Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedzamy groby bliskich [MAPA, GALERIA ZDJĘĆ]

J. Surażyńska, E. Okoniewska
W niedzielę przypada Wszystkich Świętych. Będziemy odwiedzać groby naszych zmarłych. Zobacz, jak dojechać na cmentarz, o której godzinie odbędzie się msza św. i gdzie zostawić auto.

To szczególny czas zadumy i refleksji nad przemijaniem. W niedzielę Wszystkich Świętych, a po nim Dzień Zaduszny.

To dni, kiedy odwiedzamy cmentarze, groby naszych bliskich i kościoły. Zanim wyruszymy na rodzinne spotkania, by wspólnie modlić się za naszych zmarłych, warto przeczytać kilka niezbędnych informacji.

Uwaga na drodze, będą objazdy w centrum
To czas wzmożonego ruchu na drogach. Warto pamiętać o zmianie organizacji w centrum Kościerzyny. Obok prezentujemy mapę objazdów. Będzie ona obowiązywała od 30 października od godziny 7 do 3 listopada do godziny 7. Na ulicach Dworcowej, Kaplicznej, i Skarszewskiej zaprojektowano czasową zmianę organizacji ruchu, która obejmuje wprowadzenie ruchu jednokierunkowego. Oznakowanie ma na celu ograniczenie ruchu pojazdów w rejonie cmentarza i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom ruchu drogowego.

Służby apelują, by mieszkańcy Kościerzyny zostawiali samochody np. na parkingu przy ul. Szopińskiego czy Ogrodowej - to największe parkingi. Wszystko po to, by ci, którzy przyjeżdżają z daleka, mieli gdzie zostawić auto, tym bardziej że w przeciwieństwie do mieszkańców, nie znają miasta.

Główny parking przy cmentarzu nie będzie dostępny dla samochodów. Do 3 listopada będzie udostępniony osobom handlującym. Dostępny jednak będzie parking przy ul. Skarszewskiej.

- Apelujemy, aby stosować się do poleceń służb porządkowych - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. - Warto, aby mieszkańcy naszego miasta w tym czasie nie korzystali z samochodów, a na cmentarz udali się pieszo. Z pewnością szybciej dotrą na miejsce. Warto też zwrócić uwagę, aby w samochodach nie pozostawiać cennych rzeczy, by nie kusić złodziei. Jeśli wybieramy się w daleką podróż i planujemy kilkudniową nieobecność, szczególnie zadbajmy o dom.

Niestety, zdarzają się również kradzieże na cmentarzach. Bardzo często giną kwiaty, znicze i wieńce. Dlatego, jeśli zauważymy coś podejrzanego, warto szybko reagować. Policjanci przyznają, że czujność osób odwiedzających cmentarze może zapobiec wielu niemiłym incydentom.

Możesz pomóc
W niedzielę 1 listopada w godz. 10 - 14.30 odbędzie się również kolejna kwesta na rzecz renowacji nagrobków osób zasłużonych dla Kościerzyny oraz zabytkowych nagrobków znajdujących się na terenie cmentarza parafialnego w Kościerzynie.

Kwestować będą wolontariusze posiadający identyfikator z danymi osobowymi i numerem zezwolenia 2015/3778/KS.

W tym roku pieniądze zebrane podczas kwesty zostaną przeznaczone na renowację nagrobka Franciszka Piwnickiego (1863-1919). Jego grób znajduje się niedaleko kościoła św. Barbary. Franciszek Piwnicki urodził się 3 stycznia 1863 r. w miejscowości Lembarg (pow. brodnicki) w rodzinie Antoniego i Anny, z d. Petrykowskiej. W 1899 r. nabył gospodarstwo rolne na kościerskich Szydlicach i tutaj zamieszkał. W Kościerzynie Franciszek Piwnicki prowadził działalność społeczno-narodową. Już w 1902 roku został współzałożycielem oraz pierwszym przewodniczącym Kółka Rolniczego w Kościerzynie oraz członkiem pierwszej rady nadzorczej Banku Ludowego w Kościerzynie.

Mieszkańcy będą też mieli okazję pomóc dzieciom z domu dziecka. Wzorem lat ubiegłych Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Kościerzynie organizuje akcję “Zapałka”, która odbędzie się w piątek, sobotę i niedzielę na ulicy Kaplicznej w Kościerzynie. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na organizację ferii zimowych dla dzieci z kościerskiego domu dziecka.

Msza św. w kościele św. Barbary w Kościerzynie
W kościołach wierni będą modlili się za dusze zmarłych. W niedzielę msza św. o godz. 14 będzie sprawowana w kościele św. Barbary. Po niej wyruszy procesja na cmentarz. W dniach od 1 do 8 listopada (codziennie jeden raz) za pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych w czyśćcu cierpiących.

Jednocześnie księża proszą o wspólną troskę o nasze cmentarze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki