Okręty NATO otwarte dla zwiedzających w porcie w Gdyni. Marynarze zostaną tu na święta [zdjęcia, wideo]

Piotr Kallalas

Wideo

Zobacz galerię (36 zdjęć)
Tłumy gdynian odwiedziły jednostki bojowe NATO, w tym amerykański USS Gravely, brytyjski HMS Westminster i turecki TCG Gokova, które zostały udostępnione do zwiedzania. Ostatni okręt będzie dostępny dla zwiedzających także w niedzielę.

Obecnie w Gdyni stacjonuje aż sześć okrętów Paktu Północnoatlantyckiego, które wchodzą w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO. Oprócz wspomnianych jednostek, które przyjęły na swój pokład turystów i miłośników marynarki wojennej, w naszym porcie możemy podziwiać również hiszpański ESPS Almirante Juan De Borbon i niemiecki FGS Rhön.

- Stały Zespół Okrętów NATO w tej chwili składa się z sześciu okrętów z różnych państw, w skład grupy wchodzi też USS Gravely, który jest okrętem flagowym tej grupy. Odwiedzamy Gdynię na cztery dni, wliczając w to najbliższy weekend, przy okazji prowadzenia operacji w tym rejonie. Zespół jest częścią Sił Odpowiedzi NATO. Naszą misją jest utrzymywanie najwyższego stopnia gotowości bojowej, aby reagować błyskawicznie w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Bycie tutaj dla nas przyjemność, czekaliśmy na wizytę w Polsce. Marynarze nie mogą się doczekać możliwości zwiedzenia miasta i poznania jego historii. Wszyscy cieszą się tym, że spędzimy na lądzie kilka najbliższych dni – powiedział kontradmirał Edward Cashman, dowódca zespołu okrętów SNMG1.

Brytyjski HMS Westminster zacumował przy Nabrzeżu Bułgarskim, natomiast jednostka amerykańska i turecka zatrzymała się przy Nabrzeżu Francuskim. Pomimo Wielkiej Soboty przy gdyńskim kapitanacie pojawiły się tłumy gdynian, którzy podziwiali jednostki zarówno z zewnątrz, jak i z prespektywy pokładu.

- Porządki porządkami, ale taka okazazja nie dzieje się często. Chciałem pokazać wnukom, jak wyglądają wielkie jednostki bojowe. Dla nich to wielka atrakcja - powiedział Jerzy Król, mieszkaniec Śródmieścia.

Warto nadmienić, że obecnie w Gdyni stacjonuje również polska jednostka ORP Gen. K. Pułaski, która również wchodzi w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO.

GOSPODARKA MORSKA - czytaj więcej >>>

Ponad 50 wycieczkowców zawinie do portu w Gydni w tym sezonie

Wycieczkowce 2019 - Port Gdynia. Ponad pięćdziesiąt zawinięć...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie