MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedź i poznaj zwierzęta w gdańskim zoo. Sprawdź, jak teraz kupić bilety do zoo w Gdańsku. Poznaj pandę czerwoną

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Panda czerwona (mała) w środowisku naturalnym aktywna jest głównie o świcie i zmierzchu
Panda czerwona (mała) w środowisku naturalnym aktywna jest głównie o świcie i zmierzchu Zoo Gdańsk
W gdańskim zoo żyje ponad 1000 zwierząt reprezentujących blisko 200 gatunków pochodzących ze wszystkich kontynentów, ssaki, gady, płazy i ptaki. Wśród nich jest panda czerwona, określana także jako panda ruda lub panda mała.

Panda czerwona w naturze żyje na obszarze południowej-wschodniej Azji, m.in. w Chinach, Birmie, Indiach i Nepalu. Obszary zamieszkiwane przez nią to zarośla bambusowe i lasy górskie, tam wybiera sobie dziuple i nory w korzeniach drzew.
Zamieszkuje azjatyckie górskie lasy z bambusowym podszytem. Świetnie porusza się po drzewach, długi i puszysty ogon pomaga w utrzymaniu równowagi.

W środowisku naturalnym aktywna jest głównie o świcie i zmierzchu. Ponad połowę dnia przeznacza na odpoczynek. Przed porodem samica buduje gniazdo z gałęzi, liści i trawy. Przez pierwszy tydzień życia młodych matka przebywa z nimi nieustannie, po tym okresie wraca do potomstwa tylko po to, by je nakarmić i uporządkować gniazdo. Młode osiągają rozmiary dorosłych w pierwszym roku życia, samodzielne stają się po kolejnych sześciu miesiącach.

Z WIZYTĄ U PANDY CZERWONEJ

Panda czerwona prowadzi nocny tryb życia, żerowanie rozpoczyna o zmierzchu. W ciągu dnia śpi na drzewie zwinięta w kłębek. Wspaniale się wspina, jest wyposażona w pazury, które może wysuwać i pomagać sobie podczas wspinaczki. Ogon służy jej jako dodatkowe okrycie. Potrafi skakać na odległość 1,50 metra. Odżywia się przede wszystkim liśćmi bambusa, dietę uzupełnia kwiatami, jagodami, liśćmi innych roślin, porostami oraz jajami ptaków i owadami. Metabolizm pandy jest bardzo powolny.

Główne przyczyny spadku liczebności tego gatunku w środowisku naturalnym to: utrata i degradacja siedlisk; kłusownictwo, nielegalny handel skórami i innymi częściami ciała; wprowadzanie gatunków inwazyjnych. Należy do zagrożonych wyginięciem i objętych całkowitych ochroną zwierząt.

Jak bezpiecznie zwiedzić gdańskie zoo:

 • obowiązuje bezwzględny zakaz dokarmiania zwierząt;
 • na terenie ZOO zachowujemy dwumetrowy odstęp od innych osób, nie dotykamy barierek czy szyb;
 • pawilony i Małe ZOO pozostają zamknięte, większość zwierząt można obserwować na wybiegach;
 • nie odbywają się pokazy karmienia zwierząt, ani spotkania z ich opiekunami;
 • dodatkowe usługi (np. gastronomia, pamiątki, wypożyczalnia wózeczków, park linowy) działają w ograniczonym zakresie.

Kup bilet

Bilety wstępu do ZOO pozyskujemy wyłącznie przez stronę https://bilety.zoo.gda.pl/

 • na stronie wybieramy konkretny dzień wizyty i przedział godzinowy, w którym chcemy wejść do ZOO. Wejść można tylko w wybranym dniu i przedziale czasowym;
 • przedstawiciele zoo apelują o przemyślany zakup biletów wstępu, bo nie są przyjmowane zwroty, ani nie wymieniane są na inny termin;
 • bilety trzeba nabyć wcześniej - przed podejściem pod bramę zoo oraz przed wjazdem na parking, gdzie opłatę wnosi się z góry i nie mamy możliwości zwrotu za opłacony bilet parkingowy.
 • do gdańskiego zoo mogą wejść posiadacze aktywnych: Gdańskiej Karty Mieszkańca, Pakietu Gdańskiego Lwa oraz biletów rocznych. Konieczne jest jednak pobranie wejściówki ze strony internetowej ZOO, bowiem z powodu pandemii nadal obowiązują limity wejść.
 • upewnij się, że masz ważny bilet roczny / aktywną Gdańską Kartę Mieszkańca / aktywny Pakiet Gdańskiego Lwa. Bez aktywnych pakietów wejściówka pobrana ze strony ZOO pozostanie nieaktywna i wejście nie będzie możliwe.
 • wejdź na stronę https://bilety.zoo.gda.pl/ i pobierz bezpłatną wejściówkę na wybrany termin. Należy kliknąć ikonę WEJŚCIÓWKI DO KART i tam wybrać wejściówkę do odpowiedniej posiadanej karty. Wejściówka do kart jest ważna na dzień, na który została pobrana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki