Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oliwska palma na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Ma posłużyć jako materiał badawczy

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Oliwska palma, która została wycięta 2 grudnia 2021 roku, już znajduje się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Daktylowiec będzie eksponowany obok istniejących eksponatów m.in. szkieletu płetwala zwyczajnego. Aktualnie trwa suszenie daktylowca.

Gdańsk. Oliwska palma została wycięta. To koniec daktylowca, 22.10.2021 r.

Chociaż jeszcze w marcu zapewniano, że z legendarną rośliną nic nie jest, to 22 października Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta w Gdańsku poinformowała, że 181-letnią palmę będzie trzeba wyciąć.

- Palma usycha i według opinii naukowców z Uniwersytetów Gdańskiego i Jagiellońskiego nie ma szansy na jej odrodzenie się. - informuje kierownik Biura Komunikacji Społecznej, Agnieszka Zakrzacka. - Mając na uwadze także sąsiednie rośliny — podjęta została decyzja o ostatecznym usunięciu daktylowca.

W miejsce rośliny zakupiono trzy nowe palmy: niebieską (Brahea Armata), bożonarodzeniową (Adonidia merillii) i dżemową (Butia capitata). Łączny koszt tej inwestycji wyniósł około 56 tysięcy złotych.

Oliwska palma — sprawa daktylowca zgłoszona do prokuratury, 28.10.2021 r.

28 października 2021 roku Zarząd Dzielnicy Oliwa złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa o podejrzeniu przestępstwa z art. 181, ewentualnie art. 187 kodeksu karnego. Na tej samej podstawie sprawę zgłosił również Igor Strzyk, Pomorski Konserwator Zabytków.

Art. 187. KK § 1. Kto niszczy, poważnie uszkadza lub istotnie zmniejsza wartość przyrodniczą prawnie chronionego terenu lub obiektu, powodując istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Choć operacja wycięcia palmy miała odbyć się w najbliższych 2-3 tygodniach od decyzji o usunięciu daktylowca, nie było to możliwe, ponieważ przez zawiadomienie do prokuratury musiała posłużyć jako przedmiot oględzin. W konsekwencji planowany termin trzeba było przesunąć. Patrząc na to, jakie zagrożenie stanowiła dla innych roślin, nie można było dłużej czekać.

- Ze względu na zagrożenie dla pozostałych okazów oraz planowane nasadzenia nowych palm, nie chcemy odkładać tego w czasie. - mówiła 25 listopada br. Agnieszka Zakrzacka.

Oliwska palma - wycięcie daktylowca 02.12.2021 r.

2 grudnia br. wycięto oliwską palmę z rotundy znajdującej się w Parku Oliwskim. W operacji udział brała specjalistyczna ekipa alpinistyczna.

- Daktylowiec jest usuwany częściami po około jeden metr. - o trwających pracach mówił Karol Kalinowski, dyrektor DRMG. - Odbywa się to pod nadzorem biologicznym.

Oliwska palma — eksponat dydaktyczny 09.12.2021 r.

Po przeprowadzonej akcji kłodzina trafiła do Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie daktylowiec nie znajduje się w docelowym miejscu, ponieważ jest suszony.

- Kłodzina zostanie przewieziona do nas na wydział biologii i będzie eksponowana w polu budynku obok już eksponatów istniejących m.in. szkieletu płetwala zwyczajnego. - mówił opiekun roślin w rotundzie dr Piotr Rutkowski z Uniwersytetu Gdańskiego. - Ta część palmy będzie oczywiście nie tylko do oglądania, ale także jako eksponat dydaktyczny dla studentów oraz do różnego rodzaju badań, jeśli ktokolwiek z naukowców będzie chciał prowadzić badania — kłodzina jest dosyć specyficznym pniem o specyficznej budowie.

O tym, jak aktualnie prezentuje się oliwska palma, możecie się przekonać, zaglądając do galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki