Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród zoologiczny w Gdańsku. Jakie zwierzęta urodzą się zimą w gdańskim zoo?

Agnieszka Halman
Gdański Ogród Zoologiczny jest największym zoo w Polsce. Każdego roku odwiedza go od 400 do nawet 470 tys. osób. Placówka jest domem dla ponad 1000 zwierząt, jednak narodziny kolejnych zawsze budzą wielkie emocje. Jakie maluchy przyjdą na świat w najbliższym czasie?

W oliwskim zoo żyją 193 gatunki zwierząt pochodzące z wszystkich kontynentów. Na liczbę składa się 76 gatunków ssaków, 59 – ptaków, 29 – gadów, 9 – płazów oraz 1 – bezkręgowców (stan na grudzień 2018). Do najciekawszych okazów należą te zagrożone m.in wilki grzywiaste, pingwiny tońce, czy hipopotamy karłowate.

13 września grono zwierząt w ogrodzie zoologicznym powiększyło się o dwie kapibary. Są to małe dwóch stałych mieszkańców zoo – Ruby i Bajzla. Choć zwierzęta z tego gatunku rodzą się niewielkie (ważą od 1 do 1,5 kg) to po rozwinięciu ich waga może sięgać nawet do 65 kg, tym samym zaliczając się do największych gryzoni świata. Ich naturalnym środowiskiem występowania jest Ameryka Południowa.

– Sezon jesienno-zimowy jest dla zwierząt raczej okresem spoczynku niż rozmnażania – mówi pracownik gdańskiego zoo. Jednocześnie informuje, że w tym czasie spodziewają się narodzin przedstawicieli tylko dwóch gatunków: kariam czerwononogich i pingwinów tońców.

Kariama czerwononoga pochodzi z Ameryki Południowej. Jak wskazuje nazwa, ptak charakteryzuje się czerwono-brązowymi nogami, a także haczykowato zakończonym czerwonym dziobem. Donośny dźwięk, jaki jest w stanie z siebie wydobyć, przypomina gulgot lub wybuch śmiechu.

Obecnie Kariama wysiaduje jaja, jednak powodzenie wylęgu nie jest całkowicie pewne.

Zoo w Gdańsku. Zwierzęta urodzone w 2016 roku [GALERIA]

Pingwiny tońce (inaczej przylądkowe) to gatunek zagrożony, który charakteryzuje się czarnym wierzchem ciała i maską. Ich naturalnym środowiskiem są wybrzeża Afryki Południowej i aby uniknąć przegrzania – są aktywne tylko nocą.

W gdańskim ogrodzie zoologicznym tońce rozmnażają się zawsze na przełomie października i listopada. Pracownicy spodziewają się od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu jaj tego gatunku.

Ewentualne pojawienie się nowych zwierząt w zoo jest zawsze ogłaszane na oficjalnej stronie ogrodu oraz profilu na Facebooku.

Mała panda przytula swojego pluszowego przyjaciela i... zasypia

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki