Ogólnopolska akcja protestacyjna nauczycieli. Coraz więcej...

  Ogólnopolska akcja protestacyjna nauczycieli. Coraz więcej na L4. ZNP ogłasza ogólnopolską akcję protestacyjną pracowników oświaty

  Katarzyna Gruszczyńska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Liczba nauczycieli z Gdańska przebywających na zwolnieniach lekarskich wzrosła do 516. To efekt ogólnopolskiej, oddolnej akcji protestacyjnej prowadzonej od poniedziałku 17 grudnia. Pedagodzy domagają się podwyżki w wysokości 1000 zł. Związek Nauczycielstwa Polskiego właśnie rozpoczął ogólnopolską akcję protestacyjną pracowników oświaty.
  Liczba zwolnień lekarskich nauczycieli w Gdańsku we wtorek wzrosła do 516. W samych szkołach podstawowych to 358 nieobecnych pracowników.

  - Próbny egzamin ósmoklasisty rozpoczął się i jest prowadzony planowo w Gdańsku – komentuje Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

  W Gdańsku najwięcej nauczycieli zachorowało w Szkole Podstawowej im. Dzieci Zjednoczonej Europy. Z 43 nauczycieli z L4 nie skorzystało zaledwie 11 z nich.

  W związku z tym dyrekcja przeorganizowała zajęcia. A rodzicom za pośrednictwem Facebooka zakomunikowano: „Dzisiaj nieobecnych było 34 nauczycieli, podobnie będzie wyglądała sytuacja w nadchodzących dniach. W związku z bardzo dużymi problemami kadrowymi zmuszeni byliśmy do zorganizowania zajęć lekcyjnych bądź opiekuńczych dla uczniów połączonych klas. Wszystkim dzieciom, które były dzisiaj w szkole została zapewniona opieka”.

  W wielu szkołach na Pomorzu, m.in. w Kwidzynie z powodu braków kadrowych, klasy są łączone. W niektórych szkołach i przedszkolach zajęcia zostały odwołane.

  Teraz inicjatywę oficjalnie poparł ważny gracz oświatowy, czyli Związek Nauczycielstwa Polskiego.

  - Zachęcamy nauczycieli do dbania o własne zdrowie. Z wielką troską i sympatią odnosimy się do akcji zainicjowanej w poniedziałek - powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

  Związek ogłosił też ogólnopolską akcję protestacyjną. Do samego końca nie zamierza jednak upubliczniać szczegółów jej przebiegu.

  - Niewiele się wydarzyło, a MEN i kuratoria już rozpoczęły wysyłkę apeli o przestrzeganie etyki zawodowej. To jest powtórzenie schematu nagonki na nauczycieli z 2017 roku - tak tę decyzję uzasadnia Broniarz.

  Premier Mateusz Morawiecki i szefowa resortu edukacji Anna Zalewska zostali zaproszeni do rozmów, które zaplanowano na 8 stycznia 2019 r. ZNP uzależnia dalsze działania od ich przebiegu.


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wolne

  lika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  W tym roku nauczyciele mają tylko wolne w Wigilię,więc żeby było jak zawsze, te kilka dni wolnych to trzeba na L4. Przecież "niezwykłym" nie wystarczy weekend na załatwienie spraw.Ma być jak...rozwiń całość

  W tym roku nauczyciele mają tylko wolne w Wigilię,więc żeby było jak zawsze, te kilka dni wolnych to trzeba na L4. Przecież "niezwykłym" nie wystarczy weekend na załatwienie spraw.Ma być jak było.No i te nieszczęsne dyżury przed Sylwestrem.zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Czego uczą nas nasi nauczyciele i lekarze?

  XYZ

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  A no tego, jeśli chcesz skoczyć sobie na
  tydzień w góry, to idziesz do lekarza
  który na twoje życzenie daje ci L-4
  na ten tydzień i sprawa załatwiona!
  Tego właśnie nas oni uczą a my im
  za...rozwiń całość

  A no tego, jeśli chcesz skoczyć sobie na
  tydzień w góry, to idziesz do lekarza
  który na twoje życzenie daje ci L-4
  na ten tydzień i sprawa załatwiona!
  Tego właśnie nas oni uczą a my im
  za to płacimy!
  zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  L-4 zeszmacone przez nauczycieli i podpisujących lekarzy

  XYZ

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Gra fałszywą kartą jaką staje się L-4 kompromituje jednych
  i drugich. Nic dobrego można powiedzieć o morale tych
  ludzi, którzy rzekomo wychowują/leczą nasze dzieci.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani dr, jestem z "oświaty"! Ile dni zwolnienia?"

  Ojciec Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Wypalikocić na zbitą "tfasz" chorowitych członków sitwy tow. Broniarza, zatrudnić młodych, z powołania, dobrze im płacić nie za pensum i klepanie testów pod egzaminy i po robocie! A chorowici niech...rozwiń całość

  Wypalikocić na zbitą "tfasz" chorowitych członków sitwy tow. Broniarza, zatrudnić młodych, z powołania, dobrze im płacić nie za pensum i klepanie testów pod egzaminy i po robocie! A chorowici niech idą "po renty" do ZUS, tak jak teraz idą "po zwolnienie" do usłużnych lekarzy! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gdzie kontrola ZUS

  Hanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  A gdzie kontrola ZUS? Podobno walczymy z wykorzystywaniem L4 jako dodatkowego czasu wolnego a tego już raczej nauczyciele mają nadto Powinny być kary i dla lekarzy i dla takich nauczycieli.

  Egzamin ósmoklasisty - próbne testy

  WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!