Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oleg Sencow, laureat nagrody Neptuna, odwiedził ECS. Zdjęcia

Tomasz Rozwadowski
Kiedy pod koniec sierpnia podczas tegorocznej edycji Festiwalu Solidarity of Arts Oleg Sencow został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska Neptun, był jeszcze więziony w rosyjskim łagrze. W dwa tygodnie później ukraiński reżyser, pisarz i działacz demokratyczny, był już na wolności. W miniony piątek w Gdańsku nie tylko odebrał nagrodę, ale także spotkał się z młodzieżą szkolną, dziennikarzami i ekipa ECS, ale także porozmawiał kilkanaście minut z laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Lechem Wałęsą.

Laureat Nagrody Neptuna był bohaterem tegorocznej edycji festiwalu Solidarity of Arts, którego słowem przewodnim była Odwaga. Nagrodę, której wręczenie miało miejsce 23 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności, z rąk Aleksandy Dulkiewicz prezydenta Gdańska, odebrała kuzynka reżysera - Natalia Kapłan. Wczoraj w ECS Oleg Sencow osobiście opowiedział historię swojego listu z łagru, który został odczytany podczas gdańskiego festiwalu.

Oleg Sencow urodził się 13 lipca 1976 roku w mieście Symferopol na Krymie. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Sencow studiował najpierw ekonomię, a później reżyserię filmową w Moskwie. W 2012 roku zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie filmem "Gaamer", za który otrzymał kilka nagród. Przerwał pracę nad drugim filmem, ponieważ zaangażował się w wydarzenia na kijowskim Majdanie.

11 maja 2014 roku reżyser został aresztowany pod zarzutem planowania działań terrorystycznych, w sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat łagru. Otarł się o śmierć głodową – prowadził głodówkę przez blisko pięć miesięcy.

Oleg Sencow stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych więźniów i symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie. W kampanię na rzecz przywrócenia mu wolności zaangażowali się m.in.: Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar, Wim Wenders. O jego uwolnienie apelowało też wiele organizacji, m.in. Europejska Akademia Filmowa czy Amnesty International. Swoje poparcie w kwestii uwolnienia reżysera wyraził też legendarny przywódca Solidarności – Lech Wałęsa.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki