Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej upamiętnione w Malborku. Dwie tragiczne rocznice, jedna uroczystość

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Mieszkańcy Malborka uczcili w czwartek (13 kwietnia) ofiary zarówno zbrodni katyńskiej sprzed 83 lat, jak i katastrofy smoleńskiej. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Komunalnym pod krzyżem głównym, na którym znajduje się tablica pamiątkowa.

Mieszkańcy Malborka złożyli hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – święto państwowe ustanowione przez Sejm RP uchwałą z dnia 14 listopada 2007 r., by uczcić Polaków zamordowanych przez NKWD na podstawie najwyższych władz sowieckich z 5 marca 1940 r. W Malborku uroczystość w 83 rocznicę ludobójstwa odbyła się przed krzyżem głównym na Cmentarzu Komunalnym.

- Zbrodnia katyńska już na zawsze pozostanie w polskiej świadomości jako przykład sowieckiego bestialstwa, ale również jako przykład walki o prawdę, która pozwoliła upamiętnić miejsca pochówku pomordowanych – mówił Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Wiosną 1940 r. sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała niemal 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

- Był to jeden z elementów antypolskiej strategii, obok deportacji, zsyłek i prób sowietyzacji – przypomina Instytut Pamięci Narodowej.

13 kwietnia wybrano na dzień upamiętnienia ofiar zbrodni ludobójstwa z dwóch powodów. Tego dnia w 1943 r. niemieckie, hitlerowskie Radio Berlin podało informację o odkryciu w okolicach Katynia masowych grobów polskich oficerów. Z kolei 13 kwietnia 1990 r. Michaił Gorbaczow, ówczesny prezydent Związku Radzieckiego, przekazał prezydentowi Polski Wojciechowi Jaruzelskiemu dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej, obozów m.in. w Kozielsku i Ostaszkowie.

To również wspomnienie ofiar katastrofy smoleńskiej

Jak przypomniał burmistrz Charzewski, Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest też wspomnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej. W Malborku nie ma odrębnych obchodów. Dlatego czwartkowa uroczystość na Cmentarzu Komunalnym była również poświęcona 96 naszym rodakom, na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli śmiercią tragiczną w drodze na uroczystości katyńskie 10 kwietnia 2010 r. Samolot Tupolew rozbił się przed lotniskiem w Smoleńsku.

Na krzyżu głównym znajduje się tablica pamiątkowa łącząca obie tragiczne daty. Wspólnym mianownikiem dla obu z nich, jak stwierdził burmistrz Malborka, jest Katyń. A 13 kwietnia „to powód do bardzo trudnej refleksji o relacjach człowieka z człowiekiem”.

- Myślę, że tę refleksję najlepiej oddaje motto opowiadań Zofii Nałkowskiej pt. „Medaliony”, opisującej prześladowania ludności polskiej przez hitlerowców, ale to motto pasuje również do tych prześladowań. Motto brzmi: „Ludzie ludziom zgotowali ten los” - przypomniał Marek Charzewski.

Włodarz nawiązał też do wojny, która od ponad roku trwa na Ukrainie, a świat obiegają od wielu miesięcy informacje o bestialstwach popełnianych przez rosyjskie wojsko.

- Mimo że minęło już ponad 80 lat od zbrodni katyńskiej, to nadal człowiek taki los człowiekowi przygotowuje. Składając kwiaty, oddajemy hołd, ale wyraźmy swoją nadzieję, że będziemy mogli żyć w świecie bez wojen, bez zbrodni ludobójstwa takich, jaką była zbrodnia katyńska – dodał Marek Charzewski.

CZYTAJ TEŻ: Pamiętamy o ofiarach Katynia i katastrofy smoleńskiej. Mieszkańcy Malborka złożyli kwiaty

W uroczystości prócz władz samorządowych miasta i powiatu wzięły udział również służby mundurowe, przedstawiciele jednostek miejskich, organizacji pozarządowych i młodzież. Modlitwę za ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej poprowadził ks. Arkadiusz Śnigier, dziekan dekanatu Malbork I i proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Kwiaty zostały złożone także pod kamieniem poświęconym policjantom z powiatu malborskiego. To symboliczny gest wobec tych funkcjonariusze policji, którzy stanowili liczbą grupę wśród Polaków pomordowanych przez Sowietów w 1940 r.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki