Olimpijka z Lęborka?

Marcin Kapela
Paula Wrońska ciężko pracuje na treningach, aby móc wyjechać na igrzyska
Paula Wrońska ciężko pracuje na treningach, aby móc wyjechać na igrzyska KS LOK Lider-Amicus Lębork
Paula Wrońska z Klubu Strzeleckiego LOK Lider-Amicus Lębork ma ogromną szansę na udział w igrzyskach olimpijskich w Londynie. W mistrzostwach Europy w fińskim Vierumaeki zajęła 10 miejsce w konkurencji karabinu pneumatycznego 40 strzałów i wywalczyła kwalifikację olimpijską dla Polski. Jednak czy Polski Związek Strzelectwa Sportowego przyzna miejsce w kadrze lęborczance?

W Finlandii strzelcy walczyli o 16 przepustek do Londynu. Zawodniczka Lidera-Amicusa wystrzelała 397 punktów i zajęła w eliminacjach szóste miejsce z czterema innymi konkurentkami. A to oznaczało, że o miejsce w finale musi postarać się w dogrywce.

W dodatkowej rywalizacji była 5, do finału nie weszła, i tym samym uplasowała się na 10 miejscu w mistrzostwach Europy. Z tej dziesiątki jednak sześć zawodniczek miało już zapewnione kwalifikacje olimpijskie w mistrzostwach Europy i do wzięcia były ostatnie cztery miejsca na Londyn.

- Powołanie Pauli na mistrzostwa Europy było wynikiem bardzo udanych startów eliminacyjnych w Łebie, Zielonej Górze, Pilznie i Monachium - informuje trener klubowy Robert Biczkowski. - Wyjazd do Finlandii dał mojej zawodniczce jedyną szansę zdobycia kwalifikacji olimpijskiej. Wiedzieliśmy o tym, że aby myśleć o Londynie w Vierumaeki musi strzelić wynik wyższy od rekordu życiowego. Wynik, jaki uzyskała na ME, jest lepszy o 1 punkt. Zdobyła kwalifikację olimpijską dla kraju, a ostateczny skład na IO ustali sztab szkoleniowy oraz zarząd Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. W tej chwili zadaniem Pauli będzie potwierdzenie wysokich umiejętności podczas zawodów Pucharu Świata w Londynie, Mediolanie i Monachium.

W karabinie kobiet na igrzyskach rozgrywane są dwie konkurencje: karabin pneumatyczny i karabin sportowy - strzelanie z trzech postaw. W jednej konkurencji kraj mogą reprezentować dwie zawodniczki. Trzy Polki zdobyły kwalifikację w karabinie i zarząd PZSS może wysłać wszystkie, ale wówczas jedna startuje w dwóch konkurencjach a dwie po jednej. Bądź dwie i obie startują w dwóch konkurencjach. Już wcześniej udział w igrzyskach zapewniły sobie starsze o 10 lat od Wrońskiej Agnieszka Nagay (Orzeł Łódź) i Sylwia Bogacka (Gwardia Zielona Góra).

21-letnia Paula Wrońska, prowadzona od początku przez trenera Roberta Biczkowskiego, zaczęła odnosić sukcesy w 2006 r., po zaledwie czterech miesiącach trenowania. W mistrzostwach Europy juniorów w chorwackim Osijeku w 2009 r. wywalczyła srebrny medal w strzelaniu z trzech postaw. Przegrała złoto o zaledwie 0,1 punktu z Niemką Izabellą Straub. W tej samej konkurencji zdobyła srebro także zespołowo. Do tej pory ma w dorobku 22 medale mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych (11 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych). Trenuje sześć razy w tygodniu, po blisko trzy godziny.