reklama

Odsłonięto tablicę ku pamięci Brunona Zwarry w setną rocznicę urodzin. "Historia Gdańska była dla niego najwyższą wartością"

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Zaktualizowano 
W setną rocznicę urodzin Brunona Zwarry na Biskupiej Górce, z którą był związany, odsłonięto tablicę jego pamięci. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Gdańska, jego bliscy, znajomi oraz przedstawiciele władz miasta.

- Jeśli jest jakiś wzorzec z Sevres gdańskości, to jest nim właśnie pan Brunon Zwarra. Dziękujemy mu za krytyczny patriotyzm, za stawianie trudnych pytań, za surowy realizm tak potrzebny nam wszystkim - mówił podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, cytując słowa zmarłego w tym roku prezydenta Pawła Adamowicza, wypowiedziane na pogrzebie Brunona Zwarry.

Autor ukazał w swych książkach codzienność dawnego Gdańska, w którym stosunkowo nieliczni Polacy żyjący w otoczeniu niemieckiej większości, musieli na co dzień dbać, a nawet walczyć, o zachowanie związków miasta i własnych rodzin z Polską. Opisał także wyniszczające konflikty, które toczyły się wewnątrz tutejszej społeczności polskiej, a za które w jego ocenie odpowiedzialni byli najczęściej urzędnicy reprezentujący państwo polskie, nie znający realiów Wolnego Miasta i nie liczący się z racjami gdańskich Polaków - mówił w piątek Piotr Grzelak.

- Paweł Adamowicz mówił nad grobem Brunona Zwarry: Myślę, że najbardziej chciałby, abyśmy jego książki ukazujące niełatwe życie gdańskiej Polonii w okresie międzywojennym, przybliżyli Polakom. To pomoże zrozumieć losy wielu gdańskich Polaków, którzy po II wojnie światowej byli rozliczani, przechodzili upokorzenia, musieli udowadniać swoją polskość - mówił wiceprezydent Gdańska.

Tablica dedykowana autorowi "Wspomnień gdańskiego bówki" została umieszczona na budynku przy ulicy Biskupiej 4. Rodzinny dom Brunona Zwarry, pod numerem drugim, nie przetrwał.

Głos zabrała także córka pisarza, Barbara Wolf-Zwarra. - Miejsce naszego spotkania jest wyjątkowe. Biskupia Górka, tu właśnie urodził się mój ojciec - podkreśliła córka Brunona Zwarry. - Przez całe jego życie była ona dla niego niczym cenny diament. Wszystko, co nas otacza, miało wpływ na kształtowanie się jego osobowości. To i o wiele więcej, mój tata opisywał w swoich książkach, które stanowią przewodnik historyczny po Wolnym Mieście Gdańsku. Twórczość mojego taty niosła ze sobą zdarzenia i osoby, które stanowiły o tym, że mógł bez reszty oddać się pracy pisarskiej. Taką osobą była moja mama, Kunegunda Zwarra, której poświęceniu i oddaniu zawdzięczamy tak bogaty księgozbiór ojca. To ona zapewniała mu spokój, a nie było to łatwe. Kiedy w latach 60. władza komunistyczna wzięła sobie za cel mojego taty i wykorzystując fakt, że był prywatnym rzemieślnikiem, odebrała ona tacie środki do utrzymania, powodując wielomiesięczną chorobę. Nastąpił wówczas przełom w życiu Brunona Zwarry. Zaczął grzebać w swojej pamięci i pisać. Z czasem stał się dokładnym archiwistą, co dało mu podstawy do historycznej twórczości literackiej. Był osobą niezwykle konsekwentną. Historię Gdańska traktował jako najwyższą wartość w swoim życiu - mówiła.

Wcześniej, o godzinie 13:00, w Bibliotece Gdańskiej przy ul. Wałowej odbył się wernisaż wystawy poświęconej pisarzowi.
Pod koniec lipca radny Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Skiba, zwrócił się do prezydent Gdańska z wnioskiem o nadanie imienia Brunona Zwarry jednemu z gdańskich tramwajów. W sierpniu otrzymał pozytywną odpowiedź.

Podczas pogrzebu Brunona Zwarry w sierpniu 2018 roku, prezydent Paweł Adamowicz zapowiedział chęć wznowienia jego dzieł. Na sierpniowej sesji Rady Miasta Gdańska, na której gościł wnuk Brunona Zwarry, prezydent Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że miasto wyda wznowienia książek pisarza. Pierwsza, "Gdańszczanie 1939" ma ukazać się w grudniu. Wydawcą wznowień będzie Muzeum Gdańska. Dyrektor placówki, Waldemar Ossowski, zapowiedział, że wznowienia wszystkich książek ukażą się w ciągu najbliższych trzech lat.

Brunon Zwarra urodził się 18 października 1919 roku. Był pisarzem i działaczem polonijnym w przedwojennym Wolnym Mieście Gdańsku. Zmarł 14 sierpnia 2018 roku.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie