Odór z Szadółek tylko w południowych dzielnicach Gdańska? Jest oświadczenie: "Trudno łączyć naszą pracę z zapachami w Oliwie czy Jelitkowie"

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Wywóz nadwyżek odpadów bio, kontynuacja wzmożonych oprysków środkami neutralizującymi oraz cotygodniowy system raportowania sytuacji – to główne pomysły przeciwdziałania uciążliwościom zapachowym w południowych dzielnicach Gdańska przedstawione przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku: Podjęliśmy wszelkie możliwe działania

„Nie uciekamy od tematu uciążliwości związanych z naszą działalnością. Mamy świadomość, że sytuacja nie jest komfortowa dla mieszkańców Gdańska, zwłaszcza dzielnic południowych, i chcemy raz jeszcze zapewnić, że jest to dla nas zadanie priorytetowe, by działania na naszym terenie nie były uciążliwe dla naszych sąsiadów – zapewniły w czwartkowym komunikacie władze Zakładu Utylizacyjnego Sp. z o.o. w Gdańsku.

"Smród z Szadółek czuć w wielu dzielnicach Gdańska" - mówią Internauci

Od kilkunastu dni mieszkańcy Gdańska, w tym sama prezydent miasta, doświadczają nieprzyjemnej woni, pochodzącej z instalacji zlokalizowanej w Szadółkach. Podczas czatu z mieszkańcami Aleksandra Dulkiewicz mówiła o „odczuwalnym smrodzie w Śródmieściu” oraz wyraziła nadzieję, że przedstawiciele zakładu będą na bieżąco informować o źródle problemu oraz podejmowanych działaniach.

Czytaj także

Oświadczenie Zakładu Utylizacyjnego i Portu Czystej Energii: Będziemy informować mieszkańców o efektach zarządzania problemem uciążliwości zapachowych

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. W czwartek, zarządy spółek Zakładu Utylizacyjnego i Portu Czystej Energii wydały wspólne oświadczenie dotyczące „uciążliwości zapachowych mających miejsce w ostatnich dniach”. Zapewniają, że będą rzetelnie informować mieszkańców o efektach zarządzania problemem uciążliwości zapachowych.

„Podjęte zostały wszelkie działania, aby ograniczyć możliwą emisję zapachową. Decyzją Zarządu Zakładu Utylizacyjnego został wstrzymany odbiór odpadów biodegradowalnych od podmiotów komercyjnych. Po raz kolejny zaplanowany wywóz nadwyżek odpadów bio jest możliwy już po 24 września, kiedy rozstrzygnie się przetarg. Prowadzimy wzmożony oprysk środkiem neutralizującym powierzchniowo substancje zapachowe wszystkich odpadów zalegających na placach. Co tydzień również publikujemy raport w temacie podejmowanych przez spółkę działaniach antyodorowych.”

Fetor w innych dzielnicach miasta nie dochodzi z Szadółek?

„Uruchamiamy system cotygodniowego raportowania o sytuacji. Będziemy też na o wszystkim co istotne informować Państwa na bieżąco poprzez oficjalne profile ZU i PCE” - brzmi komunikat spółek. Jednocześnie ZU oraz PCE zaprzeczają jakoby uciążliwe zapachy pojawiające się sporadycznie w północnej części miasta miały cokolwiek wspólnego z ich obecną działalnością.

Zarządy spółek Zakładu Utylizacyjnego i Portu Czystej Energii podają także, że „procesy mające miejsce na terenie zakładu mogą być źródłem uciążliwości w obszarze tzw. Gdańska Południe. Wynika to min. z róży wiatrów”.

„Uciążliwe zapachy, które występują w odległych od terenu zakładu częściach miasta, jak np. Oliwa czy Jelitkowo, trudno jest, ze względu właśnie na kierunki wiatru łączyć z terenem działania spółek” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także

Prawie 6 tys. ton w ciągu miesiąca

Do zarzutów o generowanie odorów odniósł się również zarząd Portu Czystej Energii, który w Szadółkach realizuje budowę spalarni śmieci. Prace ziemne rozpoczęły się na początku lipca i są realizowane w miejscu, w którym niegdyś składowano odpady. Jak informuje zarząd PCE, pierwszy etap prac, który potrwa do końca 2020 r., będzie wiązać się z „przejściowymi uciążliwościami zapachowymi” dla mieszkańców okolicznych dzielnic.

– Wykonawca spalarni stosuje szereg metod i środków zaradczych minimalizujących uciążliwości (np. dyfuzory i opryski blokujące aktywność złowonną), dostosowując je do warunków atmosferycznych – mówi Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu Portu Czystej Energii. – Jako inwestor prowadzimy w sposób ciągły nadzór nad wykonawcą i reagujemy w przypadku niezadawalających efektów.

– Pomimo powyższych działań zaradczych, nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie powstających uciążliwości.

Oprócz niekorzystnych wiatrów, nietypowych jak na wrzesień temperatur oraz budowy spalarni, kolejnym powodem powstawania odorów jest zbyt duża jak na możliwości nowej, hermetycznej kompostowni, ilość przyjmowanych odpadów biodegradowalnych. Przyznają to sami przedstawiciele Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Skutkujące wydzielaniem odorów składowanie odpadów poza kompostownią podważa sens realizacji wartej niemal 50 mln zł inwestycji, która miała „uwolnić” południowe dzielnice od uciążliwości – komentują członkowie Stowarzyszenia Sąsiadów ZU Gdańsk Szadółki.

– Wysłaliśmy pismo do Zakładu Utylizacyjnego z prośbą o podanie ilości przyjmowanych odpadów w ostatnich latach, pierwszym półroczu tego roku oraz planów w tym zakresie na przyszłość – mówi Jarosław Paczos, prezes stowarzyszenia.

– Nie może być tak, by ilość odpadów nie odpowiadała zdolnościom przerobowym zakładu. To podważałoby sens jego istnienia.

Czytaj także

Jak wynika z „raportu o działaniach antyodorowych”, opublikowanego w minioną środę (16.09.2020 r.), tylko w lipcu przyjęto niespełna 6 tys. ton odpadów (dla porównania: lipiec 2019 – 4 852 Mg, lipiec 2018 – 3 936 Mg), a dla przypomnienia kompostownia może rocznie przerobić do 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych.

Władze Gdańska spytaliśmy o to, jakie środki zaradcze zamierzają podjąć, w celu zminimalizowania obecnych uciążliwości, które dotykają coraz większej liczby mieszkańców. Do godz. popołudniowych w piątek (18.09.2020 r.) nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Do tematu na pewno jeszcze wrócimy.

Hermetyczna kompostownia w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym ...

Zaostrzenie restrykcji. Cała Polska w strefie czerwonej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie