Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpocznij na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim

Kamil Kudyba
Jeziora Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego
Jeziora Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego
Chociaż do mazurskiej krainy jezior jest lublinianom raczej daleko, to jednak na brak naturalnych akwenów Lubelszczyzna nie może narzekać.

Na Lubelszczyźnie występuje ok. 70 jezior. - Czyli naturalnych zbiorników wodnych o powierzchni powyżej 1 ha - precyzuje Stanisław Turski, dyrektor Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. Najwięcej jest ich zlokalizowanych na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim - 68.

Największą popularnością od lat cieszą się jeziora: Białe, Zagłębocze czy Piaseczno. - Najbardziej lubię tam jeździć, kiedy jeszcze nie ma sezonu w pełni. Co prawda woda nie jest wtedy zbyt ciepła, ale jest cicho, spokojnie i nie ma wielu turystów. Ale nawet kiedy lato przyjdzie w pełni i zrobi się tłoczno, to fajnie jest pojechać tam na weekend i poopalać się trochę na plaży - stwierdza Dagmara, studentka III roku polonistyki UMCS.

Chociaż liczba osób kąpiących się w tych jeziorach w lecie liczona jest w tysiącach i chłonność turystyczna jest zdecydowanie przekroczona, akweny te nie tracą swojego uroku. - Jest to rzadko spotykane, ale takie Jezioro Białe, na przykład, ma niesamowitą zdolność do regeneracji. Poza sezonem potrafi oczyścić się niemal w pełni. Jest to głównie zasługa tamtejszych piasków, które świetnie sprawdzają się jako filtry - tłumaczy Stanisław Turski.

Jednak jeziora Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego są cenne nie tylko dlatego, że dają możliwość byczenia się na czystym piasku i pływania w chłodnej wodzie. Osoby, które lubią spacerować lub jeździć rowerem i do tego mają zacięcie przyrodnicze,- mogą tu z powodzeniem uprawiać aktywną turystykę. - Wiele z tych zbiorników to jeziora eutroficzne lub dystroficzne, czyli takie, gdzie bujnie rozwija się flora i fauna. Są to głównie rezerwaty, niezwykle ciekawe z przyrodniczego punktu widzenia. Na tych trasach można spokojnie podziwiać zarówno piękną roślinność, jak i zwierzęta. Dla przykładu, jezioro Brudno jest jednym z największych rezerwatów żółwia błotnego - mówi dyrektor Turski. W poznawaniu przyrody pomagają dodatkowo liczne tablice informacyjne, wieże widokowe, kładki czy schrony ornitologiczne. Jednak trzeba pamiętać, że tereny te, chociaż urocze, są bardzo podmokłe, a miejscami bagienne. Tak więc zanim wyruszymy na szlak, warto zainwestować w dobry preparat przeciw komarom.

Jeśli zaplanujemy odpoczynek nad wodą, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa.

- Przede wszystkim należy kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych, pod opieką ratowników. Nie można też skakać "na główkę" tam, gdzie nie wiemy, jaka jest głębokość wody. Kolejną rzeczą jest alkohol. Wiadomo, że nad wodę najczęściej jeździmy w towarzystwie znajomych i ten alkohol się pojawia, ale pod żadnym pozorem nie można pływać pod jego wpływem. Włącza się wtedy brawura, której skutki mogą być nieodwracalne. Apeluję też do rodziców, żeby zwracali szczególną uwagę na swoje pociechy. Niekiedy wystarcza chwila nieuwagi i o tragedię nietrudno - przestrzega Renata Laszczka-Rusek z zespołu prasowego lubelskiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

Jezioro Białe

Powierzchnia 106 ha, głębokie maksymalnie na 33,6 m i długie na 1612 m. Położone w odległości 7 km na południe od Włodawy, obok miejscowości Okuninka. Jest to jeden z najładniejszych zbiorników pojezierza. Posiada czyste wody i piaszczyste brzegi z rozległymi plażami. Od południa i wschodu otoczone lasem. Po stronie północno-zachodniej, jezioro w całości zostało zagospodarowane na potrzeby turystyki i rekreacji. Mieści się tu ponad 80 ośrodków wypoczynkowych oraz 15 ogólnodostępnych pól namiotowych. Przy północnym brzegu znajduje się też dobrze rozwinięte centrum handlowo-usługowe.

Jezioro Piaseczno

Powierzchnia 85 ha, maksymalna głębokość 38 m, długie na 1464 m. Jedno z najpiękniejszych jezior regionu. Dostępne ze wszystkich stron. Otoczone plażą niemal na całym obwodzie. Brzegi porośnięte sosnowym lasem i brzozowymi gaikami. Woda jest tu klarowna, a dno twarde. W okolicy znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, a także szkoła nurkowania. W akwenie są również, specjalnie wyznaczone, trzy podwodne trasy.

Inne jeziora na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim

Prezentujemy najpiękniejsze z nich. Warto tu spędzić urlop albo weekend. Liczby oznaczają kolejno: powierzchnię, maksymalną głębokość i długość.

* Bialskie - 31,7 ha, 18,2 m, 726 m. Dostępne ze wszystkich stron, woda czysta, plaże piaszczyste, od północy i zachodu brzeg podmokły, od wschodu przylega las

* Białe Sosnowickie - 144 ha, 2,7 m, 1920 m. Jezioro zarastające, wykorzystywane głównie dla potrzeb gospodarki rybnej. Interesujące elementy roślinności wodnej i nadbrzeżnej

* Białe koło Włodawy - 106 ha, 33,6 m, 1616 m. Dostępne ze wszystkich stron, woda czysta, dno piaszczyste i twarde. Od południa do jeziora dochodzi las. Jezioro wykorzystane dla celów rekreacyjnych.

* Firlej - 91,3 ha, 9,4 m, 1200 m. Położone na Równinie Lubartowskiej przy trasie Lubartów - Kock, obok miejscowości Firlej. Dostępne ze wszystkich stron, dno twarde, piaszczysta plaża, woda czysta. Od południa i południowego wschodu las.

* Gumienek - 8,1 ha, 7,8 m, 376 m. Dostępne od wschodu, woda czysta. Od północy przylega las.

* Kleszczów - 53,9 ha, 2,35 m, 1092 m. Dostępne od wschodu i północnego wschodu. Woda czysta, na dnie podwodna łąka. Od wschodu i północy las. Jezioro dawniej było znane z występowania raków.

* Krasne - 75,9 ha, 33 m, 1228 m. Dostępne ze wszystkich stron, piaszczyste plaże i dno, woda czysta. Położone w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie.

* Łukcze - 56,5 ha, 8,9 m, 1392 m. Dostępne od wschodu i południa. Woda czysta, dno piaszczyste. Jezioro częściowo zarośnięte. W okolicy znajdują się ośrodki wypoczynkowe, a na zachód od Łukcza leży małe, zarośnięte jeziorko Łukietek, bardzo ciekawe pod względem przyrodniczym.

* Piaseczno - 84,7 ha, 38,8 m, 1464 m. Woda czysta, dno twarde i piaszczyste, dostępne praktycznie z każdej strony. Od zachodu i północnego zachodu las. W okolicy znajdują się ośrodki wypoczynkowe. Dojazd od strony miejscowości Kaniwola.

* Rogóźno - 57,1 ha, 24,5 m, 938 m. Malowniczo położone pośród atrakcyjnego widokowo krajobrazu. Dostęp do wody możliwy w miejscu występowania piaszczystych plaż. Woda czysta. Brzegi otaczają lasy.

* Uściwierz - 284,1 ha, 6,6 m, 2448 m. Największe jezioro pojezierza. Dostępne tylko na niewielkich skrawkach wybrzeża. Położone w obrębie dużego obszaru torfowiskowo-bagiennego.

* Zagłębocze - 59 ha, 23,3 m, 942 m. Dostępne niemal z każdej strony, dno twarde i piaszczyste, plaża. Woda czysta, liczne ośrodki rekreacyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odpocznij na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim - Kurier Lubelski

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki