Odzyskać muzeum! [FELIETON]

Barbara SzczepułaZaktualizowano 
Aby polscy i zagraniczni goście Światowych Dni Młodzieży mieli chwilę oddechu i intelektualnej rozrywki organizatorzy wspólnie z Wojskiem Polskim przygotowują dla nich miłe interludium w postaci rekonstrukcji historycznej przedstawiającej szarżę polskiej husarii pod Wiedniem.

Młodzi katolicy z różnych kontynentów z pewnością nie pożałują braw widząc, jak nasi skrzydlaci jeźdźcy roznoszą na szablach i tratują „sprosnego pohańca”. Młodzież nie jest jednak, jak się można domyślić, jedynym adresatem monumentalnego widowiska. Ucieszy ona także papieża Franciszka, który odnajdzie w spektaklu metaforyczną odpowiedź na swoje apele o pomoc i współczucie dla uciekinierów z Bliskiego Wschodu zredagowaną przez ministra obrony i zwierzchnika sił zbrojnych.

Także w Gdańsku mamy osobliwe widowisko historyczne. Resortowi kultury, któremu podlega Muzeum II Wojny Światowej najwyraźniej nie podoba się pomysł przedstawienia tego konfliktu, najkrwawszego i najbardziej okrutnego w dziejach poprzez indywidualne ludzkie losy, ukazania wojennych dziejów Polaków na ogólniejszym tle. Z ministerstwa popłynęły sygnały mówiące o zamiarze przejęcia muzeum, którego budowa właśnie dobiega końca, a prace nad wystawą stałą są w pełnym toku.

Głośno o planach jego połączenia z nowo utworzonym Muzeum Westerplatte i o przygotowywanych zmianach personalnych. Mówi się o krytycznych recenzjach scenariusza ekspozycji, ale nikt w Gdańsku nie może ich poznać, ani nawet dowiedzieć się, kim są ich autorzy. Historycy o głośnych nazwiskach, wśród nich profesorowie Norman Davies i Timothy Snyder mówią, że gdańskie Muzeum II Wojny jest unikatem na skalę światową, że stwarza Polakom szansę na dotarcie ze swoją narracją historyczną do milionów ludzi z całego świata. Wygląda jednak na to, że nastał u nas czas rekonstrukcji - bitwy pod Wiedniem albo ślubu rotmistrza Pileckiego.

barbara.szczepula@polskapress.pl

polecane: Wybory 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

c
cz

radio z Torunia nie sili się na tytuł najbardziej opiniotwórczego dziennika w regionie. Taka różnica. A TVP przechodzi z rąk do rąk po każdych wyborach, nic nowego. A propos "od rzeczy" - jest sobie taka gazeta i kto czyta, ten chce. Nic za to nie pobije obalenia przez poprzedni rząd szefa faktu za "nieprzychylność", rękoma nieżyjącego już biznesmena i... niemieckich polityków!

T
Tekla

Pisz Barbaro,pisz dalej w tym duchu.Może wróci stare i będzie nagroda.Wszak "prof" Bartoszewski został Przewodniczącym Rady Nadzorczej PLL LOT w wieku 84 lat,a to niemałe pieniądze,a samolotem pewnie leciałaś.

c
cep

I wstawic tam red jak eksPOnad

t
tekla

Ponieważ życzę Pani zdrowia (jak każdemu) ostrzegam-PLUCIE JADEM JEST BARDZO SZKODLIWE.
Polecam wszystkim artykuł na blogu śp J.Paradowskiej "Gosiewski we Włoszczowie? Oczywiście,że tak."
z dn 18 07 2010 (szukać Google Paradowska Gosiewski).Polecam też komentarze do tegoż.

k
kolega po fachu

jestem oczarowany

A
AJB

Jak się nietrudno domyślić Pani Barbara ma za złe temu zaściankowemu, szowinistycznemu i będącemu zapewne pod wpływem Jarosława Kaczyńskiego Janowi III Sobieskiemu że na prośbę ówczesnego Franciszka podjął się roli "przedmurza chrześcijaństwa"i zamiast przytulić do serca bidnych brodatych uchodźców z Imperium Tureckiego pod przywództwem Kara Mustafy, dążących do pokojowego przejścia przez Austrię do RFN po socjal i demokratyczne warunki życia, wykazał się wielką dozą agresji i pobiwszy owych "imigrantów" pogonił ich definitywnie z chrześcijańskiej, nie znającej jeszcze multi-kulti ani "dżender" (Kara Mustafa to był zdeklarowany gej) Zjednoczonej pod przywództwem Watykanu Europy. Wstyd i hańba! Jakie to niepoprawne polityczne! :)))

R
Roland

Chora chora chora- na oddział Srebszysko ją i mendy antypolskie.
Ps .S... Ryzej wszy

g
gość

gpc, od rzeczy, tvPiS, radio z Torunia czy szczujnia.pl

S
Szpanajza

Niech szanowna redaktor zastanowi sie najpierw, jak odzyskać honor i status dziennikarza obiektywnego.

Dodaj ogłoszenie