reklama

Olimpiada wiedzy o Gdańsku

Dariusz SzreterZaktualizowano 
Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w zbliżającej się Olimpiadzie wiedzy o Gdańsku. Okazja jest wyjątkowa z dwóch powodów - po pierwsze, oprócz edycji szkolnej, przewidziana jest także "edycja obywatelska", otwarta dla wszystkich chętnych powyżej 16 roku życia.

Po drugie zaś, to pierwsza tego typu olimpiada od 22 lat. Ostatnia odbyła się więc jeszcze w PRL, kiedy wiele faktów z dziejów Gdańska musiało być przemilczanych

- Olimpiady nie odbywały się cyklicznie, ale w związku z jakimiś świętami czy rocznicami - mówi Anna Janczewska z Centrum Edukacji Nauczycieli. - Ostatnia miała miejsce w 1987 r. Przeznaczona była dla dla uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz dla szkół średnich (gimnazjów wtedy nie było - red.). Odbywała się trzystopniowo: na etapie szkolnym, międzyszkolnym i wojewódzkim.

Potem nastąpiła długa przerwa, z jednym wszak wyjątkiem: w 2003 r. pod patronatem ówczesnego wiceprezydenta Gdańska Waldemara Nocnego zorganizowano olimpiadę wiedzy o Gdańsku w... Wilnie. Wzięli w niej udział uczniowie polskich szkół z rejonu wileńskiego. Po eliminacjach szkolnych do finału weszło sześć drużyn, które rywalizowały ze sobą odpowiadając na pytania i rozwiązując konkursowe krzyżówki. Trzy najlepsze drużyny w nagrodę zostały zaproszone do Gdańska.

Wznowiona obecnie szkolna olimpiada rozgrywać się będzie na trzech szczeblach - podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. Zwycięzcy tej ostatniej kategorii będą mogli liczyć nawet na indeks na studia. Konkurs odbywać się będzie regularnie, co roku, a w kolejnych edycjach będzie można odpowiadać także w językach angielskim, niemieckim i rosyjskim. Przewidziane jest także uczestnictwo za pośrednictwem internetu, w czasie realnym.

Więcej informacji o olimpiadzie, w tym listę zalecanych lektur, znajdą Państwo w internecie na www.olimpiada.gda.pl. Kupon zgłoszeniowy "edycji obywatelskiej" drukujemy w poniedziałkowej gazecie "Polska Dziennik Bałtycki", a próbny test dla chętnych opublikujemy w wydaniu piątkowym.

Natomiast na stronie www.gdansk.naszemiasto.pl znaleźć można pierwszą część testu wraz z odpowiedziami.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie