Operacja "Lodołamacz". Wyprali 680 mln euro z handlu narkotykami

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Zaktualizowano 
zdjęcia ze strony http://gdansk.pr.gov.pl/
Funkcjonariusze CBŚP wraz ze służbami z Estonii, Litwy, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która mogła przemycić z Kolumbii do Europy co najmniej 2 tony narkotyków i wyprać dla karteli conajmniej 680 mln euro pochodzących z ich sprzedaży. Do Polski miały trafiać ciężarówki wyładowane gotówką o wartości 50 mln funtów.

Operację o kryptonimie „Icebreaker”, czyli "Lodołamacz" przeprowadził międzynarodowy zespół śledczy, w którego skład w 2019 roku weszli policjanci z gdańskiego CBŚP oraz służb z Estonii, Litwy, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, wspieranych przez Europol i Eurojust.

Operacja "Lodołamacz". Wyprali 680 mln euro z handlu narkotykami

W minionym tygodniu ponad 450 funkcjonariuszy wkroczyło do czterdziestu obiektów na terenie Polski, Hiszpanii, Litwy i Wielkiej Brytanii, gdzie zatrzymano 22 osoby. Są podejrzane o związki z międzynarodowym gangiem przemycającym do Europy haszysz i kokainę oraz piorącym pieniądze kolumbijskich karteli narkotykowych. Podczas akcji zabezpieczono gotówkę, sztabki złota, biżuterię i diamenty, których łączną wartość szacuje się na ponad 8 mln euro. W Hiszpanii zatrzymano 48-letniego Litwina, który ma być bossem rozbitej grupy.

W obławie, którą koordynował gdański zarząd CBŚ udział wzięło 150 funkcjonariuszy. Zatrzymano osiem osób z województwa pomorskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

17 maja w Gdyni ujęto kolejnego podejrzanego. Uważa się, że Polacy mieli być jednym z najbardziej istotnych ogniw legalizowania środków pochodzących z przemytu papierosów i narkotyków. Podczas akcji udało się zabezpieczyć prawie 10 mln w różnej walucie. Policjanci zajęli również samochody, monety kolekcjonerskie i biżuterie, należącą do członków gangu.

– Z zebranych informacji wynikało, że członkowie grupy w 2016 r. przemycili z Kolumbii do Rumunii ponad 2 tony kokainy, które miały potem trafić do Holandii - poinformował prok. Remigiusz Signerski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. - W tym samym roku na terenie Wielkiej Brytanii wprowadzili do obrotu ponad 150 kg kokainy. W 2017 r. CBŚP udaremniło przemyt ponad 200 kg haszyszu z Hiszpanii do Polski.

Ponadto gangsterzy zajmowali się również produkcją podrabianych papierosów. W ciągu dwóch lat (2015-2017) wyprodukowali ich ponad 20 mln o wartości 17 mln zł.

W skład zatrzymanej grupy wchodzili głównie obywatele Litwy, ale także Polacy, Ukraińcy i Bułgarzy.

Zdaniem śledczych, ogromne ilości gotówki transportowano samolotem lub ciężarówkami już od 2015 roku z Wielkiej Brytanii do Polski. Jednorazowo w rzeczonej przesyłce mogło znajdować się do 50 mln funtów.

W Polsce pieniądze trafiały do współpracującej z gangiem sieci kantorów. Tam odbywał się proceder ich "prania", m.in. przez wymianę na euro, a następnie wysyłano ją do Kolumbii. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy mogli w ten sposób „wyprać” co najmniej 680 mln euro.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące brania udziału w związku przestępczym o charakterze zbrojnym, przemytu narkotyków, prania pieniędzy pochodzących z ich sprzedaży i udziału w ich obrocie. Grozi im do 15 lat więzienia.

ZOBACZ: Rozbicie międzynarodowego związku przestępczego o charakterze zbrojnym zajmującego się przemytem narkotyków

Mat/CBŚP

KRYMINALNE POMORZE - POLECAMY:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
rekapeć

Tylko bandyci skorzystali z obalenia PRL . bandyci to politycy, biznesmeni , kryminaliści i reszta mętów. Tyle dokonali solidarni bohaterowie obrońcy narodu przed komunistyczną narodową własnością. Teraz bandziory mają tony kasy którą zarobili dostając od solidarnych na start majątek suwerena który transformacją miał trafić do narodu.

Dodaj ogłoszenie