Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród dla dzieci niewidomych i słabo widzących w Gdańsku Sobieszewie [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Ośrodek Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego w Gdańsku Sobieszewie
Ośrodek Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego w Gdańsku Sobieszewie Przemek Świderski
Jak pokazać niewidomym przyrodę – wiedzą pracownicy Ośrodka Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego w Gdańsku Sobieszewie. Żeby swój pomysł urzeczywistnić, stworzyli specjalny... ogród!

Z unikatowych możliwości poznawania natury korzysta obecnie 95 dzieci. Placówka jest gotowa przyjmować następne – zapewnia dyrektor, siostra Ida Burzyk. Wiek? Od urodzenia, do 6 – 8 lat. Przedsięwzięcie realizowane było m.in. przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach koło Warszawy. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił dotacji na wykonanie tego zadania.

Ośrodek w Gdańsku Sobieszewie działa od ośmiu lat. Jak wyjaśnia siostra dyrektor Ida Burzyk, wczesna interwencja to zespół działań na rzecz niewidomego dziecka i jego bliskich, dla dzieci od urodzenia po wiek szkolny. W ośrodku wsparcie, psychologiczne, edukacyjne, otrzymują także rodzice. Głównym celem działań tej placówki jest usamodzielnienie niewidomego dziecka, umożliwienie mu poznania świata i ludzi.

Teren placu zabaw tak urządzono, by najmłodsi mogli się bezpiecznie i bez obaw poruszać, jednocześnie ucząc się. Dlatego, w ogrodzie posadzono różne gatunki roślin, krzewów i drzew: iglastych, liściastych, owocowych. Są też zioła. Dzięki temu, dzieci niewidome i słabowidzące mogą mieć bezpośredni kontakt ze światem roślin; rozwijają swe zainteresowania. Poprzez zapach, dotyk poznają budowę roślin. Uczą się je rozpoznawać.

Trasy spacerowe dostosowano do możliwości dzieci - zmieniono nawierzchnię, a w wyniku tego niewidome dzieci idąc ścieżkami, mają szanse ich rozpoznania – na przykład rozwidlenie ścieżek – wynika z informacji, które przekazała nam Urszula Pakulska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który realizację projektu „Odkryj cuda natury – ogród dla osób niedowidzących i niewidomych” wsparł dotacją w wysokości 80 000 złotych.

Więcej wiadomości na temat tej unikatowej placówki można zaczerpnąć, telefonując pod numer: 58 323 94 22. warto zajrzeć na stronę internetową: www.laski.edu.pl. Tam jest więcej wiadomości na temat Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki