Tegorocznym tematem Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta” stało się "Sanatorium", festiwalowe prezentacje pokazują więc autorskie recepty na choroby rzeczywistości, zapraszają do podróży do światów, które wymagają poluzowania cugli wyobraźni i stanowią nieoczywisty komentarz do rzeczywistości. Liczymy, że nasze teatralne uzdrowisko zapewni Wam wytchnienie po trudnych chwilach.
Dokąd w tym roku zawiezie nas Pociąg do Miasta? Zaprezentujemy wzruszającą historie o światach poety z zespołem Downa, performance koncertowo wprowadzający widzów w ciasny świat więziennej celi, pozbawioną słów impresję o Kresach Wschodnich i baśniową opowieść bajarzy i opowiadaczy. W programie Festiwalu znalazła się także historia zainspirowana tekstami z ulicznych murów oraz wyprawa do światów nastoletnich migrantów/uchodźców, którzy uczą się w gdyńskiej szkole.
Podobnie, jak w ubiegłych latach festiwalowe prezentacje pokażemy w staranie dobranych i nieoczywistych gdyńskich przestrzeniach. Chcemy bowiem, żeby Pociąg do Miasta zachęcał do teatralnych podróży po mieście, a festiwalowe sceny korespondowały z treścią i formą
przedstawień, pobudzały do znajdowania ich nowych znaczeń i zachęcały do długich i wartościowych rozmów o sztuce.
Program festiwalu zapewni intensywny kontakt z teatrem – przez 6 dni pokażemy sześć odważnych i najciekawszych niezależnych spektakli z całej Polski– w sumie 12 prezentacji. Widzów będziemy zachęcali do równie intensywnego utrwalania ulotnych wrażeń festiwalowych i zapisywania swoich wrażeń, interpretacji i doświadczeń. Pociągowi do Miasta już po raz kolejny będzie bowiem towarzyszył konkurs na recenzje teatralne.
Festiwalowe spektakle rozpoczynają się zawsze o godzinie 21.
W tym roku przedłużamy nasze teatralne święto o jeszcze jeden dzień. W niedzielę po zakończeniu Festiwalu zapraszamy na prezentacje dwóch spektakli opartych na prozie Brunona Schulza w ramach projektu "Odyseja Schulzowska 2022".
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Program
8 i 9 sierpnia (poniedziałek, wtorek) 21.00
Mury krzyczą albo Uliczna Śpiewka
Tekst i scenariusz: Magdalena Drab i Albert Pyśk
Reżyseria: Magdalena Drab
NIEFORMALNY KOLEKTYW CZY / WROCŁAW
PATIO / PODWÓRKO ART / KLUB MUZYCZNY UCHO
ul. Świętego Piotra 2
A ja żyję bardzo
Tekst: Piotr Gęglawy, Paweł Niczewski, Romek Zańko
Scenariusz i reżyseria: Ewa Galica
FUNDACJA POD SUKNIAMI / SZCZECIN
PATIO / KONSULAT KULTURY
ul. Jana z Kolna 25
10 i 11 sierpnia (środa, czwartek) 21.00
Nie/znajomi
Scenariusz: Ewa Ignaczak
Reżyseria: Ewa Ignaczak, Marek Kościółek
TEATR GDYNIA GŁÓWNA / GDYNIA
PLAC TARGOWY PRZY HALI RYBNEJ (od strony ul Wójta Radtkego) / HALO KULTURA
ul. Wójta Radtkego 36
Echa
Scenariusz i reżyseria: Monika Kozłowska
TEATR MIGRO / KRAKÓW
PLAC / AUTOMOBILKLUB MORSKI
ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28
12 i 13 sierpnia (piątek, sobota) 21.00
Historja
Scenariusz: Dorota Bator, Krzysztof Kopka
Reżyseria: Dorota Bator
TEATR NA FAKTACH / WROCŁAW
PLAC / FLORA DEVELOPMENT
ul. Świętego Piotra 4
Chłopaki. Prawo głosu
Tekst: Martyna Dębowska i Kolektyw
Scenariusz: Praca kolektywna
Reżyseria: Weronika Fibich
KOLEKTYW KOBIETOSTAN / WROCŁAW
HANGAR / YACHT KLUB STAL GDYNIA
Aleja Jana Pawła II 9 (WEJŚCIE OD STRONY MARINY)
14 sierpnia (niedziela) 18.00
ODYSEJA SCHULZOWSKA 2022
„Dojrzeć do dzieciństwa” na podstawie prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
„Sanatorium” na podstawie prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ida Bocian
PARKING/ DWORZEC PKP GDYNIA GŁÓWNA
Plac Konstytucji 1
PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MIASTO GDYNIA PROJEKT OBJĘTY PATRONATEM HONOROWYM PREZYDENTA GDYNI WOJCIECHA SZCZURKA NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY. WYDARZENIA ZOSTANĄ DOSTOSOWANE DO OBOWIĄZUJĄCYCH OBOSTRZEŃ SANITARNYCH
Zajrzyj do naszej galerii i dowiedz się więcej o przedstawieniach i teatrach.
Teatr Gdynia Główna zaprasza też na ODYSEJĘ SCHULZOWSKĄ 2022. DWA SPEKTAKLE (JEDEN PO DRUGIM)
„Dojrzeć do dzieciństwa” na podstawie prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Ida Bocian, Jacek Panek, Filip Wójcik
Historia Józefa, który „dojrzewa do dzieciństwa” budując własną mitologię z obrazów wczesnych lat dziecięcych, zawieszonych między jawą a snem, tworząc nadświaty, przestrzeń magiczną i wierząc, że wszechmoc marzenia pozwoli kreować świat od nowa, dokonywać nowe jego stworzenie. Są to obrazy dane człowiekowi tylko na wczesnym etapie życia, znikają bądź przeobrażają się w momencie, gdy zaczyna wchodzić on w wiek dojrzały, zawsze jednak pozostają jako wspomnienia.
Zapraszamy do podróży, do tego, co było. Wsiadamy i … jazda!
„Sanatorium” na podstawie prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ida Bocian
Obsada: Małgorzata Polakowska, Jakub Kornacki
W tym sanatorium obowiązuje inny, równoległy do rzeczywistego czas. Przeszły? Przyszły? Teraźniejszy? Symultaniczny czy asynchroniczny? Widzowie, wraz z Jakubem wybiorą się w podróż do tego osobliwego i położonego na uboczu rzeczywistości przybytku, w którym pobyt stanie się wędrówką po własnej pamięci i wyobraźni. Tutaj granica między rzeczywistością a urojeniem nie ma żadnego znaczenia; wszystko jest potencjalnością, która umożliwia ucieczkę od rutyny i szarości.
W przedstawieniu Teatru Gdynia Główna, zasugerowana atmosfera prozy Schulza wciąga widzów metafizyczną głębią, a oniryczny i poetycki charakter opowieści ma za zadanie uruchomić predyspozycje do znajdowania osobistych interpretacji i kontekstów.
NIEDZIELA 14 SIERPNIA, GODZINA 18.00
PARKING / DWORZEC PKP GDYNIA GŁÓWNA
Plac Konstytucji 1
KONKURS NA RECENZJE TEATRALNE
Konkurs dla widzów 8 edycji Festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Sanatorium” na recenzję spektaklu.
Obejrzyj, zrecenzuj i wygraj!
Festiwalowe wzruszenia, zachwyty i wnikliwe interpretacje warto utrwalić i spisać. Właśnie dlatego tegorocznej (ósmej z kolei) edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pociąg do Miasta – Stacja Sanatorium towarzyszy konkurs na recenzje teatralne. Do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych widzów w wieku dowolnym, zachęcamy do pisania świeżo po obejrzeniu festiwalowego spektaklu.
Organizatorzy czekają na teksty z waszymi wrażeniami, oceną gry aktorskiej i próbami odkrycia przesłania danego przedstawienia. - Możecie też spróbować znaleźć źródła interpretacji twórców i porównać spektakl z innymi przedstawieniami na podobny temat. Konkurs ma charakter otwarty, zachęcamy do udziału zarówno miłośników teatru, którzy nigdy wcześniej nie pisali recenzji, jak i osoby, które mają na swoim koncie kilka takich publikacji. Nie ustalamy limitu długości nadesłanych tekstów, a odważnych recenzentów zachęcamy do próby oceny wszystkich festiwalowych prezentacji - informują. - Na najlepszych recenzentów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez naszych Partnerów. Swoje teksty przysyłajcie na adres e-mailowy: teatr@teatrgdyniaglowna.pl z dopiskiem „Młoda Krytyka 2022”. Pamiętajcie, żeby w wiadomości podać swoje imię i nazwisko i dane kontaktowe.
Na teksty organizatorzy czekają do końca niedzieli 15 sierpnia, trzy dni później opublikowane zostanie rozwiązanie konkursu na naszej stronie internetowej i w profilach na mediach społecznościowych.
NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY
ORGANIZATORZY: TEATR GDYNIA GŁÓWNA, FUNDACJA „KLINIKA KULTURY”
PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MIASTO GDYNIA, OBJĘTY PATRONATEM HONOROWYM PREZYDENTA GDYNI WOJCIECHA SZCZURKA
PARTNERZY: MIASTO GDYNIA, FUNDACJA KLINIKA KULTURY, FLORA DEVELOPMENT, KONSULAT KULTURY, KLUB MUZYCZNY UCHO, PODWÓRKO ART, HALO KULTURA, AUTOMOBILKLUB MORSKI, YACHT KLUB STAL GDYNIA, LABOLATORIUM INNOWACJI SPOŁECZNYCH
Szczegóły na:
www.teatrgdyniaglowna.pl
www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna
BLOG FESTIWALU: www.pociagdomiasta.blogspot.com
Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?