Ogólnopolski Festiwal Teatralny Pociąg do Miasta - Stacja Sanatorium (8-13 sierpnia 2022). Spektakle w różnych miejscach Gdyni. Wstęp wolny!

OPRAC.:
Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Mury krzyczą albo Uliczna ŚpiewkaTekst i scenariusz: Magdalena Drab i Albert PyśkReżyseria: Magdalena DrabObsada: Rafał Derkacz i Albert PyśkNIEFORMALNY KOLEKTYW CZY/ WROCŁAW„O mur rozbił się niejeden spór, o mur rozbiła się niejedna głowa i tylko mur stoi”, stając się pretekstem do stworzenia muzycznego spektaklu. „Mury krzyczą albo uliczna śpiewka” to historia inspirowana tekstami z ulicznych murów, które są fizyczną emanacją skrajnych ludzkich uczuć. Przedstawienie porusza kwestie przystosowania, odnalezienia się w społeczeństwie, dopasowania się do panujących norm oraz agresji słownej, jej źródeł oraz konsekwencji. Zarys fabularny to historia dwóch bohaterów, których łączy gniew, frustracja, z którymi nie potrafią sobie poradzić inaczej, niż przelewając je na mur. Jest to niejako współczesna opowieść o Kainie i Ablu, w których potrzeba akceptacji staje się motorem bratobójczej zbrodni.8 i 9 SIERPNIA (PONIEDZIAŁEK, WTOREK) 21.00PATIO / PODWÓRKO ART / KLUB MUZYCZNY UCHOul. Świętego Piotra 2
Mury krzyczą albo Uliczna ŚpiewkaTekst i scenariusz: Magdalena Drab i Albert PyśkReżyseria: Magdalena DrabObsada: Rafał Derkacz i Albert PyśkNIEFORMALNY KOLEKTYW CZY/ WROCŁAW„O mur rozbił się niejeden spór, o mur rozbiła się niejedna głowa i tylko mur stoi”, stając się pretekstem do stworzenia muzycznego spektaklu. „Mury krzyczą albo uliczna śpiewka” to historia inspirowana tekstami z ulicznych murów, które są fizyczną emanacją skrajnych ludzkich uczuć. Przedstawienie porusza kwestie przystosowania, odnalezienia się w społeczeństwie, dopasowania się do panujących norm oraz agresji słownej, jej źródeł oraz konsekwencji. Zarys fabularny to historia dwóch bohaterów, których łączy gniew, frustracja, z którymi nie potrafią sobie poradzić inaczej, niż przelewając je na mur. Jest to niejako współczesna opowieść o Kainie i Ablu, w których potrzeba akceptacji staje się motorem bratobójczej zbrodni.8 i 9 SIERPNIA (PONIEDZIAŁEK, WTOREK) 21.00PATIO / PODWÓRKO ART / KLUB MUZYCZNY UCHOul. Świętego Piotra 2 Łukasz Giza
Od 8 do 13 sierpnia 2022 r. potrwa Ogólnopolski Festiwal Teatralny "Pociąg do Miasta" - Stacja Sanatorium. Na 8. edycję zapraszają Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia. Już w najbliższy poniedziałek Gdynia stanie się sceną, na której przedstawimy najciekawsze i najodważniejsze niezależne spektakle teatrów offowych.

Tegorocznym tematem Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta” stało się "Sanatorium", festiwalowe prezentacje pokazują więc autorskie recepty na choroby rzeczywistości, zapraszają do podróży do światów, które wymagają poluzowania cugli wyobraźni i stanowią nieoczywisty komentarz do rzeczywistości. Liczymy, że nasze teatralne uzdrowisko zapewni Wam wytchnienie po trudnych chwilach.

Dokąd w tym roku zawiezie nas Pociąg do Miasta? Zaprezentujemy wzruszającą historie o światach poety z zespołem Downa, performance koncertowo wprowadzający widzów w ciasny świat więziennej celi, pozbawioną słów impresję o Kresach Wschodnich i baśniową opowieść bajarzy i opowiadaczy. W programie Festiwalu znalazła się także historia zainspirowana tekstami z ulicznych murów oraz wyprawa do światów nastoletnich migrantów/uchodźców, którzy uczą się w gdyńskiej szkole.

Podobnie, jak w ubiegłych latach festiwalowe prezentacje pokażemy w staranie dobranych i nieoczywistych gdyńskich przestrzeniach. Chcemy bowiem, żeby Pociąg do Miasta zachęcał do teatralnych podróży po mieście, a festiwalowe sceny korespondowały z treścią i formą
przedstawień, pobudzały do znajdowania ich nowych znaczeń i zachęcały do długich i wartościowych rozmów o sztuce.

Program festiwalu zapewni intensywny kontakt z teatrem – przez 6 dni pokażemy sześć odważnych i najciekawszych niezależnych spektakli z całej Polski– w sumie 12 prezentacji. Widzów będziemy zachęcali do równie intensywnego utrwalania ulotnych wrażeń festiwalowych i zapisywania swoich wrażeń, interpretacji i doświadczeń. Pociągowi do Miasta już po raz kolejny będzie bowiem towarzyszył konkurs na recenzje teatralne.

Festiwalowe spektakle rozpoczynają się zawsze o godzinie 21.

W tym roku przedłużamy nasze teatralne święto o jeszcze jeden dzień. W niedzielę po zakończeniu Festiwalu zapraszamy na prezentacje dwóch spektakli opartych na prozie Brunona Schulza w ramach projektu "Odyseja Schulzowska 2022".
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Program
8 i 9 sierpnia (poniedziałek, wtorek) 21.00
Mury krzyczą albo Uliczna Śpiewka
Tekst i scenariusz: Magdalena Drab i Albert Pyśk
Reżyseria: Magdalena Drab
NIEFORMALNY KOLEKTYW CZY / WROCŁAW
PATIO / PODWÓRKO ART / KLUB MUZYCZNY UCHO
ul. Świętego Piotra 2
A ja żyję bardzo
Tekst: Piotr Gęglawy, Paweł Niczewski, Romek Zańko
Scenariusz i reżyseria: Ewa Galica
FUNDACJA POD SUKNIAMI / SZCZECIN
PATIO / KONSULAT KULTURY
ul. Jana z Kolna 25

10 i 11 sierpnia (środa, czwartek) 21.00
Nie/znajomi
Scenariusz: Ewa Ignaczak
Reżyseria: Ewa Ignaczak, Marek Kościółek
TEATR GDYNIA GŁÓWNA / GDYNIA
PLAC TARGOWY PRZY HALI RYBNEJ (od strony ul Wójta Radtkego) / HALO KULTURA
ul. Wójta Radtkego 36

Echa
Scenariusz i reżyseria: Monika Kozłowska
TEATR MIGRO / KRAKÓW
PLAC / AUTOMOBILKLUB MORSKI
ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28

12 i 13 sierpnia (piątek, sobota) 21.00
Historja
Scenariusz: Dorota Bator, Krzysztof Kopka
Reżyseria: Dorota Bator
TEATR NA FAKTACH / WROCŁAW
PLAC / FLORA DEVELOPMENT
ul. Świętego Piotra 4

Chłopaki. Prawo głosu
Tekst: Martyna Dębowska i Kolektyw
Scenariusz: Praca kolektywna
Reżyseria: Weronika Fibich
KOLEKTYW KOBIETOSTAN / WROCŁAW
HANGAR / YACHT KLUB STAL GDYNIA
Aleja Jana Pawła II 9 (WEJŚCIE OD STRONY MARINY)

14 sierpnia (niedziela) 18.00
ODYSEJA SCHULZOWSKA 2022
„Dojrzeć do dzieciństwa” na podstawie prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
„Sanatorium” na podstawie prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ida Bocian
PARKING/ DWORZEC PKP GDYNIA GŁÓWNA
Plac Konstytucji 1

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MIASTO GDYNIA PROJEKT OBJĘTY PATRONATEM HONOROWYM PREZYDENTA GDYNI WOJCIECHA SZCZURKA NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY. WYDARZENIA ZOSTANĄ DOSTOSOWANE DO OBOWIĄZUJĄCYCH OBOSTRZEŃ SANITARNYCH

Zajrzyj do naszej galerii i dowiedz się więcej o przedstawieniach i teatrach.

Teatr Gdynia Główna zaprasza też na ODYSEJĘ SCHULZOWSKĄ 2022. DWA SPEKTAKLE (JEDEN PO DRUGIM)
„Dojrzeć do dzieciństwa” na podstawie prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Ida Bocian, Jacek Panek, Filip Wójcik
Historia Józefa, który „dojrzewa do dzieciństwa” budując własną mitologię z obrazów wczesnych lat dziecięcych, zawieszonych między jawą a snem, tworząc nadświaty, przestrzeń magiczną i wierząc, że wszechmoc marzenia pozwoli kreować świat od nowa, dokonywać nowe jego stworzenie. Są to obrazy dane człowiekowi tylko na wczesnym etapie życia, znikają bądź przeobrażają się w momencie, gdy zaczyna wchodzić on w wiek dojrzały, zawsze jednak pozostają jako wspomnienia.
Zapraszamy do podróży, do tego, co było. Wsiadamy i … jazda!

„Sanatorium” na podstawie prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ida Bocian
Obsada: Małgorzata Polakowska, Jakub Kornacki
W tym sanatorium obowiązuje inny, równoległy do rzeczywistego czas. Przeszły? Przyszły? Teraźniejszy? Symultaniczny czy asynchroniczny? Widzowie, wraz z Jakubem wybiorą się w podróż do tego osobliwego i położonego na uboczu rzeczywistości przybytku, w którym pobyt stanie się wędrówką po własnej pamięci i wyobraźni. Tutaj granica między rzeczywistością a urojeniem nie ma żadnego znaczenia; wszystko jest potencjalnością, która umożliwia ucieczkę od rutyny i szarości.
W przedstawieniu Teatru Gdynia Główna, zasugerowana atmosfera prozy Schulza wciąga widzów metafizyczną głębią, a oniryczny i poetycki charakter opowieści ma za zadanie uruchomić predyspozycje do znajdowania osobistych interpretacji i kontekstów.
NIEDZIELA 14 SIERPNIA, GODZINA 18.00
PARKING / DWORZEC PKP GDYNIA GŁÓWNA
Plac Konstytucji 1

KONKURS NA RECENZJE TEATRALNE
Konkurs dla widzów 8 edycji Festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Sanatorium” na recenzję spektaklu.
Obejrzyj, zrecenzuj i wygraj!

Festiwalowe wzruszenia, zachwyty i wnikliwe interpretacje warto utrwalić i spisać. Właśnie dlatego tegorocznej (ósmej z kolei) edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pociąg do Miasta – Stacja Sanatorium towarzyszy konkurs na recenzje teatralne. Do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych widzów w wieku dowolnym, zachęcamy do pisania świeżo po obejrzeniu festiwalowego spektaklu.

Organizatorzy czekają na teksty z waszymi wrażeniami, oceną gry aktorskiej i próbami odkrycia przesłania danego przedstawienia. - Możecie też spróbować znaleźć źródła interpretacji twórców i porównać spektakl z innymi przedstawieniami na podobny temat. Konkurs ma charakter otwarty, zachęcamy do udziału zarówno miłośników teatru, którzy nigdy wcześniej nie pisali recenzji, jak i osoby, które mają na swoim koncie kilka takich publikacji. Nie ustalamy limitu długości nadesłanych tekstów, a odważnych recenzentów zachęcamy do próby oceny wszystkich festiwalowych prezentacji - informują. - Na najlepszych recenzentów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez naszych Partnerów. Swoje teksty przysyłajcie na adres e-mailowy: teatr@teatrgdyniaglowna.pl z dopiskiem „Młoda Krytyka 2022”. Pamiętajcie, żeby w wiadomości podać swoje imię i nazwisko i dane kontaktowe.

Na teksty organizatorzy czekają do końca niedzieli 15 sierpnia, trzy dni później opublikowane zostanie rozwiązanie konkursu na naszej stronie internetowej i w profilach na mediach społecznościowych.

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY

ORGANIZATORZY: TEATR GDYNIA GŁÓWNA, FUNDACJA „KLINIKA KULTURY”
PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MIASTO GDYNIA, OBJĘTY PATRONATEM HONOROWYM PREZYDENTA GDYNI WOJCIECHA SZCZURKA

PARTNERZY: MIASTO GDYNIA, FUNDACJA KLINIKA KULTURY, FLORA DEVELOPMENT, KONSULAT KULTURY, KLUB MUZYCZNY UCHO, PODWÓRKO ART, HALO KULTURA, AUTOMOBILKLUB MORSKI, YACHT KLUB STAL GDYNIA, LABOLATORIUM INNOWACJI SPOŁECZNYCH

Szczegóły na:
www.teatrgdyniaglowna.pl
www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna
BLOG FESTIWALU: www.pociagdomiasta.blogspot.com

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie