Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opalino: PGNiG na odwiercie szykuje się do testu produkcyjnego

Joanna Kielas
mat.prasowe
Koło Gniewina przy odwiercie Opalino znów pojawił się ciężki sprzęt i trwają prace. PGNiG szykuje się bowiem do testu produkcyjnego.

Przypomnijmy, że w ramach poszukiwań gazu łupkowego wykonano tu w zeszłym roku odwiert i doszukano się perspektywicznego złoża łupków. Będzie kolejny odwiert? A może szczelinowanie? - mieszkańcy Gniewina i Strzebielinka prześcigają się w domysłach.

- Obecnie prowadzone prace to rutynowe działania po wykonaniu odwiertu - wyjaśnia zespół prasowy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które działa tu w ramach koncesji "Wejherowo". - W odwiercie Opalino-2, który został wywiercony do głębokości 3000 m, stwierdzono obecność węglowodorów. Aktualnie na wiertni przygotowywane jest wyposażenie otworowe do uruchomienia testu produkcyjnego. Jednocześnie trwają badania i analizy otrzymanych próbek i wyników geologiczno-złożowych wiercenia. Na tym etapie prac nie ma planów dotyczących szczelinowania. W chwili obecnej trwają przygotowania do kolejnych odwiertów poszukiwawczych w rejonie Opalina.

Przypomnijmy, że w styczniu minister skarbu Mikołaj Budzanowski podczas konferencji IV Forbes Energy poinformował, że w 2015 roku może rozpocząć się już na skalę przemysłową wydobycie gazu ze złoża Opalino. Głęboko pod ziemią w okolicach Gniewina mogą spoczywać miliardy metrów sześciennych błękitnego paliwa.

- Jeśli z tym wydobyciem gazu się powiedzie, zmieniamy etat wójta gminy na szejka gminy Gniewino, tak jak w krajach arabskich - żartują gniewinianie. - Zresztą nie tylko na tym polega podobieństwo do potentatów naftowych. Dubaj ma sztuczny stok narciarski, u nas też niedługo taki wybudują.

Wiertnię w pobliżu zbiornika wodnego elektrowni szczytowo-pompowej, jakieś 2 km od Gniewina, postawiło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wczesną jesienią zeszłego roku. Teraz trwają badania tak zwanych rdzeni, czyli pobranych próbek, ale wstępne informacje są bardzo obiecujące, jak zapewniają specjaliści.

- Okazało się, że w tym miejscu mamy i tradycyjny gaz ziemny, i gaz łupkowy - mówi Rafał Pazura z zespołu prasowego PGNiG. - Koncesja Wejherowo, bardzo rozległa powierzchniowo, w skład której wchodzi i Opalino w gm. Gniewino, i Lubocino w powiecie puckim, to prawdopodobnie nasza najbardziej obiecująca koncesja. I tak jak wspomniał pan minister, jeśli nie zajdą jakieś przeszkody, wydobycie będzie możliwe w 2015 roku.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki