Olechnowicz: Lotos zostawiam z klarowną wizją rozwoju i dobrą kondycją

Redakcja
©Grzegorz Mehring/Archiwum
Udostępnij:
- 13 bm. zostałem odwołany ze stanowiska Prezesa Zarządu Grupy LOTOS SA. Jestem doświadczonym menadżerem i doskonale wiem, że właściciel spółki – w tym przypadku Minister Skarbu Państwa - może podejmować dowolne decyzje kadrowe. Ma do nich prawo i ponosi za nie odpowiedzialność - pisze Paweł Olechnowicz w oświadzceniu przysłanym do "Dziennika Bałtyckiego".

- Z wielką satysfakcją pragnę stwierdzić, że w ciągu wielu lat wspólnej pracy właściciela, zarządu i załogi LOTOS został przekształcony z lokalnej rafinerii, podatnej na wstrząsy rynkowe i próby wrogiego przejęcia, w jedno z najnowocześniejszych przedsiębiorstw naftowych Europy. Jest to zasługa przede wszystkim wspaniałych ludzi, z którymi miałem zaszczyt w LOTOS-ie pracować. Stworzyliśmy zespół, który rozumie, jak wielkie strategiczne zadania spoczywają na tak kluczowym dla państwa i społeczeństwa przedsiębiorstwie. Potrafiliśmy znaleźć dla LOTOS-u drogę optymalnego rozwoju, reagując proaktywnie na kryzysy i zawirowania otoczenia biznesowego spółki, których w tym czasie nie brakowało. Nie podjęliśmy żadnej błędnej koncepcji strukturalnej. Nasze przemyślane decyzje inwestycyjne były wykonywane przed terminem i zgodnie lub poniżej założeń kosztorysowych. Międzynarodowe nagrody i wyróżnienia oraz dobra opinia kręgów finansowych i eksperckich są tego potwierdzeniem. Zasady twardego realizmu, które zawsze stosowaliśmy tak do planowania przyszłości jak i bieżących działań, przyniosły imponujące rezultaty. W latach 2002-2015 wydobycie własnej ropy wzrosło pięciokrotnie do 1,5 mln ton rocznie. Przerób surowca zwiększył się 2,5 raza do 10,2 mln ton. Podwoił się nasz udział w rynku – z 16 do 31 proc., zatrudnienie wzrosło trzykrotnie do 4850 osób. Rocznie wpłacamy z tytułu podatków do budżetu woj. Pomorskiego 88 mln PLN, a wpływy budżetu państwa są 4 razy większe niż przed 14-tu laty i stanowią 10,9 mld PLN.

Jak dodaje operacje inwestycyjne Program 10+ oraz realizowana obecnie EFRA zwiększają nie tylko zdolność przerobu ropy, ale też głębokość tego procesu. Rosnące własne wydobycie oznacza, że Polska coraz mniej zależna jest od fluktuacji na rynkach światowych. Inwestycja w Norwegii, która początkowo wiązała się z problemami, obecnie jest operacją efektywną technicznie i finansowo. Zaznacza, że LOTOS był pierwszą firmą paliwową, która bezpieczeństwo energetyczne kraju wpisała do swojej misji i traktuje jako strategiczny kierunek rozwoju. Każda nasza decyzja, od inwestycji w wydobycie przez nieustanne unowocześnianie rafinerii do energicznej działalności międzynarodowej służyła bezpieczeństwu Polski.

- Jestem dumny z tego, że mogłem współdziałać ze wspaniałymi ludźmi z wielu różnych firm, organizacji i środowisk. Razem stworzyliśmy nowoczesną firmę, która jest wizytówką polskiej gospodarki. Możliwość pracy z Koleżankami i Kolegami zatrudnionymi w Grupie LOTOS była dla mnie przywilejem i przynosiła ogromną satysfakcję. Cieszy mnie również wyjątkowo dobra współpraca z partnerami społecznymi o wysokim rozumieniu potrzeb spółki. Mam wielką nadzieję, że nasze ambitne i dynamiczne działania będą kontynuowane dla dobra firmy, Pomorza i Polski - pisze Paweł Olechnowicz. - Jestem pewien , że zostawiam LOTOS w dobrej kondycji finansowej z klarowną wizją dalszego dynamicznego rozwoju w oparciu o uzgodnioną przez Zarząd i realizowaną Strategię do roku 2020. Znaczna poprawa w tym roku wyników finansowych stwarza szansę do wypłaty dywidendy już w następnym roku. Ale żeby tak się stało trzeba było przejść niesamowicie trudną i skomplikowaną drogę dynamicznych zmian i transformacji oraz w tym tempie rozwoju nieustannie pozostać. Będę szczęśliwy słysząc, że nadany przed laty kierunek i tempo rozwoju LOTOSU będą kontynuowane.

Paweł Olechnowicz został odwołany z funkcji prezesa Lotosu 13 kwietnia 2016 r. Czytaj więcej na ten temat TU >>>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jetic
Wpływy budżetu państwa są 4 razy większe - co za bełkot.
J
Jetic
Wpływy budżetu państwa są 4 razy większe - co za bełkot.
Dodaj ogłoszenie