Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Odpowie za bezpodstawne wezwanie policji. 57-latka z Gdańska powiadomiła policję o porwaniu kobiety. Kłamała, aby zwrócić na siebie uwagę

szym
Kobieta zadzwoniła na numer alarmowy 112 i powiadomiła służby o wydarzeniach, które... nie miały miejsca
Kobieta zadzwoniła na numer alarmowy 112 i powiadomiła służby o wydarzeniach, które... nie miały miejsca Tomasz Czachorowski
Zgłosiła porwanie, którego... nie było. Jak informują gdańscy policjanci, 57-latka chciała wezwaniem zwrócić na siebie uwagę.

Aspirant Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku opowiada: - Wczoraj o godzinie 14.10 policjanci z komisariatu w Śródmieściu zostali powiadomieni o uprowadzeniu młodej kobiety. Według zgłaszającej, 57-letniej mieszkanki Gdańska, sytuacja miała się wydarzyć na stacji benzynowej. Zgłaszająca poinformowała służby, że była naocznym świadkiem porwania. Według jej relacji, uprowadzona miała zaklejone taśmą usta i została wrzucona do bagażnika samochodu. Powiedziała również, że samochód już odjechał, a ona sama będzie czekać na policjantów

Fikcyjne porwanie. Co się wydarzyło na stacji benzynowej?

Funkcjonariusze natychmiast przyjechali pod podany przez kobietę adres. Relacjonowany przez zgłaszającą opis przebiegu całego zdarzenia wzbudził wątpliwości policjantów. - Kobieta podawała rozbieżne informacje co do czasu rzekomego uprowadzenia, obstawała jednak przy fakcie, że mężczyzn było dwóch, a samochód był czarny - mówi asp. Kamińska.

Policjanci przeprowadzili rozmowę z pracownikami stacji oraz innymi obecnymi na miejscu osobami. Okazało się, że opisana sytuacja nie miała miejsca. - Według nich pani, która przyszła na stację, wszczęła awanturę. W chwili, gdy nikt z pracowników nie dał się sprowokować do konfliktu, postanowiła zwrócić na siebie uwagę w inny sposób - słyszymy.

Z relacji służb wynika, że korzystając z numeru alarmowego 112 powiadomiła służby o dramatycznych wydarzeniach. - Policjanci również potwierdzili swoje podejrzenie co do stanu trzeźwości kobiety. Wstępne badanie urządzeniem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wskazało wynik dwóch promili - mówi asp. Kamińska.

Policjanci przytaczają, że kobieta została przewieziona do pogotowia socjalnego dla osób nietrzeźwych w Gdańsku i dzisiaj zostanie jej przedstawiony zarzut popełnienia wykroczenia, dotyczący bezpodstawnego wezwania policji. - Policjanci skierują tą sprawę do sądu - informuje asp. Kamińska.

Bezpodstawne wezwanie policji. Jaka grozi za to kara?

Mundurowi przypominają: w przypadku bezpodstawnego wezwania policji trzeba liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

- Wielokrotnie na numer 997 wykonywane są połączenia, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np. głuche telefony, połączenia wykonane dla żartu, pomyłki telefoniczne. Równie często odbierane są rozmowy dotyczące spraw czy problemów, których przedmiotowy zakres zawiera się w kompetencjach innych służb, m.in.: zgubienie dokumentów czy też zalanie mieszkania - opowiada asp. Karina Kamińska.

I dodaje: - Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się, czy sprawa, którą zgłaszamy, wymaga interwencji policji. Musimy pamiętać o tym, że w momencie, kiedy blokujemy linię alarmową, ktoś inny może potrzebować pilnie pomocy.

Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się, czy sprawa, którą zgłaszamy, wymaga interwencji policji. Musimy pamiętać o tym, że w momencie, kiedy blokujemy linię alarmową, ktoś inny może potrzebować pilnie pomocy.

Co istotne, osoby, które wprowadzają takimi zgłoszeniami policję w błąd popełniają wykroczenie z art. 66. § 1.KW - „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych”.

Najgroźniejsi przestępcy poszukiwani na Pomorzu

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Nieoznakowane radiowozy marki BMW dla pomorskiej policji

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Kobiety poszukiwane przez pomorską policję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki