MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ognisko koronawirusa po imprezie na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Sanepid poszukuje uczestników z całej Polski

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
29.06.2012. gdynia nz. tramwaj wodny katamaran agat na zatoce gdanskiej fot. tomasz bolt / polskapresse dziennik baltycki
29.06.2012. gdynia nz. tramwaj wodny katamaran agat na zatoce gdanskiej fot. tomasz bolt / polskapresse dziennik baltycki Archiwum Polska Press
Sanepid poszukuje uczestników Big Boat Party, czyli rejsu katamaranem po Zatoce Gdańskiej. Około 200 osób, 12 lipca wzięło udział w imprezie na wynajętym jachcie. U uczestników tego wydarzenia stwierdzono koronawirusa. Sanepid poinformował już o kolejnych zakażonych osobach m.in. z Gdańska. Jak informują mieszkańcy Gdyni, uczestnicy tego wydarzenia po skończonym rejsie przenieśli się do pobliskich pubów. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni złoży w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Ognisko koronawirusa na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Sanepid poszukuje uczestników

Przypomnijmy, że uczestnicy tego wydarzenia zjechali się do Gdyni z całej Polski. Stacje Sanitarno - Epidemiologiczne w całym kraju poszukują osób, które brały udział w BIG BOAT PARTY Gdynia 2020. Wśród uczestników potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Jak poinformowała nas Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gdańsku, na bramkach wejściowych na katamaran odbitych zostało 212 biletów wstępu, nie zostało odbitych 48 biletów – prawdopodobnie tyle osób nie pojawiło się na imprezie, pomimo posiadania biletu, ponadto w imprezie udział wzięło 14 osób (DJ-e i ich osoby towarzyszące) + 10 osób personelu.
WSSE w Gdańsku otrzymało również listy od organizatora, która zawierają imię, nazwisko, nr telefonu oraz email osoby, która kupowała bilet. Łącznie bilety zostały zakupione przez 92 osoby. Wiele osób kupowało bilety dla swoich znajomych lub na sprzedaż (największa liczba biletów kupionych przez jedną osobę to 9). Część z osób, które odsprzedawały bilety nie zna danych nabywcy (sprzedawano je np tuż przed wejściem na katamaran).

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gdyni już w dniu powzięcia informacji o zdarzeniu [2020.07.20] rozpoczęli telefoniczne zbieranie wywiadów epidemiologicznych. Jednak część osób z podanych numerów telefonów nie odbiera połączeń. Do nich zostałwysłany SMS z prośbą o kontakt. Część właścicieli telefonów twierdzi, że nie była uczestnikami rejsu, albo odsprzedała swój bilet osobom nieznajomym.

Ognisko koronawirusa na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Sanepid poszukuje uczestników

Pracownicy PSSE w Gdyni skontaktowali się dotychczas z 97 faktycznymi uczestnikami rejsu (nabywcy biletów z listy + osoby przez nie wskazane). Dane 80 nabywców biletów, którzy są mieszkańcami 21 innych powiatów zostały przekazane do właściwych PSSE w Polsce.

PPIS w Gdyni nałożył kwarantannę na 16 mieszkańców Gdyni, którzy byli uczestnikami tego wydarzenia. Od wszystkich tych osób pobrany został pobrany wczoraj wymaz materiału do badania w kierunku SARS-CoV-2. Początkowo w kwarantannie było osób 17, ale jedną osobę zwolniono z kwarantanny po uzyskaniu u niej wyniku ujemnego badania w kierunku Sars-Cov-2.
PPIS w Gdańsku nałożył kwarantannę na 18 osób - wymazy były pobrane u tych osób wczoraj i będą pobierane dziś. Wyniki będą znane w najblizszych dniach.
Do chwili obecnej PSSE w Gdyni posiada oficjalne informacje o 3 wynikach dodatnich uczestników tej imprezy (1 mieszkaniec Gdańska, 2 mieszkańców Poznania). Nieoficjalnie wiadomo o 4 wynikach dodatnich osób z Warszawy. Dwie z tych osób uzyskały dodatni wynik w ubiegłym tygodniu (wymaz prawdopodobnie z dnia 2020.07.15, a wynik z dnia 2020.07.17). Dodatnie wyniki tych osób były przyczyną wystosowania przez organizatora imprezy komunikatu ostrzegawczego do uczestników.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni przygotowuje materiał w celu złożenia zawiadomienia do Prokuratury w oparciu o art. 165 kk oraz ewentualną decyzję o nałożeniu kary administracyjnej na organizatora tego wydarzenia za przekroczenie limitu osób.

Ognisko koronawirusa na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Sanepid poszukuje uczestników

Żegluga Gdańska opublikowała komunikat dotyczący tej sprawy:

Żegluga Gdańska sp . z o. o. na podstawie zawart ej umowy zobowiązała się zapewnić w dniu 12 lipca w godz. 13:30-20:00 przewóz pasażerów katamaranem m/s Agat na trasie Gdynia-Zatoka Gdańska­Gdynia.
Zarówno w momencie zawarcia umowy jak i w dniu 12 li pca ni e obowiązywało ograniczenie dotyczące li czby przewożonych na statku pasażerów limitowanych jedynie ważnym dokument em bezpieczeństwa statku (Certyfikat Bezpieczeństwa Statku Pasażerskiego) tj. 500 pasażerów.
W dniu 12 lipca w godz. 12:00-13:30, załoga Żeglugi Gdańskiej sp. z o. o. przy zachowaniu wszelkich reżimów sanitarnych i zasad bezpieczeństwa (w szczególności załoga była poddana kontroli temperatury, miała zasłonięte usta i nos, dbała o dezynfekcję rąk) dokonała zaokrętowania pasażerów. Załoga dokonywała weryfikacji zaokrętowanych osób pod kątem limitu wynikającego z dokumentów bezpieczeństwa statku.
Rejs na trasie Gdynia-Zatoka Gdańska-Gdynia odbył się bez zakłóceń, wszyscy pasażerowie zostali wyokrętowani w Gdyni, nie zgłoszono żadnych incydentów. Katamaran m/s Agat został gruntownie wymyty i skierowany do dalszych zadań już następnego dnia. Załoga jest i była na bieżąco w eryfikowana pod kątem stanu zdrowia.
Po 9 dniach od rejsu pojawił się artykuł, z którego wynika, że u dwóch osób uczestniczących w rejsie 12 lipca wykryto koronawirusa. Jednocześnie w tym samym artykule spekuluje się, że do zarażenia koronawirusem u tych dwóch osób mogło dojść podczas rejsu statkiem Żeglugi Gdańskiej sp. z o. o. Jednocześnie brak jakichkolwiek podstaw uprawniających do takich spekulacji, ponieważ osoby te mogły zarazić się w każdym innym m iejscu i czasie. Wskazać w tym m iejscu należy, że o możliwości przewozu konkretnej liczny pasażerów decyduje nie pozwolenie, a dokumenty bezpieczeństwa statku. Dopuszczalna prawem liczba pasażerów na m/s Agat IMO 8805949 wynosiła zatem 500 osób.
Pomimo przestrzegania przez Żeglugę Gdańską sp. z o. o. wszelkich procedur oraz reżimów sanitarnych, to mając na względzie bezpieczeństwo i dobro pasażerów Żeglugi Gdańskiej Prezes Zarządu Jerzy Latała podjął natychmiastową decyzję o skierowaniu załogi statku na płatne badania na obecność koronawirusa. Wynik testów załogi negatywny.
W tym m iejscy zapewniamy, że rejsy statkami odbywają się zgodnie z harmonogramem, bez zakłóceń i z zachowaniem wszelkich reżimów i przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Nasi pasażerowie są bezpieczni na pokładzie naszych statków. Powinni jednak w czasie przebywania na statkach bezwzględnie używać maseczek ochronnych zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami.

Jerzy Latała
prezes zarządu Żeglugi Gdańskiej

29.06.2012. gdynia nz. tramwaj wodny katamaran agat na zatoce gdanskiej fot. tomasz bolt / polskapresse dziennik baltycki

Ognisko koronawirusa po imprezie na katamaranie pływającym p...

Ognisko koronawirusa na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Sanepid poszukuje uczestników

Zaczynamy przygodę 2020, którą wspominać będziecie przez kolejne lata - tak opisywali imprezę organizatorzy.

- Wszyscy jesteśmy w zupełnie innej niż rok temu sytuacji - czytamy w opisie wydarzenia. - Możliwości podróżowania są utrudnione i wielu z Was zostaje na wakacje w kraju. Dlatego dajemy Wam namiastkę pięknych, bogatych w różnorodną roślinność przestrzeni i miejsc, do których możecie nie mieć możliwości dotrzeć z powodu globalnych ograniczeń. Kochamy przyrodę, czas spędzony na świeżym powietrzu, czując morską bryzę, zapach zielonych liści, kolorowych kwiatów i przyjaciół z którymi wspólnie spędzamy czas, choćby raz w roku. Po czasie izolacji tym bardziej nie możemy się tego doczekać. Pamiętajcie jednak, dbamy o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Komunikat w sprawie dochodzenia epidemiologicznego w ognisku epidemicznym zakażeń SARS-CoV-2, które wystąpiło po wydarzeniu Big Boat Party zorganizowanym w dniu 12.07.2020 r., na jachcie w Gdyni. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu prosi o kontakt osoby, które w dniu 12.07.2020 r. brały udział w Big Boat Party w Gdyni zorganizowanym na jachcie. Kontaktować się można z Oddziałem Epidemiologii PSSE w Poznaniu: drogą elektroniczną - mail: epidemiologia@psse-poznań.pl (w wiadomości należy podać następujące informacje: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i numer telefonu kontaktowego) lub telefonicznie, nr tel.: 61 64 67 864/819 w godzinach 08:00-20:00 lub 609 794 670.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki