Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Online o zmianach w Słupsku

Marcin Kamiński
Miasto zyska na rewitalizacji
Miasto zyska na rewitalizacji
W przyszłym tygodniu rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji Słupska. Mieszkańcy miasta mają wspólnie zdecydować o tym, jak będzie ono wyglądało po zakończeniu programu, który chcą wdrożyć władze Słupska.

Na początek zmiany obejmą śródmieście, czyli aleję Wojska Polskiego oraz ulice Starzyńskiego, Niedziałkowskiego i Krasińskiego. Konsultacje będą przeprowadzane w internecie, online.
- Mieszkańcy będą mogli zagłosować bez wychodzenia z domu, za pomocą specjalnej ankiety umieszczonej na stronie internetowej miasta - informuje Bartosz Gwóźdź-Sproketowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta UM w Słupsku.

To nie pierwsze konsultacje w sprawie przeprowadzenia rewitalizacji Słupska w latach 2009-2015. Pierwsze odbyły się w tradycyjny sposób już w ubiegłym roku. Na spotkanie z prezydentem przyszło wtedy niewiele osób. Władze Słupska mają nadzieję, że tym razem, dzięki internetowej formule konsultacji, frekwencja będzie zdecydowanie lepsza.

- Mieszkańcy wypowiedzą się m.in. na temat modernizacji szlaku kolejowego Ustka - Słupsk - dodaje dyrektor.

Przypomnijmy. Rewitalizacja, którą planuje słupski ratusz, zamknie się kwotą ponad 300 mln zł. Pierwszy etap, czyli odnowa "traktu książęcego" (bo tak nazywa się projekt ratusza), obejmuje oprócz przywrócenia świetności i blasku starym i zabytkowym kamienicom, budowę tzw. podwórka kulturalnego i zaangażowanie lokalnej społeczności do tego, aby dbała o swoje podwórka i ulice. Będzie on kosztował miasto 35 mln zł. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, to już w październiku powinny pojawić się pieniądze. Minusem tego projektu jednak jest to, że na odremontowanie kamienic przy reprezentacyjnej ulicy Wojska Polskiego zgodziła się zaledwie 1/4 mieszkańców. Dlatego tylko w takiej części ulica zostanie wyremontowana.

Co się zmieni?

Gdy wpłyną pieniądze z UE, Słupsk zmieni się nie do poznania. Zostanie wymieniona nawierzchnia alei Wojska Polskiego. Dotychczasowe płyty chodnikowe zostaną zastąpione kostką granitową, pojawią się też ozdobne ławki na całej długości alei oraz klomby. Na ulicy Niedziałkowskiego zostanie zagospodarowany plac odkupiony od gminy żydowskiej. Powstanie tam "podwórko kulturalne", gdzie będzie można brać udział.

Zapraszamy do komentowania artykułu. Codziennie publikujemy najciekawsze Państwa komentarze w papierowym wydaniu gazety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki