Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oficerskie szable z okresu międzywojennego trafiły do Muzeum Marynarki Wojennej

OPRAC.: red
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Pozyskane z rąk prywatnego polskiego kolekcjonera dwie unikatowe szable trafiły właśnie do zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej. Należały do wybitnych oficerów: admirała Jerzego Świrskiego i komandora Zbigniewa Przybyszewskiego.

Oficerskie szable z okresu międzywojennego trafiły do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

To prawdziwe skarby, dwa egzemplarze pamiątkowe. Admiralska szabla opatrzona jest plakietą „Kmdr Jerzemu Świrskiemu w dniu nominacji na kontradmirała RP oficerowie KMW w dniu 1 stycznia 1931 roku”. Pałasz komandora Przybyszewskiego, bohaterskiego obrońcy Helu, zamordowanego przez komunistyczny reżim, opatrzony jest jego inicjałami „ZP” oraz napisem na okuciu pochwy „ORP Krakowiak 1933 r.” Jest to dar od załogi torpedowca Krakowiak, na którym Przybyszewski kończył w 1933 r. służbę jako zastępca dowódcy. Zachowane w doskonałym stanie egzemplarze znajdą godne miejsce na muzealnych wystawach.

W przeszłości pojawiały się na zagranicznych aukcjach. Teraz trafią do publicznej ekspozycji w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, po tym jak MMW udało się wykupić je od prywatnego kolekcjonera.

Pierwszy pałasz należał do admirała Jerzego Świrskiego – m.in. dowódcy floty II Rzeczpospolitej i późniejszego szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, autora kilku kluczowych planów rozwoju Marynarki Wojennej. Był dla niego pamiątką awansu oficerskiego , towarzysząc mu przy późniejszych ceremoniałach wojskowych z jego udziałem. W Gdyni do dziś możemy znaleźć kilka śladów związanych z admirałem Świrskim, wymieniając, chociażby tablicę jego pamięci w zabytkowym kościele św. Michała Archanioła na Oksywiu czy na Cmentarzu Marynarki Wojennej w tej samej dzielnicy. Jego podobizna znalazła się także na wydanym przez Mennicę Państwową w 1992 okolicznościowym medalu.

Druga z marynarskich szabli to pamiątka po komandorze Zbigniewie Przybyszewskim. Otrzymał ją w 1933 roku od załogi torpedowca „Krakowiak”, gdzie kończył służbę w roli zastępcy dowódcy okrętu, obejmując stanowisko dowódcy kompanii Kadry Floty w Gdyni. To przede wszystkim słynny dowódca baterii helskiej w okresie II wojny światowej, który dowodził skutecznym ostrzałem w kierunku niemieckich okrętów na początku kampanii wrześniowej. Po wojnie pełnił funkcje m.in. adiutanta dowódcy Marynarki Wojennej, dowódcy dywizjonu ścigaczy, szefa Służby Artylerii Marynarki Wojennej czy zastępcy szefa Wydziału Marynarki Wojennej Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki