Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oficyna Gdańska chce wydać książkę opisującą 40 wybitnych gdańszczan. Których? To się dopiero okaże

MA
Istniejąca od niedawna Oficyna Gdańska przygotowuje się do wejścia na rynek. Jeszcze w tym roku ma się ukazać książka prezentująca sylwetki 40 gdańszczan.

- Zadaniem naszego wydawnictwa jest z jednej strony edycja dzieł Güntera Grassa, z drugiej popularyzacja tematyki gedanistycznej - wyjaśnia prof. Janusz Górski, prezes Oficyny Gdańskiej. - Stąd pomysł, aby pokazać ludzi wyjątkowych - pisarzy, odkrywców, polityków, myślicieli czy wynalazców, którzy w Gdańsku spędzili życie lub tylko się w nim urodzili, a zasłynęli w świecie.

Wydawcy nie ukrywają, że publikacja będzie próbą zdyskontowania sukcesu Encyklopedii Gdańska. Wydane w ub.r. dzieło było próbą opisania m.in. najważniejszych wydarzeń, zjawisk i osób związanych z miastem.

- Korzystając z doświadczenia specjalistów, którzy pracowali nad encyklopedią, chcemy w sposób przystępny i atrakcyjny pokazać wybitnych gdańszczan - mówi Janusz Górski. - Nasza książką będzie przeznaczona dla młodzieży, ale też osób zainteresowanych tematyką lokalną.

Na razie nie wiadomo, o których gdańszczanach będziemy mogli przeczytać. Za pewniaków uchodzą Jan Heweliusz, Arthur Schopenhauer, Daniel Fahrenheit, Lech Wałęsa i Günter Grass. Nad pozostałymi trzeba się będzie zastanowić, choć wydawcy mają świadomość, że każdy taki wybór jest subiektywny, a może okazać się również kontrowersyjny. To nie pierwsze przedsięwzięcie mające popularyzować wiedzę o wybitnych mieszkańcach miasta. Wystarczy wspomnieć "100 gdańszczan znanych i godnych poznania" Pawła Pizuńskiego, broszurę Adama Hlebowicza opisującą 10 sprawiedliwych gdańszczan, wspomnianą już encyklopedię z jej internetową wersją - Gedanopedią czy zorganizowany przed laty plebiscyt na gdańszczanina tysiąclecia.

- Nasza oferta na pewno nie będzie powtarzaniem tego, co już było - zapewnia prof. Górski. - Przede wszystkim ma to być nowość pod względem edytorskim. Tekst w naszej książce będzie równorzędny z ciekawym materiałem ikonograficznym. Na pewno będzie to książka "żywa".

Prezes Oficyny Gdańskiej zwraca uwagę, że tego rodzaju projekty powtarzają się co jakiś czas, ale konfrontowanie informacji z różnych źródeł wzbogaca naszą wiedzę.

W planach wydawnictwa jest publikowanie materiałów w formie e-booka, a w niektórych przypadkach także bezpłatne udostępnianie skryptów.

Wydawnictwo o sobie:
Oficyna Gdańska to miejskie wydawnictwo publikujące książki na temat Gdańska, powołane przez Fundację Gdańską. Publikacje Oficyny mają budzić poczucie dumy gdańszczan z tego, w jak wyjątkowym mieście mieszkają, kształtować ich lokalną tożsamość, tworzyć wspólnotę czytelników chcących pogłębiać swoją wiedzę o własnym mieście. Oficyna ma promować czytelnictwo i stać się motorem zmian w tym obszarze kultury i edukacji. Ma budować wizerunek Gdańska w Polsce i na świecie.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki