewidziano kilka „awaryjnych” możliwości.

Urlop wypoczynkowy podczas strajku nauczycieli 2019

Jednym z rozwiązań, jakie można wziąć pod uwagę w czasie strajku nauczycieli, jest wykorzystanie przez rodzica urlopu wypoczynkowego.

Pamiętajmy jednak, że pracodawca nie musi uwzględnić złożonego w ostatniej chwili wniosku - zwykle urlopy i zastępstwa są planowane w firmach znacznie wcześniej.

Urlop na żądanie w czasie strajku nauczycieli 2019

Wynika z przepisów i najczęściej jest wykorzystywany w nagłych sytuacjach, a za taką można uznać strajk oświatowy.

Prawo do urlopu na żądanie przysługuje osobie zatrudnionej na umowę o pracę. To cztery dni w roku - do wykorzystania łącznie lub pojedynczo, w różnym odstępie - odliczane od urlopu wypoczynkowego.

Pamiętajmy jednak, że urlop na żądanie należy zgłosić najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia - telefonicznie, mejlowo, na piśmie... Ważne, aby wiadomość dotarła do pracodawcy i by ten wyraził zgodę.

Opieka nad dzieckiem w dni, gdy strajkują nauczyciele 2019

Prawo gwarantuje w roku kalendarzowym dodatkowe dwa dni opieki nad dzieckiem, które w tym czasie nie musi być chore.

Co ważne, niewykorzystane nie przechodzą na następny rok, a z prawa do opieki może skorzystać tylko jeden z rodziców lub opiekunów dziecka, które nie ukończyło 14 lat. Także o przyznanie takich wolnych dni trzeba złożyć wniosek.

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców w czasie strajku w szkołach

O wypłacenie świadczenia można wystąpić do ZUS wówczas, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić dziecku opiekę. Co ważne, prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym - chodzi tu zarówno o ubezpieczenie obowiązkowe, np. dla pracowników, jak i dobrowolnym - opłacanym przez prowadzących swoją działalność.

- Zasiłek przysługuje ojcu i matce dziecka, ale jest wypłacany temu z rodziców, który złoży wniosek. Podobnie jak zasiłek chorobowy, wynosi 80 proc. wynagrodzenia - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

W jakich konkretnie sytuacjach można liczyć na tego typu wsparcie? M.in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Sytuację uznaje się za nieprzewidzianą, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni. Opiekę sprawuje się wówczas nad dzieckiem zdrowym, a to oznacza, że zasiłek będzie przysługiwał tylko do ukończenia przez nie 8 lat.

- Wiek dziecka liczy się do dnia poprzedzającego ósme urodziny. Jeśli więc urodziło się 29 maja 2011 r., to zasiłek będzie przysługiwać do 29 maja 2019 r. - przypomina rzecznik i dodaje, że w ciągu roku kalendarzowego do świadczenia na zdrowe dziecko mamy szansę przez maksymalnie 60 dni. Jest to łączna liczba dni do wykorzystania przez oboje rodziców na wszystkie zasiłki opiekuńcze w danym roku kalendarzowym i nie zmienia się wraz liczbą dzieci. Tak więc rodzice dwójki dzieci zasiłek na opiekę nad nimi dostaną przez 60, a nie 120 dni.

Co z wnioskiem? Trzeba go złożyć na druku Z-15A, do którego należy dołączyć samodzielnie napisane oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki. Wniosek otrzymuje płatnik składek, jeśli zatrudnia powyżej 20 pracowników. Gdy zatrudnia nie więcej niż 20 osób, a także gdy rodzic ma własną działalność lub jest współpracownikiem, dokument trzeba złożyć w placówce ZUS.

Jeśli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS, do wniosku dołączamy zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 (w przypadku pracowników) albo ZUS Z-3a (w przypadku pozostałych ubezpieczonych).

Roszczenie o wypłatę zasiłku opiekuńczego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który pieniądze przysługują.

Strajk nauczycieli 2019. Praca zdalnie lub z dzieckiem w firmie

Wielu rodziców w czasie protestu nauczycieli pracuje zdalnie. Jeśli takich możliwości nie ma, niektóre firmy zagwarantowały dzieciom opiekę w miejscu zatrudnienia mamy lub taty, organizując czas pod okiem animatorów. Samorządy apelują do pracodawców o współpracę i wyrozumiałość, szukając jednocześnie alternatywnych form opieki. W stan gotowości miasta postawiły palcówki sportowe i kulturalne, które mogą zapewnić zajęcia. Teatry, muzea, biblioteki otwierają swoje podwoje dla uczniów.

Wsp. NG, KGK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki