Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okręgowa Rada Lekarska w Gdańsku zaniepokojona decyzjami pomorskiego NFZ [STANOWISKO RADY]

oprac. MK
Archiwum PP
W sprawie kontrowersyjnych decyzji pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zajęła stanowisko Okręgowa Rada Lekarska w Gdańsku. W piśmie skierowanym m.in. do prezesa NFZ wskazuje na zagrożeniami dla zdrowia pacjentó, które powstały na skutek rozstrzygnięcia konkursu na świadczenia zdrowotne w zakresie specjalistycznej opieki ambulatoryjnej w województwie.

Stanowisko Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku z dnia 27 czerwca 2013 r.:

"Okręgowa Rada Lekarska w Gdańsku wskazuje na zagrożenia zdrowotne i formalne powstałe dla naszych pacjentów na skutek sposobu przeprowadzenia i rozstrzygnięcia konkursu na świadczenia zdrowotne w zakresie specjalistycznej opieki ambulatoryjnej w województwie pomorskim.

Drastyczna zmiana w zakresie świadczeniodawców którym przyznano kontrakty na kolejny 3-letni okres udzielania świadczeń, z całkowitym pominięciem wniosków płynących z przebiegu dotychczasowej realizacji umów oraz bezrefleksyjny sposób przeprowadzenia procedur konkursowych z punktu widzenia skutków jakie mógł spowodować i spowodował powoduje duże zagrożenia dla praw pacjentów (świadczeniobiorców):

1. konieczność poszukiwania nowego świadczeniodawcy, w sytuacji gdy pacjent nabrał zaufania do lekarza specjalisty prowadzącego niekiedy jego wieloletnie leczenie, oprócz generowania oczywistych kosztów z tym związanych narusza prawo pacjenta do wyboru lekarza, gwarantowane mu przepisami i stawia pod znakiem zapytania założenia reformy ochrony zdrowia w Polsce, gdzie to pacjent a nie płatnik ma prawo wyboru świadczeniodawcy. Tymczasem pacjent poszukiwać ma miejsca, w które skierowano środki przeznaczone na jego opiekę zdrowotną.
Eliminować świadczeniodawców powinna jedynie jakość udzielanych świadczeń z punktu widzenia dotychczasowego przebiegu realizacji umowy.

2. zmasowana migracja dokumentacji medycznej związana z wymuszoną zmianą świadczeniodawców rodzi duże ryzyko utraty bądź uszkodzenia danych osobowych w niej zawartych, zmuszając nadto pacjentów do ponoszenia kosztów kopiowania dokumentacji medycznej niezbędnej do kontynuowania leczenia.

Być może procedura został przeprowadzona prawidłowo, niemniej jednak widząc skutki jakie może przynieść rolą dyrektora POW NFZ powinno być skorzystanie z przepisów ustawy dających możliwość unieważnienia postępowania w odpowiednim czasie, zaś sposób wykorzystania obowiązujących przepisów (vide: zasady przeprowadzania negocjacji z oferentami) nie może prowadzić do naruszenia prawa pacjenta do opieki zdrowotnej należytej jakości, której elementem jest stabilność i ciągłość prowadzonego leczenia.

Wobec powyższego Okręgowa Rada Lekarska w Gdańsku zwraca się do Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie działań zmierzających do zmian systemowych w zakresie opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Okręgowa Rada Lekarska w Gdańsku zwraca się do Prezesa Narodowego Funduszu o zajęcie stanowiska w powyższej sprawie.

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej, lek. dent. Halina Porębska,
Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku, dr n. med. Roman Budziński
"

Przyłacz się do naszej akcji na Facebooku! Domagamy się zmian w pomorskim NFZ!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki