Okno na świat. Rady dla właścicieli budynków jednorodzinnych

Materiał Partnera ZewnętrznegoZaktualizowano 
W typowym, starym budynku (np. domu wybudowanym w latach 70.) przez okna tracimy nawet do 25% ciepła! Jak temu zapobiec?

Podstawową funkcją okna – w czasach, kiedy był to jeszcze po prostu otwór w ścianie – było oświetlenie wnętrza pomieszczeń. Dziś otwory okienne pełnią także inne funkcje: chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapewniają wymianę powietrza, wpływają na temperaturę w domu (przekazując ciepło pochodzące ze Słońca) czy też chronią przed włamaniem i są elementem dekoracyjnym.

Dlatego wymieniając okna w naszym domu trzeba uwzględnić nie tylko ich estetykę i komfort użytkowania, ale też koszty eksploatacyjne obiektu – w tym przede wszystkim koszty energii potrzebnej do ogrzania i oświetlenia wnętrz.

O czym warto wiedzieć
Dawne okna charakteryzowały się współczynnikiem przenikania ciepła (U) nawet powyżej 3,1 W/m2K. Oznacza to, że, gdy na zewnątrz budynku panuje temperatura -20°C, a w jego wnętrzu +20°C to przez drzwi balkonowe ucieka 0,3kWh ciepła w ciągu godziny. Warto zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującym dziś prawem, współczynnik U (dla nowo montowanych okien) jest obecnie 2-3 krotnie niższy, co przekłada się na analogicznie mniejsze straty ciepła.

Przez okno do wnętrza budynku dostaje się także świeże powietrze (w obiektach z wentylacją grawitacyjną - naturalną). Dawniej odbywało się to poprzez nieszczelności stolarki, co w okresie zimowym mogło nadmiernie wychładzać pomieszczenia. Obecnie okna powinny być szczelne, a rolę wentylacji przejmują nawiewniki powietrza.

Nawiewniki, nie tylko umożliwiają przepływ powietrza, ale również pozwalają regulować jego strumień (co zabezpiecza pomieszczenie przed nadmierną wymianą powietrza).

Dzięki promieniowaniu słonecznemu przez okno do budynku dostarczane jest ciepło. „Zyski” ciepła, jakie trafiają w słoneczny dzień przez niezacienione okno balkonowe mogą wynosić nawet 800 W. Najwięcej energii ze Słońca „dostarczają” okna ulokowane po stronie południowej, najmniej – po stronie północnej. Nie bez znaczenia jest także wielkość okna.
Mając świadomość tych zależności podczas remontu można zastanowić się nad zwiększeniem lub zmniejszeniem powierzchni okien po różnych stronach domu. Przy decyzjach w tej sprawie trzeba też uwzględnić różnice w zapotrzebowaniu na energię latem i zimą. O ile duża powierzchnia okien (zwłaszcza po nasłonecznionej stronie) może zredukować zapotrzebowanie na energię, o tyle latem możemy mieć kłopot ze zbyt wysoką temperaturą w przeszklonych wnętrzach. To z kolei pociąga za sobą dyskomfort termiczny oraz konieczność instalowania urządzeń klimatyzacyjnych i ponoszenie kosztów ich zakupu, serwisu i funkcjonowania.

W rozwiązaniu tego problemu pomoże zastosowanie żaluzji, okiennic czy rolet (najlepiej po stronie zewnętrznej okna). Wymieniając okna warto pamiętać o: * parametrach okna (współczynnik przenikania ciepła poniżej 1,0 W/m2/K, a dla okien połaciowych poniżej 1,2 W/m2/K, powierzchnią, materiału z jakiego jest wykonana rama - PCV w stosunku do drewna charakteryzuje się gorszymi parametrami cieplnymi, gorszym stosunkiem powierzchni ramy do powierzchni szyb, ale niższą ceną, powierzchnią) * wyposażeniu w nawiewnik (w przypadku budynków z wentylacją grawitacyjną i pomieszczeń typu pokój, sypialnia) * ograniczeniu zysków ciepła w okresie letnim (żaluzje, okiennice, rolety) * profesjonalnym montażu (gwarantującym stabilność i szczelność, eliminującym mostki cieplne, tzw. ciepły montaż)

dr Maciej Mijakowski
Politechnika Warszawska

Więcej informacji na temat termomodernizacji budynków jednorodzinnych można znaleźć na www.EkologicznyDom.org

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Centrum UNEP/GRID-Warszawa 25 lat działań na rzecz środowiska. Dowiesz się więcej na www.gridw.pl

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie