ODR-y mają podnosić jakość pracy. Co zmieni się pod zarządem ministra?

RedakcjaZaktualizowano 
pixabay.com
- Ośrodki Doradztwa Rolniczego, dzięki ścisłej współpracy z instytutami badawczymi, będącymi w nadzorze resortu rolnictwa, będą mogły znacznie mocniej zaangażować się w proces transferu wiedzy i innowacyjności do praktyki rolniczej, umożliwiając tym samym podniesienie konkurencyjności polskiego rolnictwa – mówił podczas środowej konferencji prasowej Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

 

Wiceminister wymienił, co będzie należało do zadań Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, któremu od 20 sierpnia podlegają ODR-y:

  • zatwierdzanie  rocznego programu działalności ODR i sprawozdania z jego wykonania,
  • zatwierdzenie rocznego planu finansowego ODR, jego zmian i sprawozdania z jego wykonania,
  • zatwierdzanie cennika usług odpłatnych, świadczonych przez ODR,
  • powoływanie dyrektora ODR i - na wniosek dyrektora - zastępców dyrektora,
  • wydawanie zgody na decyzje dyrektora przekraczające zwykły zarząd,
  • kontrola i ocena działalności ODR i Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego działającej przy ODR.

ODR-y z samorządowych wojewódzkich osób prawnych stały się państwowymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną, przy czym zachowują swój dotychczasowy majątek

 

Znowelizowana ustawa z 22 czerwca nakłada na Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi obowiązek powołania Rad Społecznych Doradztwa Rolniczego, działających przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego. - Zmianie ulegnie skład poszczególnych rad, ponieważ liczba członków zwiększa się z 11 do 12 - mówił wiceminister Zarudzki i dodał, że dodatkowo w skład każdej rady wejdzie przedstawiciel ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Nowe rady mają zostać powołane w terminie 60 dni od wejścia ustawy w życie.

 

Do końca 2016r. Ośrodki Doradztwa Rolniczego będą funkcjonować na podstawie programu działalności, planu finansowego i cennika, zatwierdzonych przez zarząd województwa.

 

Według resortu rolnictwa obecne rozwiązanie, dzięki któremu minister może bezpośrednii wpływać na działalność ośrodków, w tym wyznaczanie priorytetów ich pracy na dany rok,  pozwoli na efektywniejsze zarządzanie środkami dotacji, lepsze funkcjonowanie wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Zmiana podległości i nadzoru będzie miała konsekwencje w postaci ujednolicenia organizacji pracy i sposobów działania ODR. Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki, mówił też, że skupienie nadzoru nad systemem doradztwa w jednej instytucji "usprawni komunikację pomiędzy wszystkimi jednostkami doradztwa rolniczego, a także pomiędzy tymi jednostkami, a pozostałymi agendami rządowymi działającymi w obszarze rolnictwa i rozwoju wsi".

 

Ryszard Zarudzki zapewnił, że zakładane efekty zmian w przepisach dotyczących jednostek doradztwa rolniczego pozwolą na podniesienie jakości pracy ośrodków, dostosowanie programów ich działalności do oczekiwań klientów, a przede wszystkim na zwiększenie roli ODR w realizacji założeń Wspólnej Polityki Rolnej i nowych wyzwań, jakie stają przed rolnictwem. 

 

Jednocześnie ministerstwo zaznacza - "nie zmieniają się przepisy, w myśl których ODR-y w ramach swojej działalności powinny współpracować z jednostkami samorządu terytorialnego oraz uwzględniać kierunki rozwoju wyznaczone w regionalnych i lokalnych programach rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, ustalonych przez właściwe organy samorządu terytorialnego. Jednostki samorządu terytorialnego  mogą także udzielać ODR-om dotacji podmiotowych na wykonywanie zadań  z zakresu doradztwa rolniczego".

Źródło: minrol.gov.pl

Przeczytaj też: Ośrodki Doradztwa Rolniczego przechodzą z rąk marszałków do ministra

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: ODR-y mają podnosić jakość pracy. Co zmieni się pod zarządem ministra? - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie