Ogrodzenie betonowe czy panelowe - które wybrać?

Materiał informacyjny Ogbet
Udostępnij:
Budowa ogrodzenia to istotny element w wykończeniu działki. Daje nam poczucie bezpieczeństwa jak i prywatności. Jednak bardzo ważny jest również jego wygląd i estetyka. Pośród wielu propozycji dostępnych na rynku szczególnym zainteresowaniem cieszą się ogrodzenia betonowe i ogrodzenia panelowe. I tu pojawia się pytanie- jakie ogrodzenie będzie lepsze? Dlatego warto poznać wady i zalety każdego z nich, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Tu podaj tekst alternatywny

Jakie funkcje pełni ogrodzenie?

Ogrodzenie poza funkcją estetyczną pełni jeszcze inne bardzo potrzebne funkcje, a mianowicie:

1) Zapewnia bezpieczeństwo

Ogrodzenie poza funkcją estetyczną, musi zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa chroniąc naszą posiadłość. Dzięki niemu przedostanie się na nasz teren osób trzecich, jest bardzo utrudnione. Jeśli mieszkamy w pobliżu lasu, wysokie i mocne ogrodzenie ochroni nasz ogród przed leśnymi zwierzętami, które nie tylko niszczą trawniki grządki, ale mogą być po prostu niebezpieczne.

2) Zapewnienie prywatności

W letnie i upalne dni dużo czasu spędzamy w ogrodzie. Grillujemy, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, a nasze dzieci bawią się w rozmaite zabawy. Nie chcemy, aby ten czas relaksu zepsuły nam ciekawskie i wścibskie spojrzenia sąsiadów czy przechodniów.

3) Podział terenu

Dzięki ogrodzeniu wiemy w którym miejscu zaczyna się teren prywatny. Wytycza linie naszej posesji i wymusza respektowanie naszych granic.

4) Funkcja estetyczna

Ogrodzenie to wizytówka nieruchomości. Coraz częściej staje się elementem dekoracyjnym. Jego styl powinien współgrać z elewacją budynku.

Ogrodzenie betonowe

Płot betonowy zbudowany jest z przęseł oraz słupków, w których po kolei zamontowane są kolejne części płotu. Do wyboru mamy płoty betonowe zbudowane z:

 • przęseł betonowych- składają się z kilku poziomych elementów, które umieszcza się na słupkach montażowych ustawionych pionowo
 • bloczków betonowych- dają ogromne możliwości aranżacji np. mogą imitować naturalny kamień
 • betonu wylewanego w deskowaniu- ma formę betonowej ściany, którą należy wykończyć tynkiem lub np. płytkami klinkierowymi

Zalety

 • Beton to bardzo trwały materiał odporny na warunki atmosferyczne takie jak, opady deszczu czy śniegu oraz na czynniki mechaniczne.
 • Ogrodzenie betonowe nie wymaga impregnacji czy konserwacji. Naprawy uszkodzonych elementów należą do rzadkości.
 • Montaż takiego ogrodzenia jest bardzo łatwy i szybki oraz istnieje możliwość dopasowania go do posesji. Dostępny jest w różnych fakturach i kolorach.
 • Taki rodzaj płotu zapewni prywatność, ponieważ betonowa płyta całkowicie oddzieli nas od sąsiadów. Beton skutecznie tłumi dźwięki i hałasy z ulicy.

Wady

Ogrodzenie betonowe wygląda dość topornie i nie każdemu przypadnie do gustu. Wraz z rozwojem technologii producenci starają się zaproponować coraz to nowe wzory i kolory, ale choć eleganckie nie będą pasować wszędzie.

Ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe ma postać gotowych do montażu przęseł. Panele mają formę siatki- druty ułożone są poziomo i pionowo przecinając się. Mogą przybierać różne formy: 2D i 3D. Panele 2D to płaska konstrukcja, natomiast panele 3D dodatkowo uzupełnione są o przetłoczenia w kształcie litery "V".

Zalety

 • Ogrodzenia panelowe cechuje duża wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne. Zależy jednak ona od grubości drutu, z którego jest skonstruowana. Na wytrzymałość wpływa również sposób wykonania-muszą być ocynkowane i zgrzewane.
 • Ażurowe wygląd paneli pasuje do nowoczesnej jak i klasycznej architektury. Proszkowe malowanie dostarcza całą gamę kolorów.
 • Kolejnym plusem paneli jest ich uniwersalność. Może być stosowane jako ogrodzenie domu jednorodzinnego, jak również jako ogrodzenie przemysłowe. Istnieje również możliwość wielokrotnego wykorzystania paneli.
 • Ogrodzenie panelowe jest jednym z najtańszych rozwiązań, tuż po ogrodzeniu z siatki.

Wady

Wadą tego typu ogrodzenia jest całkowita widoczność. Rozwiązaniem może być posadzenie roślin pnących lub tui, które skutecznie zasłonią widok na posesję.

Budowa ogrodzenia-przepisy

Budowa ogrodzenia nie wymaga pozwolenia, choć są od tego wyjątki kiedy:

 • Ogrodzenie jest wyższe niż 2,2 metra.
 • Ogrodzenie będzie postawione na działce lub przy budynku wpisanym do rejestru zabytków.

Montaż ogrodzenia

Montaż ogrodzenia betonowego jest procesem kilku etapowym, ale nie wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy montażowej. Na przygotowanej nawierzchni należy wykopać dołki. Obsadzone w dołku słupki należy zalać betonem. W czasie montowania kolejnych słupków należy pamiętać o odpowiedniej odległości między nimi. Po całkowitym wyschnięciu betonu można przystąpić do montażu elementów, wsuwając je od góry między słupki.

Panele ogrodzeniowe montuje się szybko i sprawnie. Również nie wymagają zatrudnienia fachowej ekipy montażowej. Słupki należy włożyć do wcześniej wykopanych dołków w odpowiedniej odległości i zabetonować, by były stabilne. Następnie przymocowuje się panele do słupków, łącząc je obejmami lub spinkami. Panele można również zamontować na podmurówce, którą zamawia się w formie prefabrykatu.

Podsumowanie

Niezwykle trudno zdecydować, które ogrodzenie jest lepsze. Niewątpliwie oba mają ogrom zalet. Jedno jest pewne, ogrodzenie powinno być nie tylko nowoczesne i stylowe, ale przede wszystkim bezpieczne. Zanim wybierzemy odpowiednie ogrodzenie musimy wiedzieć, jaką funkcje będzie pełniło na działce. Artykuł powstał we współpracy z firmą https://www.ogbet.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie