Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odśnieżanie chodnika i stosowne kary. Kiedy obowiązek należy do właściciela nieruchomości?

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Odśnieżanie chodnika i stosowne kary. Kiedy obowiązek należy do właściciela nieruchomości?
Odśnieżanie chodnika i stosowne kary. Kiedy obowiązek należy do właściciela nieruchomości? Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Zima po raz kolejny odwiedziła Pomorze, a co za tym idzie, zasypała większość chodników. Przepisy związane z odśnieżaniem warto przypominać, ponieważ wśród dużej części mieszkańców wciąż jest dużo niejasności w sprawie tego tematu. Ktoi wjakich okolicznościach ma obowiązek odgrodzenia chodnika? Wyjaśniamy.

Kiedy odśnieżeniem musi zająć się właściciel nieruchomości?

Zacznijmy od kwestii tego, kto odpowiada za odśnieżanie dróg. W przypadku dróg sprawą powinien zająć się właściciel lub zarządca drogi. Te publiczne nie należą więc do obowiązków mieszkańców. W przypadku chodników sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana.

ZOBACZ TAKŻE: Prognoza pogody dla Pomorza. Kiedy opuści nas zima? Takie są przewidywania meteorologów na 4-9.02.2023 r.

Według ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach to właściciel nieruchomości ma obowiązek odśnieżania, jeśli ten przylega bezpośrednio do danej nieruchomości. Bardzo ważne jest słowo "bezpośrednio", gdyż nawet pas zieleni dzielący naszą posesję od chodnika może tutaj świadczyć o przeniesieniu odpowiedzialności na gminę. Jeśli na ulicy dopuszczono płatny postój, wtedy również obowiązek nie należy do właściciela.

Jaka kara grozi za nieodśnieżanie?

Co nam grozi za zaniedbanie tego obowiązku? Sytuacje bywają różne. Jeśli chodnik znajduje się w bardzo ruchliwym miejscu jak np. centrum miasta, wtedy bardzo szybko możemy spotkać się z interwencją służb. W innych przypadkach nie egzekwują tego nadgorliwie, ponieważ trudno określić, czy właściciel jest w domu.

W przypadku nieodśnieżenia chodnika przylegającego bezpośrednio do nieruchomości straż miejska może dać nam pouczenie albo, w przypadku zaniedbania ciągnącego się przez dłuższy czas, mandat. Z art. 117 Kodeksu wykroczeń wynika, że grzywna może sięgać nawet do 1500 zł.

Podobna kara (nagana lub kara pieniężna) tyczy się nieusuwania sopli z elementów elewacji. Wówczas strażnicy miejscy mogą nawet bezzwłocznie ogrodzić teren. Sople mogą bowiem zagrażać przechodniom. Stwarzanie takiego zagrożenia podlega już natomiast pod kodeks wykroczeń.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki