Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Opera to nie kapelusz

  Opera to nie kapelusz

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z Markiem Weissem-Grzesińskim, dyrektorem Opery Bałtyckiej, rozmawia Jarosław Zalesiński
  Przed pierwszym Pańskim sezonem artystycznym w operze mówił Pan, że będzie on polegał na kładzeniu fundamentów. Udało się to Panu?

  W połowie. Ale to, co udało się zrobić, dało według mnie sygnał, jaki charakter może mieć ten teatr i ku czemu zmierzamy.

  Takim sygnałem było na pewno to, co dobiegało z kanału orkiestry. Nawet dla mojego niewykształconego ucha brzmi ona inaczej.

  To dzisiaj inna orkiestra, chociaż ludzie ci sami. Z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że mamy jednego z najlepszych dyrygentów operowych w kraju. Próbują go podkupić różne teatry, łącznie z Teatrem Narodowym, gdzie na gwałt szukają teraz charyzmatycznego artysty, bo bez kogoś takiego nie wydobędą się z dołka, w jaki wpadli. Ale jesteśmy na tyle wiążąco dogadani z Jose Florencio, że będziemy naszą wspólną pracę w Gdańsku kontynuować.

  Chór operowy emancypuje się, organizuje własne występy

  Co cieszy, ale jednak wymaga on gruntownej renowacji, tak jak stało się z baletem. Jeżeli uda się to zrobić w tym sezonie i chór podoła występowi w "Halce", pierwszej naszej premierze, w której ma naprawdę coś do powiedzenia, to będzie cudownie.

  Natomiast balet po pierwszym sezonie przypomina mi rozgrzebany plac budowy.

  Nie wiem, z czego Pan bierze to przekonanie. Gdański balet to w tej chwili zdecydowanie najlepszy zespół w Polsce, oczywiście poza Teatrem Narodowym, bo to inna kategoria. Natomiast pozostałe opery w Polsce nie mogą się zdecydować, czy balet ma być samodzielnym zespołem, czy służyć do wstawek w spektaklach. Czy ma uprawiać klasykę, czy balet nowoczesny. A tego pogodzić się nie da.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo